MKTG SR - pasek na kartach artykułów

In vitro w Szczecinie. Sejmik przekazał pieniądze na kontynuację programu

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
O dofinansowaniu programu polityki zdrowotnej pn. "Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2022-2024 dla mieszkańców Szczecina", zdecydowali radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
O dofinansowaniu programu polityki zdrowotnej pn. "Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2022-2024 dla mieszkańców Szczecina", zdecydowali radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. archiwum gs24.pl
Gmina Szczecin otrzyma 140 tys. zł na dalsze leczenie bezpłodności metodą in vitro. Program miasta jest kontynuacją programu z lat 2019-2021.

O dofinansowaniu programu polityki zdrowotnej pn. "Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2022-2024 dla mieszkańców Szczecina", zdecydowali radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Postanowili udzielić gminie Szczecin pomocy finansowej na ten cel na ostatniej sesji - po raz siódmy z rzędu.

Projekt był pozytywnie zaopiniowany przez komisje, dlatego podczas sesji nie było w tej sprawie dyskusji. Głosowanie przebiegło zgodnie z przewidywaniami - przeciwko podjęciu tej uchwały wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała weszła więc w życie przy szesnastu głosach "za" i czterech "przeciw".

Dzięki podjęciu tej decyzji przez radnych, gmina Szczecin otrzyma 140 tys. zł wsparcia na leczenie bezpłodności metodą in vitro. Przypomnijmy, że program miasta jest kontynuacją programu z lat 2019 - 2021. Dostał pozytywną ocenę Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zapłodnienie pozaustrojowe jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. To dlatego ostatnio przywrócone zostało finansowanie in vitro z budżetu państwa. Jak się jednak dowiedzieliśmy, zanim wszystkie procedury zaczną ponownie działać, może minąć jeszcze jakiś czas. Aby nie wstrzymywać realizacji programu, samorząd województwa postanowił kontynuować jego wsparcie.
Przypomnijmy, że adresatami miejskiego programu w Szczecinie są pary, u których potwierdzono niepłodność lub dotychczasowe nieskuteczne leczenie niepłodności. Dodatkowo, osoby korzystające z Programu muszą spełniać ściśle określone warunki: wiek kobiety mieści się w przedziale od 25 do 40 lat. Z kolei wiek mężczyzny powinien się mieścić w przedziale od 25 do 55 roku życia. Trzecim kryterium jest obowiązek mieszkania w Szczecinie i odprowadzania podatków do szczecińskiego urzędu skarbowego.

Kwalifikacją par ubiegających się o dofinansowanie ich leczenia zajmują się - pod względem administracyjnym i medycznym - dwie działające w Szczecinie kliniki: Centrum Bocian z Białegostoku prowadzące Klinikę leczenia niepłodności, ginekologii i położnictwa – Bocian 5 przy Bramie Portowej oraz spółka Vitrolive, przy al. Wojska Polskiego.

Do 31 stycznia 2024 r. dzięki programowi urodziło się 140 dzieci (ciąż było 204).

- Do udziału w programie zgłosiło się w sumie 457 par - mówi Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński