Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wstępna zgoda na sprzedaż atrakcyjnych gruntów w Szczecinie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Działka u podnóża rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego o powierzchni 0,1566 hektara na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Rybackiej
Działka u podnóża rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego o powierzchni 0,1566 hektara na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Rybackiej Andrzej Szkocki
Radni z komisji budownictwa pozytywnie zaopiniowali pakiet projetów uchwał umożliwiających sprzedaż atrakcyjnych gruntów w Szczecinie.

O tym, które działki miasto będzie mogło sprzedać w przetargu nieograniczonym, radni zdecydują na sesji 5 września, ale radni komisji budownictwa poparli dzisiaj pomysły władz miasta jednogłośnie lub przewagą głosów.

Miasto nie ukrywa, że powodem jest podreperowanie dochodów budżetu Szczecina.

Na liście są m.in. grunty w pobliżu jeziora Dąbie na ulicy Przestrzennej, a także przy ulicy Żaglowej, Studziennej, Nehringa, Potok, Leśny Brzeg i Dworcowej.

I właśnie ta ostatnia lokalizacja wzbudzała sporo emocji. Przeciwko sprzedaży jest rada osiedla Stare Miasto. Chodzi o działkę u podnóża rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego o powierzchni 0,1566 hektara na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Rybackiej. Kilka lat temu planowano na niej zbudować parkingowiec. Pomysł upadł. Według nieoficjalnych informacji w przyszłości może tam kamienica.

Teren jest przeznaczony pod wielofunkcyjną zabudowę mieszkaniowo – usługową. W przypadku nowej zabudowy, co najmniej 50 procent powierzchni musi być przeznaczona na funkcję mieszkaniową. Dopuszcza się także lokale handlowe o powierzchni sprzedaży do 600 metrów kwadratowych. Nieruchomość znajduje się na obszarze urbanistycznym Starego Miasta wpisanego do rejestru zabytków, co oznacza, że inwestor będzie musiał przestrzegać zaleceń konserwatorskich.

- Podczas obrad komisji urzędnicy magistratu potwierdzili, że chodzi nawiązanie do zabudowy, która była tu w przeszłości. Dlatego nasza opinia jest pozytywna - powiedział radny Władysław Dzikowski, przewodniczący komisji budownictwa.

Sprzedaży sprzeciwiała się Rada Osiedla Stare Miasto.

- Próbowaliśmy przekonać radnych, prezydenta, ale bezskutecznie. Naszym zdaniem zabudowanie tego fragmentu, zeszpeci miasto i zepsuje widok, jaki teraz roztacza się na górny taras centrum - mówi Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca rady osiedla.

Opinia rad osiedla nie jest wiążąca dla radnych.

Radni komisji pozytywnie zaopiniowali także sprzedaż terenu przy ulicy Szpitalnej pod inwestycje szpitala klinicznego na Pomorzanach. Chodzi o nieruchomości przy ulicy Szpitalnej 15, w sąsiedztwie lecznicy. Przez lata funkcjonował tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. H.Ch. Andersena. Został zlikwidowany dwa lata temu.

W skład sprzedawanych nieruchomości oprócz prawie 14 tys. metrów kwadratowych gruntów wchodzi dwupiętrowy budynek szkoły, trzypiętrowy budynek internatu, łącznik, budynek mieszkalny z trzema lokalami, garaż, boisko, plac zabaw, plac apelowy, drogi wewnętrzne).

- W związku z zamiarem rozszerzenia swojej działalności leczniczej, szpital na Pomorzanach zwrócił się do Gminy Miasto Szczecin o nabycie nieruchomości przy ul. Szpitalnej 15 w celu utworzenia na niej zakładu opiekuńczo – leczniczego, specjalistycznej przychodni przyklinicznej oraz przychodni medycyny rodzinnej. Bezpośrednie sąsiedztwo głównego kompleksu szpitalnego (po drugiej stronie ulicy Szpitalnej) korzystnie wpłynie na obsługę budynków poprzez racjonalne wykorzystanie zaplecza medycznego, technicznego i logistycznego - uzasadnia projekt uchwały Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Zgodnie ze wstępną koncepcją, władze szpitala planują wyburzyć istniejące budynki, a na ich miejsce postawić nowy, wielokondygnacyjny zespół połączonych ze sobą budynków opieki długoterminowej i ambulatoryjnej, w skład którego wchodzić będą przede wszystkim zakład opiekuńczo-leczniczy jako oddział opieki długoterminowej, specjalistyczna przychodnia przykliniczna z punktem centralnej rejestracji oraz przychodnia medycyny rodzinnej (POZ). Koncepcja Szpitala zakłada, że po realizacji inwestycji w budynku utworzone zostanie ok. 120 - 200 miejsc (łóżek) dla pacjentów wraz z niezbędnymi gabinetami przeznaczonymi na działalność leczniczą w tym: gabinetami zabiegowymi, pomieszczeniami rehabilitacji, pomieszczeniami diagnostycznymi, salami odwiedzin z rodzinami oraz wszelką infrastrukturą konieczną do prawidłowej działalności Zakładu.

Dodatkowo powstaną gabinety przyjęć, gabinety zabiegowe i gabinety diagnostyczne wykorzystywane do opieki w ramach specjalistycznej przychodni przyklinicznej oraz POZ. Budynek miałby pełnić również rolę placówki na potrzeby kształcenia kadr medycznych poprzez zapewnienie możliwości odbywania praktyk zawodowych przez studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dzięki inwestycji w miarę potrzeb możliwa będzie również rozbudowa bazy łóżkowej szpitala o oddziały zabiegowe i zachowawcze.

Szpital wystąpił do miasta o udzielenie bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości wycenionych na 13,8 mln zł nieruchomości. Prezydent proponuje 20 procent. To oznacza, że nieruchomość zostałaby sprzedana za ok. 11 mln zł.

- W związku z prowadzoną i proponowaną przez szpital działalnością, istnieją podstawy prawne do sprzedaży nieruchomości na jego rzecz w trybie bezprzetargowym tj. z przeznaczeniem na cele opiekuńcze, lecznicze i naukowe, niezwiązane z działalnością zarobkową, z możliwością zastosowania bonifikaty- wyjaśnia Anna Szotkowska.

Szpital szacuje, że nowy obiekt powstanie w ciągu pięciu lat od daty zawarcia umowy notarialnej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński