Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamieniczki, bulwary, fontanny i pieszy most. Tak ma wyglądać nowe serce Goleniowa

Agnieszka Tarczykowska
Projekt autorstwa Tomasza Bradeckiego, Michała Stangela i Barbary Uherek-Bradeckiej z Gliwic zrobił ogromne wrażenie na jurorach. Koncepcja została jednogłośnie uznana za najlepszą.
Projekt autorstwa Tomasza Bradeckiego, Michała Stangela i Barbary Uherek-Bradeckiej z Gliwic zrobił ogromne wrażenie na jurorach. Koncepcja została jednogłośnie uznana za najlepszą. Fot. Agnieszka Tarczykowska
Gliwickie biuro projektowe miało najlepszy pomysł na zagospodarowanie części centrum wzdłuż brzegów rzeki. Miasto zmieni się nie do poznania.

- Na początku roku ogłosiliśmy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej fragmentu Goleniowa wzdłuż nabrzeża Iny - mówi burmistrz Andrzej Wojciechowski. - Wpłynęło osiem prac konkursowych. Jednogłośnie komisja wybrała projekt biura z Gliwic. Zwycięzca otrzymał 30 tysięcy złotych nagrody. Propozycja naprawdę nas zaskoczyła i okazała się fenomenalna pod każdym względem. Trzy inne biura zostały wyróżnione i otrzymały po 5 tysięcy złotych nagrody.

Projekt jako nadrzędną rzecz zakłada stworzenie mieszkańcom warunków do realizowania różnych form aktywności, w każdym wieku i niepowtarzalnym otoczeniu. Serce miasta miałoby przede wszystkim być miejscem z zabudową usługowo-handlową w parterze i częścią mieszkalną na piętrach oraz częścią do organizacji wydarzeń i imprez kulturalno-artystycznych.

- Estetyka projektowanych budynków ma łączyć nowoczesność oraz charakter dziedzictwa kulturowego Goleniowa czyli nawiązywać do Bramy Wolińskiej, kościoła św. Katarzyny i pozostałości po murach - tłumaczą projektanci zwycięskiej pracy.

Projekt zakłada także połączenie brzegów rzeki mostem pieszym. Powstanie bulwar nadrzeczny - miejsce spacerów, spotkań i joggingu, nowy plac miejski, fontanny, uliczki z miejscami postojowymi i zielenią, ciągi piesze i skwery, wewnętrzne parkingi i garaże, a nawet przystań kajakowa i skwer z placem zabaw. Poza tym deptak, kafejki, restauracje i pasaże handlowe.

- Częściowo stare budynki okolic wzdłuż nabrzeża zostały już wyburzone, a ludzie dostali mieszkania - zapewnia burmistrz. - Teraz czeka nas wyburzenie istniejącej zabudowy gospodarczej i uporządkowanie terenu targowiska oraz modernizacja amfiteatru.

Wizualizację projektu, który wygrał mieszkańcy będą mieli okazję obejrzeć już wkrótce. Znajdzie się ona na tablicach wystawowych przed kościołem św. Katarzyny. Wówczas będzie można także zgłaszać własne propozycje do projektu. Gmina jako nabywca praw autorskich ma przywilej poczynić ewentualne zmiany w projekcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński