Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy poznamy wynik "śmieciowych" konsultacji w gminie Dobra? Najwcześniej w połowie lipca

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Celem konsultacji było uzyskanie od mieszkańców, składających deklaracje "śmieciowe", opinii i propozycji w zakresie częstotliwości odbioru odpadów komunalnych
Celem konsultacji było uzyskanie od mieszkańców, składających deklaracje "śmieciowe", opinii i propozycji w zakresie częstotliwości odbioru odpadów komunalnych Pixabay.com
Mieszkańcy gminy Dobra mogli wypowiedzieć się na temat częstotliwości odbierania odpadów zmieszanych z budynków jednorodzinnych.

Konsultacje odbyły się od 12 do 26 czerwca. Były skierowane do właścicieli budynków jednorodzinnych. Na terenie gminy jest 8110 nieruchomości jednorodzinnych. Uczestnicy odpowiadali na pytanie: czy jest Pani/Pan za propozycją przywrócenia cotygodniowych odbiorów odpadów zmieszanych na terenie gminy Dobra, nawet jeśli będzie to wiązało się z podwyżką opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Obecnie czekamy na opublikowanie wyników.

- Zgodnie z zarządzeniem pani wójt, w ciągu 30 dni od daty zakończenia konsultacji sporządzony i opublikowany będzie protokół. Pan wójt zapozna się z protokołem, gdy wróci z urlopu, czyli około 18 lipca — mówi Anna Budzyńska, kierownik Wydziału ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji Urzędu Gminy Dobra.

Nieoficjalnie wiemy, że w konsultacjach wzięło udział ponad 1000 uprawnionych. 60 procent z nich miało zgodzić się na przywrócenie cotygodniowego odbioru odpadów.

Przypomnijmy, że wiosną tego roku Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra oraz podpisani pod petycją mieszkańcy domagali się wycofania niekorzystnych zmian w gospodarce odpadami komunalnymi.

Skąd sprzeciw? Mieszkańcy gminy Dobra płacą od stycznia 2023 roku więcej za wywóz śmieci. Było 7 zł, a jest 12 złotych. Śmieci są odbierane rzadziej: było co tydzień, teraz jest raz na dwa tygodnie. Gospodarstwa otrzymują też mniej worków na odpady segregowane: było 179, a jest 80. Nowością jest też limit na bioodpady, który wynosi 120 litrów. Dla porównania Szczecin nie ma limitu, Kołbaskowo ma limit, ale wynosi 240 litrów. Obecne zasady dotyczące odbioru śmieci w gminie Dobra będą obowiązywały do końca 2023 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński