MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki nordic walking w woj. pomorskim. Gdzie wybrać się w weekend 18 - 19 maja. 3 najciekawsze trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nordic walking w woj. pomorskim da się trenować prawie wszędzie. Ale zachęcamy do wybrania ścieżek polecanych przez innych mieszkańców. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 3 popularne trasy nordic walking w woj. pomorskim. Zawsze na weekend prezentujemy Wam nowy zestaw tras do wyboru. Zobacz, co mamy na weekend.

Spis treści

Szlaki nordic walking w woj. pomorskim

Które ścieżki nordic walking w woj. pomorskim polecają mieszkańcy? My już to wiemy.

Traseo to aplikacja, za pomocą której każdy ma możliwość zapisania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Razem z Traseo mamy dla Was 3 interesujące ścieżki nordic walking w woj. pomorskim. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 18 maja w woj. pomorskim ma być od 8°C do 23°C. Nie powinno padać. W niedzielę 19 maja w woj. pomorskim ma być od 10°C do 23°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 5% do 48%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022 - BURSZTYNOWA 20

  • Początek trasy: Nowy Staw
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 20,97 km
  • Czas trwania marszu: 6 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 235 m
  • Suma podejść: 116 m
  • Suma zejść: 118 m

Jurajskifestiwalbiegowy poleca tę trasę na marsz

BURSZTYNOWY FESTIWAL BIEGOWY 2022
trasa: BURSZTYNOWA 20

miejsce: Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
start: 23 października 2022 r. (niedziela), godz. 11.00
teren Hotelu Orle (ul. Lazurowa)

dystans: 21,0 km
limit czasu: 3 godziny
najwyższy punkt: Góra Orla (32 m)
nawierzchnia: plaża (42%), las (58%)
punkty z wodą: 7,1 km / 10,5 km / 17,6 km / 21,0 km (meta

Nawiguj


🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wędrówka przez Jar Rzeki Raduni

  • Początek trasy: Kartuzy
  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 9,96 km
  • Czas trwania marszu: 4 godz. i 19 min.
  • Przewyższenia: 95 m
  • Suma podejść: 999 m
  • Suma zejść: 1 023 m

GR3miasto poleca tę trasę

W końcu nadeszła długo wyczekiwana, kolorowa wiosna, a wraz z nią chęć do kolejnych wędrówek. Chcąc nacieszyć oczy przepięknymi barwami i odetchnąć od cywilizacji postanowiliśmy udać się do Jaru Raduni. Malownicze ścieżki niemalże o górskim charakterze, prowadzące wzdłuż brzegu wartko płynącej rzeki, gwarantują bliski kontakt z prawdziwą, trochę dziką przyrodą.

Wzdłuż meandrującej Raduni przebiega oznakowany kolorem niebieskim pieszy Szlak Kartuski, jednak biorąc pod uwagę wąską dróżkę, którą wiedzie pokonując liczne dość strome podejścia, zwalone drzewa oraz bagniste obniżenia terenu, wędrówka może się znacznie przedłużyć.

Rezerwat zajmuje obszar o powierzchni 84,24 ha, ciągnąc się na długości 6 km mniej więcej między Mezowem, a Żukowem. Wiodący wzdłuż meandrów rzeki pieszy Szlak Kartuski, oznakowany kolorem niebieskim jest jednak znacznie dłuższy, przez co wędrówka na tym odcinku zająć nam może nawet pół dnia. Miejscami jest dość wąsko i ślisko, przez co łatwo można zsunąć się ze stromego brzegu.

Wysokość zboczy jaru sięga ponad 40 metrów nad dno doliny, którym płynie wąską gardzielą bystry nurt rzeki Raduni. Zbocza całkowicie porośnięte są gęstym, wysokim lasem i są bardzo strome. Wiodąca wzdłuż koryta rzeki ścieżka przyjmuje nico górski charakter i niekiedy wymaga od wędrujących większego wysiłku. We wschodniej części rezerwatu, którą mieliśmy okazję pokonać zeszłej jesieni, wzmagaliśmy się głównie ze stromymi zboczami oraz przeprawami przez nad wartko płynącą rzekę. Niestety istniejące niegdyś mosty nie doczekały się jeszcze reanimacji. Pokonując zachodnią część jaru, czyli od stacji kolejowej w Babim Dole, aż po most kolejowy w Rutkach k./Żukowa, prócz licznych wzniesień, wzmagaliśmy się także z przeróżnymi przeszkodami m.in. powalonymi drzewami. Pomimo wszelkich trudności, Rezerwat Jaru Raduni, to naprawdę mistyczne miejsce, pełne przepięknej dzikiej przyrody.

Dojazd / powrót z Trójmiasta:

Zarówno pod kątem obejścia zachodniej, jak i wschodniej części Jaru Raduni, najdogodniejszym miejscem rozpoczęcia wędrówki jest stacja PKP w Babim Dole. Można tu dotrzeć koleją regionalną z trójmiasta, albo przyjechać samochodem. Jeśli wybierzemy pierwszą z opcji, decydując się na przejście wschodniej części rezerwatu przyrody i kończąc w Żukowie, pamiętajmy by sprawdzić dogodne połączenie z trójmiastem. W weekendy transport jest ograniczony, ale do wyboru mamy kolej regionalną, autobusy PKS zarówno do Gdańska, jak i Gdyni, a także gdyńską, pospieszną linię Z.

