Jest plan rozwoju

Marzena Domaradzka, 28 grudnia 2004 r.
Już w przyszłym roku kosztem 14 mln zł ma ruszyć budowa hali widowiskowo-sportowej w Mrzeżynie obok tamtejszego widocznego na zdjęciu Zespołu Szkół z oddziałami integracyjnymi.
Już w przyszłym roku kosztem 14 mln zł ma ruszyć budowa hali widowiskowo-sportowej w Mrzeżynie obok tamtejszego widocznego na zdjęciu Zespołu Szkół z oddziałami integracyjnymi. Marzena Domaradzka
Dokument w najbliższy czwartek zostanie uchwalony przez radę gminy.

- Bez niego nie mielibyśmy szans na jakiekolwiek środki z Unii - mówi Grzegorz Olejniczak, zastępca burmistrza Trzebiatowa.

Raport o gminie

Plan rozwoju, to pokaźnych rozmiarów dokument sporządzony na zlecenie gminy przez firmę konsultingową. Zawiera on szczegółowe dane dotyczące gminy. Począwszy od informacji na temat ilości mieszkańców (jest 17 000, w tym 10 367 w Trzebiatowie), poprzez opis struktury społecznej, liczby bezrobotnych (1803 osoby), położenie geograficzne i walory krajobrazu, raport o stanie gospodarki i infrastruktury gminnej.

Plan to szczegółowa analiza funkcjonowania gminy na wszystkich płaszczyznach. To także szczegółowa lista potrzeb, a co za tym idzie związanych z nimi inwestycji oraz koniecznych na ich realizację środków. Skąd wziąć, jak pozyskać, na ile się zadłużyć - takie symulacje i prognozy zawiera zamówiony przez władze gminy dokument.

- Dysponując takim raportem o kondycji i możliwościach naszej gminy możemy w bezpieczny sposób planować kolejne budżety oraz starać się dotacje unijne - mówi wiceburmistrz Olejniczak.

Kanalizacja, drogi, magazyn, hala...

Lista potrzeb jest długa. Inwestycje, które uwzględniono w planie na lata 2005-2010, to ponad 50 pozycji. Koszt ich realizacji to 69 milionów złotych. Z tego blisko 27 mln złotych, to pieniądze wydane z kasy gminnej, a 42,5 mln złotych - środki unijne.

- To oczywiście wstępne prognozy, wszystko jeszcze może się zmieniać, bo plan będzie modyfikowany - mówią włodarze gminy.
Wykaz przedsięwzięć, których realizacji podejmie się gmina w nadchodzącej pięciolatce został podzielony na szczegółowe tzw. obszary rozwojowe.

I tak na przykład w kategorii "budowa i modernizacja infrastruktury technicznej i komunikacyjnej" największy nacisk położony zostanie na dokończenie kanalizacji Trzebiatowa oraz skanalizowanie okolicznych wsi, budowę dróg w kilku okolicznych wsiach gminnych, modernizację ulic miejskich, a także budowę magazynów rybackich w mrzeżyńskim porcie oraz powstanie zaplecza sanitarnego.

Kolejną "gigantyczną" inwestycją, która znalazła się w planie rozwoju jest budowa hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie. Realizacja przedsięwzięcia będzie kosztowała aż 14 mln złotych. Z czego 75 proc. miałaby stanowić dotacja z Unii. Niestety, jak na razie wniosek składany przez gminę w tej sprawie nie zdobył akceptacji zarządu województwa.

- Poszukamy pieniędzy gdzie indziej, przygotowujemy już kolejny wniosek a także kilka mniejszych do Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych oraz do Zakładów Totalizatora Sportowego - tłumaczy burmistrz Olejniczak.

Jest także zapis o adaptacji dawnego budynku szkoły na mieszkania oraz o budowie nowego bloku komunalnego.

Co już zrobili...

Mijający rok był dla gminy Trzebiatów dość dobry. Zrealizowano cztery duże inwestycje, na które pozyskano aż 1,5 mln z funduszu Sapard. W sumie na realizację rocznego planu inwestycyjnego wydano 3 mln złotych. Z tego blisko połowa do dotacja z funduszy unijnych.

Dzięki nim oddano do użytku nową, asfaltową drogę we wsi Włodarka, wybudowano zaplecze sanitarno-socjalne na polu namiotowym w Mrzeżynie. Tam też zmodernizowano stację uzdatniania wody, zaś między Kłodkowem a Wlewem oddano do użytku nowy wodociąg.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie