Galeria poległych żołnierzy. Wojsko czci swoich bohaterów

Sławomir Włodarczyk
W galerii widnieją też sylwetki ośmiu żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej i 5. Pułku Inżynieryjnego – jednostek ze Szczecina, którzy polegli pełniąc służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku (MND CS) i Afganistanie (ISAF).
W galerii widnieją też sylwetki ośmiu żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej i 5. Pułku Inżynieryjnego – jednostek ze Szczecina, którzy polegli pełniąc służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku (MND CS) i Afganistanie (ISAF). Fot. Wydział Prasowy Dowództwa Operacyjnego SZ
Udostępnij:
"Śpij kolego, a w tym grobie niech się Polska przyśni Tobie" - to motto, które wita odwiedzających stronę internetową poświęconą żołnierzom poległym podczas służby w misjach poza granicami kraju. Pod adresem internetowym: www.pamiecipoleglych.mon.gov.pl znajdują się nazwiska 98 poległych podczas pełnienia służby polskich oficerów, podoficerów i szeregowych.

W galerii widnieją też sylwetki ośmiu żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej i 5. Pułku Inżynieryjnego - jednostek ze Szczecina, którzy polegli pełniąc służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku (MND CS) i Afganistanie (ISAF).

Strona zawiera odnośniki dotyczące 15 misji, m.in. w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Kosowie i Libanie, a także np. w Korei (w latach 50.) czy Egipcie (w 70.). Tylko podczas dwóch, wywołujących największe emocje społeczne, misjach w Iraku i Afganistanie zginęło 45 polskich żołnierzy (odpowiednio - 22 i 23).

Polegli w Iraku:
Ppłk Hieronim Kupczyk - 12 BZ - 6.11.2003 r.
Kpr. Gerard Wasielewski - 12 BZ - 22.12.2003 r.
Plut. Tomasz Krygiel - 12 BZ - 8.06.2004 r.

Polegli w Afganistanie:
Kpr. Grzegorz Politowski - 5 PInż. - 8.04.2008 r.
St. chor. szt. Andrzej Rozmiarek - 12 BZ - 10.02.2009 r.
Sierż. Marcin Poręba - 5 PInż. - 4.09.2009 r.
Kpr. Szymon Graczyk - 5 PInz. - 9.10.2009 r.
Kpr. Radosław Szyszkiewicz - 5 PIinż. - 9.10.2009 r.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zdziwiony
Żołnierz ma wykonywać rozkazy przełożonych a ci realizują koncepcję polityczną władzy kraju. Dochodzi do haniebnych przypadków, gdy ogłasza się, że jedni polegli są słuszni a drudzy - niesłuszni. Groby jednych trzeba zniszczyć, a o nich samych - zapomnieć. Po jakimś czasie zmienia się spojrzenie na historię i wówczas jest "odwrotka" - słuszni zamieniają się miejscami niesłusznymi. Używa się tych samych słów, nawet ceremoniał jest podobny. Polska wciąż powtarza ten błąd. Teraz przeniosła go na arenę międzynarodową. Jestem bardzo ciekaw, co zrobi polski Rząd, Sejm, stosowne komisje, gdy - załóżmy - ONZ uchwali, że o ile interwencja w Iraku była koniecznością, to interwenci przekroczyli zakres określony mandatem ONZ i dopuścili się zbrodni wojennych. Zaś Afganistan to całkowita samowola. Wówczas już nie będą polegli koledzy tylko przestępcy. Fakt, że żołnierza nikt nie pyta, czy chce sobie wybrać wojnę zostanie szybciutko zapomniany. Na polskiej ziemi spoczywa ok 700 tys krasnoarmiejców - kiedyś wyzwolicieli, dziś okupantów. Jeżeli mimo wszystko ktoś nie rozumie, o czym piszę, nich sobie przypomni niedawny skandal z odsłonięciem krzyża na cmentarzu poległych Rosjan. Martwy się nie obroni - on nie jest już komunistą, faszystą, klerykałem - on jest martwym człowiekiem. I jego szczątki należy uszanować. Walczy się z żywymi, którzy mogą oddać. Szkoda, że są w Polsce tacy, którzy za szczyt bohaterstwa uważają walkę z poległymi - im dawniej, tym lepiej.
z
zimny cynik
Żal ludzi, ale nie zmienia to faktu, że polegli za egoistyczne interesy Izraela i USA. A podziękowania za to należą się politykom SLD, PiS i PO...
G
Gruby
Brak słów. Totalna amatorka. Przydałby się jakiś grafik i ktoś kto ma pojęcie o estetyce. Ta strona to po prostu żenada. Żal poległych, że muszą być kojarzeni z takim webmasterskim shitem.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie