reklama

Honorowi obywatele Szczecina: dlaczego gloryfikujemy nazistów?

mdrZaktualizowano 
Frick Wilhelm, on też jest honorowym obywatlem Szczecina.
Na ręce Jana Stopyry, przewodniczącego Rady Miasta Szczecin trafił list od Polskiego Stowarzyszenia Patriotycznego "Kontra '2000". Dotyczy posiedzenia Komisji ds. Kultury i zbagatelizowania przez jej członków tematu spotkania. A to dotyczyło honorowych obywateli Szczecina, wśród których są m.ni. Goering i Hitler.

- O godz. 12 miało rozpocząć się posiedzenie komisji - piszą członkowie Kontry '2000. - Tylko jej przewodniczący, pan Jędrzej Wijas przybył punktualnie oraz dziennikarze i zainteresowani tematem. O godz. 12,40 kolejnych dwóch radnych. Natomiast pozostali, dwóch radnych z PiS, troje z PO i jeden z SLD nie przyszli. Świadczy to dobitnie o arogancji części radnych, o lekceważeniu obowiązków i wyborców. Za pracę w komisjach pobierają nie małe wynagrodzenie.

Podczas obrad mocno okrojonej komisji przedstawiono wnioskodawcy, Kontrze '2000 opinię prawnika miejskiego, Hanny Sokulskiej.

- Pani prawnik w swojej ocenie możliwości odebrania tytułu honorowego nie wspomniała słowem o możliwości odebrania ich też tym osobom, które otrzymały go po 1945 r. w PRL, a uznane już dawno zostały za niegodne - poruszają też inną kwestię. - Zaproponowano nam wystąpienie z inicjatywą obywatelską. Czy po to mieszkańcy wybierali radnych, by nas reprezentowali, by teraz trudne sprawy przerzucać na barki obywateli? - pyta Henryk Michałowski, wiceprzewodniczący Kontry '2000.

- Dziś ten tytuł posiada zarówno papież Jan Paweł II, arcybiskup Kazimierz Majdański, który był więźniem obozów hitlerowskich i inny więzień, Władysław Bartoszewski, jak i Hermann Göring, generał August von Mackensen, zwolennik faszyzmu, Adolf Hitler oraz Wilhelm Frick, który był ministrem spraw wewnętrznych III Rzeszy, protektorem Czech i Moraw i twórcą oraz realizatorem kampanii antyżydowskiej. Dlaczego polscy radni, polskiego Szczecina, tak boją się odebrania tytułów tym osobom? A jednocześnie, co boli, dlaczego ci sami radni odmawiają uhonorowania skazanym na śmierć żołnierzom Armii Krajowej?

Pismo trafiło również do Andrzeja Dorosza z biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP, który w piśmie do Kontry '2000 napisał, ze nie ma żadnych podstaw, by takiego tytułu nie odebrać osobom niegodnym jego.

Gen. August Mackensen.

Frick Wilhelm, on też jest honorowym obywatlem Szczecina.

Gen. August Mackensen.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edward

Tylko ludzie nie myślący mogą chcieć zmieniać historię. W swoim czasie honorowi obywatele miasta Szczecina byli tego warci bo wpływali bezpośrednio na ówczesną rzeczywistość tego miasta. Pozbawienie ich dzisiaj tego tytułu nie wpłynie na zmianę historii, która dalej będzie mówić,że w tym to a tym roku ten i ten został honorowym opbywatelem Szczecina, o czym zdecydowali mieszkańcy tego miasta i nic nie zmieni interwencja kilku oszołomów, którzy marzą o swoim wpływie na historię świata a jeśli nie - to chociaż miasta.

P
Podatnik

Dodam jeszcze, że Szczecin czy Stettin zawdzięcza faszystom i Niemcom wiecej niż Polakom a wszystko co w Szczecinie warte obejrzenia i najcenniejsze zbudowali....faszysci. Bo my co zrobiliśmy?Odnowiliśmy katedrę?Wybudowaną przez Niemców:)I co jeszcze zrobiliśmy?Zamknęliśmy, zburzyliśmy i zdewastowaliśmy to z czego Szczecin był sławny na cały świat. Teraz będzimy mogli sobie zorganizować po flołtyng garden "Optymist ship races". Taka jest niestety smutna prawda. Jeśli zmiana honorowych obywateli rzyniesie 100 nowych miejsc pracy przez 100 lat to jestem za, jak nie to szkoda było czasu na mój post.

S
S...N
Podpisałbym się bez wahania pod powyższym stwierdzeniem. Podoba mi się duma, ekspresja i bezkompromisowość, z jaką Czytelniczka daje wyraz swym poglądom. Z zamieszczonych na forum wypowiedzi wynika, co mieszkańcy Szczecina sądzą o pomyśle jakiegoś niszowego stowarzyszenia (wzajemnej adoracji). Czy Szczecin został wyzwolony? Kwestia spojrzenia. Ale o Szczecin toczyły się ciężkie, mordercze walki. Obie strony ponosiły ciężkie straty. Uszanujmy pamięć tych nieszczęsnych dupków, którym los kazał być żołnierzami. Dziś to już trzecie pokolenie. Czas na spojrzenie z pewnego dystansu. Czas na pamięć i przestrogę. Czy ten Wania z kołchozu czy Jura z zawodu miał wyjście? Przed nim był Germaniec, za nim NKWD. A ten Hans czy Helmut? Nie lepiej. Pamiętajmy o nich, o tysiącach szeregowych, bezimiennych żołnierzy, których kości leżą na tej ziemi. Dziś polskiej. Pamiętajmy - ku przestrodze.

Nic dodać, nic ująć!
Może tylko to, że tych oszołomów ze wspomnianego towarzystwa wzajemnej adoracji powinniśmy pogonić na cztery wiatry, żeby dymu nie robili - tudzież wody z mózgu niektórym mniej rozgarniętym rodakom...
z
zdziwiony
A wiec , aby nikt nie pomyslal , ze nic radni nie robia to robia ! Znowu bija piane ! Wykopali z piwnic jakie informacje i sie podniecaja ! Urodzilam sie w Szczecinie , w Polsce , jestem Polka i Polka sie czuje !Cale zycie mieszkam w Szczecinie i wiem , ze Szczecina nikt nie wyzwalal Szczecin zabrano Niemcom , ktorzy tu sie urodzili , mieszkali , umierali . Pretensje wiec radni powinni miec do swoich kumli , ktorzy nie tak dawno uczyli nas , pisali , mowili , wrzeszczeli , ze 26 kwietnia 1945 r. zostal Szczecin wyzwolony . Szczecin byl niemiecki , totez hitler czy inny jakis niemiecki dygnitarz mial prawo byc honorowym obywatelem Szczecina . Chodzi o to , aby nie spowodowac takiej sytuacji jaka byla , ze wmawiano nam , uczono i kazano zycie oddawac za stalina , lenina , stawiano im pomniki i skladano holdy ! Ale tez i innym skladano holdy , gierkowi , gomulce , cyrankiewiczowi i im podobnym . A teraz niszcza pomniki , ktore kazali stawiac , zmieniac co rusz nazy ulic , bo to nie wymaga wysilku radnych ! Radni niech sie wezma za robote , niech zadbaja o miasto , o obywateli . Ale widac , ze radni wola wyciagac kroliczki z kapelusza i zaraz tylko patrzec , jak wyciagac zaczna dokumenty z archiwum i sprawdza , czy Ziemowit , Piast przejezdzali przez Szczecin a jesli nie to dlaczego . Widac , ze po tym waleniu piany may tak jak mamy czyli niczego nie mamy .

Podpisałbym się bez wahania pod powyższym stwierdzeniem. Podoba mi się duma, ekspresja i bezkompromisowość, z jaką Czytelniczka daje wyraz swym poglądom. Z zamieszczonych na forum wypowiedzi wynika, co mieszkańcy Szczecina sądzą o pomyśle jakiegoś niszowego stowarzyszenia (wzajemnej adoracji). Czy Szczecin został wyzwolony? Kwestia spojrzenia. Ale o Szczecin toczyły się ciężkie, mordercze walki. Obie strony ponosiły ciężkie straty. Uszanujmy pamięć tych nieszczęsnych dupków, którym los kazał być żołnierzami. Dziś to już trzecie pokolenie. Czas na spojrzenie z pewnego dystansu. Czas na pamięć i przestrogę. Czy ten Wania z kołchozu czy Jura z zawodu miał wyjście? Przed nim był Germaniec, za nim NKWD. A ten Hans czy Helmut? Nie lepiej. Pamiętajmy o nich, o tysiącach szeregowych, bezimiennych żołnierzy, których kości leżą na tej ziemi. Dziś polskiej. Pamiętajmy - ku przestrodze.
p
pestka

A wiec , aby nikt nie pomyslal , ze nic radni nie robia to robia ! Znowu bija piane ! Wykopali z piwnic jakie informacje i sie podniecaja ! Urodzilam sie w Szczecinie , w Polsce , jestem Polka i Polka sie czuje !Cale zycie mieszkam w Szczecinie i wiem , ze Szczecina nikt nie wyzwalal ! Szczecin zabrano Niemcom , ktorzy tu sie urodzili , mieszkali , umierali . Pretensje wiec radni powinni miec do swoich kumli , ktorzy nie tak dawno uczyli nas , pisali , mowili , wrzeszczeli , ze 26 kwietnia 1945 r. zostal Szczecin wyzwolony . Szczecin byl niemiecki , totez hitler czy inny jakis niemiecki dygnitarz mial prawo byc honorowym obywatelem Szczecina . Chodzi o to , aby nie spowodowac takiej sytuacji jaka byla , ze wmawiano nam , uczono i kazano zycie oddawac za stalina , lenina , stawiano im pomniki i skladano holdy ! Ale tez i innym skladano holdy , gierkowi , gomulce , cyrankiewiczowi i im podobnym . A teraz niszcza pomniki , ktore kazali stawiac , zmieniac co rusz nazy ulic , bo to nie wymaga wysilku radnych ! Radni niech sie wezma za robote , niech zadbaja o miasto , o obywateli . Ale widac , ze radni wola wyciagac kroliczki z kapelusza i zaraz tylko patrzec , jak wyciagac zaczna dokumenty z archiwum i sprawdza , czy Ziemowit , Piast przejezdzali przez Szczecin a jesli nie to dlaczego . Widac , ze po tym waleniu piany may tak jak mamy czyli niczego nie mamy .

m
mm

Ale sensacja! A Piłsudski to w Wilnie i we Lwowie nie bywał? Chyba normalne,że premier ze świtą wizytują miasta. A że był zbrodniarzem to inna sprawa. Co to ma za znaczenie, że Niemcy nadali Hitlerowi Honorowe obywatelstwo? Przecież to teraz polskie miasto i po wojnie nie ma ciągłości prawnej i po prostu nie możemy tego obywatelstwa odebrać, no bo jak? Mamy się cofnąć w czasie? Albo uznać wszystkie uchwały dawnych radnych za ważne? One są nieważne z mocy prawa, które przyznało Szczecin Polsce! Możemy odebrać honorowe obywatelstwo komuchom to ok. ale Hitlerowi?

I
Irbus

Powinni sie czepiać honorowych obywateli Szczecina ktorzy zostali nimi niesłusznie po 1945r a więc otrzymali ten honor z naszych polskich rąk a nie od Niemców!!

M
Miś

Kolejny "nadmuchany" temat mający skupić uwagę mieszkańców na drugorzędnej sprawie . Brak jest dyskusji i czynów ws bezrobocia młodzieży , braku inwestycji produkcyjnych itd. Miasto z tego powodu się wyludnia i praktycznie staje się peryferyjne w dosłownym znaczeniu tego słowa.
Radzę radnym aby lustracją honorowych obywateli Szczecina rozpoczęli od czasów Mieszka I , bo jeszcze ktoś coś ponownie wyciągnie i dopiero będzie PROBLEM !!!!!! )))))))

z
zgred

Jakoś w latach 40-tych XX wieku nikomu z "prawdziwych Polaków" nie przeszkadzało że mieszkają w niemieckich domach w Szczecinie, śpią w niemieckich pierzynach na niemieckich łóżkach, korzystają z niemieckich mebli, jedzą z niemieckich garnków i talerzy, "srają" w niemieckie kible, a leczą się w niemieckim szpitalu na niemieckim sprzęcie, zostawionym przez Niemców uciekających przed Armią Czerwoną. Mogli poprosić Amerykanów aby im wynegocjowali te ich ziemie na wschodzie z tymi ich lepiankami i błotem zamiast brukowanych ulic i chodników. To że raz ich zdradzono w 1939, potem w Jałcie i Teheranie, to jeszcze im mało?. Już w tym kraju byli tacy co na niszczeniu komunistycznych pomników dochodzili do sławy i poprzez zmiany partii przez wybory są ileś lat przy korycie rządowym, bo nic innego nie umieją robić i złotówki w życiu uczciwie nie zarobili. Czy od tego że wymażą czyjeś nazwisko z jakiegoś spisu statystycznemu mieszkańcowi Szczecina będzie lepiej? Figa prawda...... W historii Szczecina Hitler i inni naziści na zawsze zostaną że byli kiedyś honorowym obywatelami, tak jak Świerczewski i inni mieli swoje nazwy ulic. Historii się nie da zakleić.

a
art

kuźwa, przecież tych honorowych obywateli mianowali prawowici mieszkańcy Szczecin/Stettina więc oni moga tylko i wyłacznie zmieniać nadane przez siebie tytuły

a
aj

jakie miasto tacy bohaterowie?

p
pb
Wkradła się literówka: "małych pieniędzy"
p
pb

Pisze się "niemało" - a jeśli nie zna się ortografii, to można napisać np., że nie otrzymują małcy pieniędzy.
A wracając do tematu - zajmijcie się poważniejszymi sprawami. Tamci na swój sposób zasłużyli się i stąd te honory. My im nie przyznaliśmy tych tytułów, tylko poprzedni mieszkańcy. Historii nie zmienimy, ale mamy wpływ na przszłość. Zajmijmy się spychaniem przez obecne władze w Warszawie Szczecina na margines. Mieliśmy fabryki, stocznie (nie jedną stocznię, ale stocznie, sic!), teraz przyszła kolej na port i elektrownię. Niech sie pojawi ktoś odważny i zrobi z tym porządek - a jemu też będziemy mogli przyznać honorowe obywatelstwo!

B
Beata z wybrzeza

albo przy wlocie do tunelu w swinoujsciu

r
romek 60

gdzie jest zdjecie tuska na tle stoczni szczecinskiej

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3