Rezerwat Jaru Raduni, to przepiękne miejsce, leżące niespełna pół godziny drogi Trójmiasta (jadąc koleją regionalną lub samochodem). Entuzjaści pieszych wędrówek z pewnością zaznają tu spokoju, a przy okazji nacieszą oczy cudownymi widokami. Aż nieprawdopodobne, że rzeźba terenu jest tu tak mocno pofałdowana, a ścieżki przyjmują niemalże górski charakter. Krocząc wąskim i stromym gardłem jaru warto zaopatrzyć się w wygodne buty trekkingowe, najlepiej za kostkę.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: 20 metrowy kamienny most kolejowy k./Rozłazina

  • Początek trasy: Puck
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 18,82 km
  • Czas trwania marszu: 4 godz. i 53 min.
  • Przewyższenia: 107 m
  • Suma podejść: 1 311 m
  • Suma zejść: 1 311 m

Trasę dla amatorów nordic walking poleca GR3miasto

Nadleśnictwo Strzebielino kryje w swych lasach mnóstwo ciekawostek m.in. nieczynną już linię kolejową między Lęborkiem a Kartuzami. Na jej długości znajduje się wiele pięknych kamiennych wiaduktów, które wysokością sięgają niekiedy 20 metrów. Głównym celem naszej wędrówki jest ciekawy wiadukt wznoszący się nad Strugą Węgorza k./Rozłazina.

Opis trasy:

Wędrówkę rozpoczynamy i kończymy w Godętowie k./Lęborka.
Głównym celem naszej wędrówki jest kamienny most kolejowy k./Rozłazina. Wiadukt został wybudowany w latach 1903 - 1905 by umożliwić ruch kolejowy na odcinku Lębork - Kartuzy. Od roku 2001 linia ta jest zawieszona. Wysokość budowli w najwyższym punkcie wynosi 18 metrów. Pod wiaduktem przepływa Struga Węgorza, zwana do niedawna Młyńską z uwagi na znajdujący się nieopodal młyn. Niestety po drugiej wojnie budynek popadł w ruinę, obecnie nie pozostało po nim śladu.

Prócz kamiennego kolejowego wiaduktu na trasie zobaczyliśmy wiele innych ciekawostek. Zaczynając od miejsca rozpoczęcia naszej wycieczki, czyli Godętowa mamy odrestaurowany pałac ze stylową restauracją i hotelem. Następnie kilkadziesiąt metrów po zagłębieniu się w lesie, aleję drzew pomnikowych otaczające ruiny grobowca rodziny Goddentow. Dalej w kierunku Lęborka: Jezioro Lubowidzkie, które w sezonie letnim oblegane jest przez miejscowych plażowiczów i amatorów "grillowanego steaka", a przed samym kamiennym wiaduktem ciekawą farmę danieli. W drodze powrotnej, idąc przez gęsty las napotykamy na nieco zapomniany stary cmentarz poewangelicki.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jakie korzyści przynosi nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Przynosi korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Nordic walking pomoże zrzucić zbędne kilogramy oraz pomoże w zadbaniu o dawkę aktywności fizycznej, która jest ważna dla naszego zdrowia. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Najlepsze atrakcje Pomorskiego na wycieczki nordic walking

Jeśli lubicie spacerować wśród zabytków i atrakcji miast, na Pomorzu koniecznie zaplanujcie weekend w Trójmieście. W tej rozległej aglomeracji każdy znajdzie coś dla siebie. Najprzyjemniej spaceruje się np. po starym Gdańsku, gdzie przy Długim Nabrzeżu wznosi się słynny Żuraw, albo po ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie, znanej jako Monciak, z Krzywym Domkiem, który wygląda, jakby rozpuszczał się od letniego upału.

Nie każdy lubi spacerować z kijami do nordic walking po piasku, ale jeśli nie przeszkadza wam sypkie podłoże, plaże Pomorza oferują piękne widoki i sporo dodatkowych atrakcji. Warto pomaszerować choćby na sopockie molo, jedno z najdłuższych w Europie, pamiętajcie tylko, że w okresie wakacji wstęp na pomost jest płatny.

Dla miłośników maszerowania z kijkami wśród pięknych okoliczności przyrody na Pomorzu najlepiej sprawdzą się Bory Tucholskie – rozległy kompleks leśny, oferujący nie tylko mnóstwo zieleni, ale też rzeki, jeziora i ścieżki przyrodnicze, wytyczone wśród najciekawszych zakątków, pomników przyrody i obszarów szczególnej ochrony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ścieżki nordic walking w woj. pomorskim. Gdzie wybrać się w weekend 18 - 19 maja. 3 najciekawsze trasy - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński