MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gotowi do misji. To XIV zmiana PKW Rumunia. Wracają za pół roku [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
To już trzecia zmiana misji sformowana przez 12 Brygadę Zmechanizowaną. Jej trzon stanowią żołnierze 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, który nosi nazwę wyróżniającą "14 batalion Ułanów Jazłowieckich’’.
To już trzecia zmiana misji sformowana przez 12 Brygadę Zmechanizowaną. Jej trzon stanowią żołnierze 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, który nosi nazwę wyróżniającą "14 batalion Ułanów Jazłowieckich’’. Tadeusz Surma
Pożegnanie żołnierzy odbyło się 1 lutego na placu apelowym w "Białych Koszarach" w Stargardzie.

To już trzecia zmiana misji sformowana przez 12 Brygadę Zmechanizowaną. Jej trzon stanowią żołnierze 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, który nosi nazwę wyróżniającą "14 batalion Ułanów Jazłowieckich’’. W składzie zmiany jest ponad 230 żołnierzy. Dowódcą kontyngentu jest major Daniel Grabowski - zastępca dowódcy 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej.

- Będziemy się szkolić przede wszystkim ze szkolenia ogniowego i taktyki, ale także będzie to szkolenie logistyczne - mówi major Daniel Grabowski. - Szkolenie przed misją trwało sześć miesięcy, pół roku spędzimy na misji.

Ze względu na sytuację na świecie - Od XII zmiany - misja w PKW Rumunii zmieniła swój charakter. Nie jest już nastawiona tylko na szkolenie w środowisku wielonarodowym. Teraz ma wzmacniać obecność NATO na południowo-wschodniej flance i wpisywać się w strategię odstraszania potencjalnych agresorów. Na misji będzie obowiązywała większa niż dotąd czujność i gotowość do działania. Żołnierze częściej będą brać udział w dużych ćwiczeniach w tamtym rejonie. Zwiększona jest skala i kaliber sojuszniczych, szkoleniowych działań bojowych.

- To jest długa rozłąka, ale nie jest to nasza pierwsza misja. Zostawiamy rodziny na pół roku samotności i zostają nam wyłącznie telefony, ale Rumunia nie jest daleko - mówi starszy sierżant Marcin Majzel, uczestnik misji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński