Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś przed katedrą w Szczecinie stał pomnik słynnego kompozytora [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Odlana z brązu statua kompozytora ustawiona była na wykonanym z czerwonego granitu postumencie z napisem Loewe. Postument stał na kilkustopniowej podstawie, ozdobionej brązowymi figurami przedstawiającymi muzykujące putta. Całość znajdowała się za kutym ogrodzeniem z motywem liry.
Odlana z brązu statua kompozytora ustawiona była na wykonanym z czerwonego granitu postumencie z napisem Loewe. Postument stał na kilkustopniowej podstawie, ozdobionej brązowymi figurami przedstawiającymi muzykujące putta. Całość znajdowała się za kutym ogrodzeniem z motywem liry. Zbiory Emila Szwechłowicza
Dziś przed na cokole stoi figura Matki Boskiej, jednak wcześniej wznosił się tu pomnik Carla Loewego.

Pomnik według projektu berlińskiego artysty Hansa Weddo von Glümera, został odsłonięty 30 listopada 1897 przed szczecińską katedrą św. Jakuba, gdzie Loewe przez wiele lat był organistą. Pomnik nie przetrwał II wojny światowej, przypuszczalnie w 1942 roku przetopiono go na cele wojenne. Z Carlem Loewe wiąże się też jedno z największych odkryć Szczecina ostatnich lat. Podczas remontu Bazyliki Katedralnej p.w. św. Jakuba w 2012 roku znaleziono w filarze zamurowaną tajemniczą urnę. Wykonana jest z jasnego piaskowca. Waży 18 kilogramów, ma 42 centymetry wysokości i 25 centymetrów średnicy. W niej znajduje się owalna metalowa kapsuła o średnicy 10 cm. Wewnątrz kapsuły znajdowało się serce kompozytora. 7 października 2012 roku serce wielkiego kompozytora szczecińskiego, Carla Loewego zostało wsunięte do niszy w pilastrze tuż obok organów w katedrze szczecińskiej.

Carl Loewe miał duży sentyment do Szczecina, tutaj spędził ten najbardziej twórczy okres życia, kiedy pracował w kościele Św. Jakuba i w Gimnazjum Mariackim.
Carl Loewe miał duży sentyment do Szczecina, tutaj spędził ten najbardziej twórczy okres życia, kiedy pracował w kościele Św. Jakuba i w Gimnazjum Mariackim. Dwa lata przed śmiercią zamieszkał u córki w Kolonii, gdzie zmarł. W testamencie zapisał, że jego serce ma być pochowane w Szczecinie – mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak. – Jego postać jest bardzo znana w Niemczech, chyba każde miasto ma ulicę, której Loewe jest patronem. Zbiory Emila Szwechłowicza

Carl Leowe żył w latach 1796 - 1869. Urodził się w Niemczech, w Löbejün koło Hall. W wieku 51 lat przeniósł się do Szczecina. W kościele św. Jakuba był organistą. W 1824 roku został dyrektorem szkoły muzycznej, którą są utworzył. Nazywany był człowiekiem orkiestrą. Dyrygował, śpiewał barytonem, komponował.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński