MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Honorowi obywatele Szczecina: dlaczego gloryfikujemy nazistów?

mdr
Frick Wilhelm, on też jest honorowym obywatlem Szczecina.
Frick Wilhelm, on też jest honorowym obywatlem Szczecina.
Na ręce Jana Stopyry, przewodniczącego Rady Miasta Szczecin trafił list od Polskiego Stowarzyszenia Patriotycznego "Kontra '2000". Dotyczy posiedzenia Komisji ds. Kultury i zbagatelizowania przez jej członków tematu spotkania. A to dotyczyło honorowych obywateli Szczecina, wśród których są m.ni. Goering i Hitler.

- O godz. 12 miało rozpocząć się posiedzenie komisji - piszą członkowie Kontry '2000. - Tylko jej przewodniczący, pan Jędrzej Wijas przybył punktualnie oraz dziennikarze i zainteresowani tematem. O godz. 12,40 kolejnych dwóch radnych. Natomiast pozostali, dwóch radnych z PiS, troje z PO i jeden z SLD nie przyszli. Świadczy to dobitnie o arogancji części radnych, o lekceważeniu obowiązków i wyborców. Za pracę w komisjach pobierają nie małe wynagrodzenie.

Podczas obrad mocno okrojonej komisji przedstawiono wnioskodawcy, Kontrze '2000 opinię prawnika miejskiego, Hanny Sokulskiej.

- Pani prawnik w swojej ocenie możliwości odebrania tytułu honorowego nie wspomniała słowem o możliwości odebrania ich też tym osobom, które otrzymały go po 1945 r. w PRL, a uznane już dawno zostały za niegodne - poruszają też inną kwestię. - Zaproponowano nam wystąpienie z inicjatywą obywatelską. Czy po to mieszkańcy wybierali radnych, by nas reprezentowali, by teraz trudne sprawy przerzucać na barki obywateli? - pyta Henryk Michałowski, wiceprzewodniczący Kontry '2000.

- Dziś ten tytuł posiada zarówno papież Jan Paweł II, arcybiskup Kazimierz Majdański, który był więźniem obozów hitlerowskich i inny więzień, Władysław Bartoszewski, jak i Hermann Göring, generał August von Mackensen, zwolennik faszyzmu, Adolf Hitler oraz Wilhelm Frick, który był ministrem spraw wewnętrznych III Rzeszy, protektorem Czech i Moraw i twórcą oraz realizatorem kampanii antyżydowskiej. Dlaczego polscy radni, polskiego Szczecina, tak boją się odebrania tytułów tym osobom? A jednocześnie, co boli, dlaczego ci sami radni odmawiają uhonorowania skazanym na śmierć żołnierzom Armii Krajowej?

Pismo trafiło również do Andrzeja Dorosza z biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP, który w piśmie do Kontry '2000 napisał, ze nie ma żadnych podstaw, by takiego tytułu nie odebrać osobom niegodnym jego.

Gen. August Mackensen.
Gen. August Mackensen.

Frick Wilhelm, on też jest honorowym obywatlem Szczecina.

Gen. August Mackensen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński