MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie prezenty rodzice wręczają najmłodszym z okazji Mikołajek? Sprawdź najnowszy ranking

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Wideo
od 16 lat
Okazuje się, że ponad jedna piąta rodziców na Mikołajki kupuje swoim kupuje swoim dzieciom zabawki. Jak zaznacza ekspertka, grudniowe zakupy zabawek odpowiadają za niemal 1/3 rocznej sprzedaży. Jak na zakup prezentów w tym roku wpłynie inflacja? – Rodzice nie zrezygnują z zakupu prezentów dla swoich pociech, jednak ich decyzje zakupowe staną się bardziej przemyślane – stwierdza Agata Szymańska z dentsu Polska.

Spis treści

Prezenty na Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia

Mikołajki, a następnie Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym zabawki kupuje swoim dzieciom odpowiednio 22 proc. i 57 proc. rodziców – wynika z raportu „Zakupy zabawek i środki z 800 plus" dentsu Polska. Okazuje się, że rodzice przy wyborze zabawek najczęściej zwracają uwagę na:

 • bezpieczeństwo (86 proc.),
 • niezawodność i trwałość (81 proc.),
 • możliwość zabawy i nauki dla dziecka (81 proc.),
 • atrakcyjną cenę podstawową (76 proc.) bądź promocyjną (75 proc.).
Tzw. supersezon grudniowy odpowiada za blisko 1/3. rocznej sprzedaży zabawek.
Zabawki są jedną z najchętniej wybieranych kategorii prezentowych wręczanych dzieciom z okazji Mikołajek oraz Świąt Bożego Narodzenia. Tzw. supersezon grudniowy odpowiada za nawet 30 proc. rocznej sprzedaży. Szymon Starnawski/Polska Press

Zgodnie z sierpniowymi wynikami raportu, niemal połowa rodziców (47 proc.) w dni robocze spędza na zabawie ze swoimi dziećmi od 1 do 3 godzin dziennie. 44 proc. poświęca na nią średnio 4-6 godzin dziennie w weekendy. Jednocześnie podkreślono, iż 46 proc. respondentów uważa, że poświęca dziecku na zabawę tyle czasu, ile trzeba; 34 proc., iż raczej za mało; 16 proc. oceniło, że zdecydowanie za mało czasu poświęca na zabawę z dzieckiem.

Według 44 proc. polskich rodziców, badanych we wrześniu 2023 r., sytuacja ekonomiczna sprawia, że kupują oni obecnie dzieciom mniej zabawek. 26 proc., przekazało, iż nabywa podobną ilość, ale wybierając tańsze warianty.

TOP najczęściej kupowanych zabawek

Co ciekawe, Agata Szymańska z dentsu Polska oceniła, że pomimo wystąpienia ponad 16 proc. inflacji sektor zabawek „zakończył rok 2022 na podwójnym plusie, rosnąc zarówno wartościowo, jak i ilościowo". Wskazała, iż dużą zasługę ma w tym tzw. supersezon grudniowy, który w kategorii zabawek generuje nawet 30 proc. rocznej sprzedaży.

– Trudno sobie wyobrazić, aby rok 2023 był pod tym względem diametralnie różny. Rodzice nie zrezygnują z zakupu prezentów dla swoich pociech, jednak ich decyzje zakupowe staną się bardziej przemyślane – stwierdziła.

Jak zauważono w raporcie, obecnie do najczęściej kupowanych rodzajów zabawek należą:

 • gry planszowe/interaktywne i puzzle (66 proc.),
 • zabawki edukacyjne i rozwojowe (61 proc.),
 • klocki (61 proc.),
 • zabawki do zabawy na zewnątrz lub akcesoria sportowe (60 proc.).

Na co przeznaczane są środki z 500 plus?

Szynkowska przyznała, że obecnie środki z 500+ są zazwyczaj pożytkowane przez badanych rodziców na:

 • artykuły szkolne i papiernicze (56 proc. wskazań),
 • dodatkowe wydatki edukacyjne (50 proc.),
 • żywność (43 proc.).

– W tym kontekście zakup zabawek to raczej dodatek, mniej priorytetowy w porównaniu do innych potrzeb – zauważa Szymańska.

Ze wspomnianego badania wynika, że dodatkowe 300 zł, o które świadczenie 500+ ma być zwiększone od 1 stycznia 2024 r. rodzice planują przeznaczyć m.in. na pozaszkolną edukację dzieci (46 proc.) oraz oszczędności dla dziecka na przyszłość (44 proc.).

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie prezenty rodzice wręczają najmłodszym z okazji Mikołajek? Sprawdź najnowszy ranking - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński