Gala Ambasadorów Wschodu. W Janowie Podlaskim nagrodzono najciekawsze projekty, osoby i instytucje rozsławiające wschodnią Polskę

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Laureaci, nominowani oraz członkowie kapituły Gali Ambasadorów Wschodu 2019
Laureaci, nominowani oraz członkowie kapituły Gali Ambasadorów Wschodu 2019 Wojciech Rogacin
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Szósta Gala Ambasadorów Wschodu zorganizowana na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim pokazała, że wschodnia Polska coraz dynammiczniej się rozwija i pokazuje reszcie kraju swoje unikalne oblicze. Najwięcej braw otrzymała Beata Ostrowska – Harris- spadkobierczyni Pałacu w Korczewie niedaleko Drohiczyna, która została Honorowym Ambasadorem Wschodu. 30 lat temu wróciła na stałe z emigracji do Anglii, by wspaniale odbudować doszczętnie zrujnowany rodzinny pałac.

- Ostatnie 30 lat, kiedy jestem w Polsce, to była ciężka praca. Ale to nie tylko moja zasługa. Mój mąż, który był Anglikiem przecież przyjechał tutaj, zostawił Anglię i bardzo pokochał Polskę. Wszystkie pieniądze, które zarabiał pracując w Warszawie dawał na odbudowę Korczewa. A teraz mój syn robi to samo, tak że im też trzeba podziękować - mówiła pani Beata po odebraniu nagrody Honorowego Ambasadora Wschodu. Odbyło się to podczas uroczystej gali w pięknie odremontowanym Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim, gdzie dziś mieści się hotel i spa.

Rzuciły wszystko by ratować rodzinny dom

Nic dziwnego, że dostała wielki aplauz. Pałac w Korczewie, niedaleko Drohiczyna jest dzisiaj zwany "perłą Podlasia". Jeszcze 30 lat temu, tuż po upadku komunizmu znajdował się w opłakanym stanie. Wtedy po ponad40-letniej emigracji w Anglii wróciły spadkobierczynie majątku, Beata Ostrowska-Harris z siostrą Renatą. Zajęły się odbudową rodzinnego pałacu, należącego przed wojną do ich ojca, hrabiego Krystyna Ostrowskiego i jego żony Wandy z Krafftów.

Dzięki wykładaniu własnych pieniędzy, uruchomieniu prodyukcji mleczarskiej pałac został odbudowany i dzisiaj jest ponownie perłą Podlasia, gości nie tylko turystów, ale również jest gospodarzem wielu społecznych i kulturalnych przedsięwzięć i inicjatyw.

Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu, organizowany przez wydawcę magazynu "Kraina Bugu", to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny Polski Wschodniej oraz jej pogranicza.Tytułem Ambasadora Wschodu uhonorowywane są samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje oraz osoby wyróżniające się inicjatywą w działaniach na rzecz promocji regionu, budowania wspólnoty wokół ważnych społecznych celów.

Od Stalowej Woli po Gorajec i Green Velo

- Zaczynaliśmy przed sześcioma laty koncentrując się na tej centralnej części wschodniej Polski - mówił Daniel Parol, redaktor naczelny "Krainy Bugu", organizator konkursu. - Z czasem obejmowaliśmy coraz większy obszar aż po cały wschód Polski - dodał.

Laureaci, nominowani oraz członkowie kapituły Gali Ambasadorów Wschodu 2019

Gala Ambasadorów Wschodu. W Janowie Podlaskim nagrodzono naj...

Nagrodę stanowią Złote Anioły. W tym roku przyznano nagrody w ośmiu kategoriach. W kategorii Projekt przyznano dwie równorzędne nagrody. Otrzymały je Festiwal Folkowisko organizowany latem we wsi Gorajec przy granicy polsko-ukraińskiej oraz Europejski Festiwal Smaku z Lublina. - Przyjedźcie do Gorajca - zachęcał przedstawiciel nagrodzonego festiwalu. Dodał, że to malutka miejscowość, licząca dokładnie 37 mieszkańców, a przyciąga wielu turystów i artystów.

W kategorii Samorząd zwyciężyło miasto Stalowa Wola (drugim nominowanym było miasto Orzysz) m.in. za wykorzystywanie potencjału inwestycyjnego. W kategorii Biznes: Browar Hoplala z Bielska Podlaskiego. W kategorii Turystyka: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, chociaż część publiczności wolałaby widzieć wśród nagrodzonych rowerowy szlak Green Velo (był wśród nominowanych).

- Green Velo, to nie tylko ścieżka turystyczna, ale to liczący 2 tysiące kilomentrów szlak rowerowy, który łączy pięć województw, 400 zabytków, atrakcji turystycznych od Elbląga, przez Roztocze po Świętokrzyskie - powiedział reprezentujący szlak Green Velo Piotr Dwurnik z Regionalnej Organizacji Turystycznej woj. świętokrzyskiego. - Ta nominacja jest dla nas znakomitym wyróżnieniem - dodał.

Leszek Mądzik: zachowajmy unikalne wartości wschodu

W dziedzinie „Społecznie odpowiedzialny” nagrodzona została Fundacja Leny Grochowskiej z Siedlec. Fundacja ta wspiera osoby z dysfunkcjami, wspiera ich rozwój i integrację, pomaga także utalentowanym dzieciom i młodzieży z trudnych i biednych środowisk. Pomaga również repatriantom zadomowić się w ich nowej-starej ojczyźnie.

W kategorii Kultura i Sztuka statuetkę otrzymał prof Leszek Mądzik, wybitny twórca nowej formy teatru, założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL (od 1969), autor plakatów i grafiki książkowej, jeden z najwszechstronniejszych polskich twórców, działający w Lublinie.

Leszek Mądzik powiedział, że wschód Polski jest dla niego inspiracją w twórczości. Nie tylko ze względu na przyrodę. - Jest tu jakaś ludzka wrażliwość, której nie zna się chyba w innych regionach kraju. Jest tu jakaś gotowość spotkania, rozmowy, pomocy. Uchowajmy to, bo świat gdzieś gubi taką wartość - mówił twórca Sceny Plastycznej KUL.

Nagrodę Specjalną za propagowanie etosu pogranicza i budowanie mostów pomiędzy ludźmi różnych narodowości, wyznań i kultur, otrzymał Doroteusz Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach niedaleko Bielska Podlaskiego. Przepięknie, wschodnio artykułując głoski Doroteusz Fionik podziękował również swojej żonie, za równe zaangażowanie w prowadzenie muzeum.

Czysta Rzeka jako nowa inicjatywa

Daniel Parol powiedział, że niejako obok konkursu na Ambasadora Wschodu wyrosła nowa inicjatywa - Czysta Rzeka. Pomyślana w 2018 roku jako akcja oczyszczania brzegów rzeki Bug prze3rodziła się w akcję wykraczającą poza wschodnią Polskę. W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji akcji od marca do maja zebrano 55 ton śmieci z brzegów polskich rzek. W tym roku druga edycja Czystej Rzeki ma przybrać zasięg ogólnpolski, zatem efekty będa jeszcze lepsze.

Tegoroczną Galę Ambasadorów Wschodu uświetnił występ kwartetu jazzowego oraz wystawy fotograficzne grupy Magia Podlasia oraz Piotra Malczewskiego.

Partnerami Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu są: Grupa Arche, Kino Świat, MD Investments, Honda Wyszomirski, Grupa Bialcon, Vito Polska, Kome Polska.

Partnerzy organizacyjni, to: Hotel Zamek Biskupi Janów Podlaski, Pałac Cieleśnica, Pracownia Sztuki Użytkowej RE, Browar Koneser.

Wideo

Materiał oryginalny: Gala Ambasadorów Wschodu. W Janowie Podlaskim nagrodzono najciekawsze projekty, osoby i instytucje rozsławiające wschodnią Polskę - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie