MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał świątecznej zbiórki książek dla pacjentów Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
9167 - tyle książek dla pacjentów Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie podarowali podczas świątecznej zbiórki mieszkańcy Szczecina i regionu Pomorza Zachodniego.
9167 - tyle książek dla pacjentów Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie podarowali podczas świątecznej zbiórki mieszkańcy Szczecina i regionu Pomorza Zachodniego. archiwum
9167 - tyle książek dla pacjentów Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie podarowali podczas świątecznej zbiórki mieszkańcy Szczecina i regionu Pomorza Zachodniego. - Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. – Dziękujemy każdemu, kto włączył się do zbiórki: indywidualnie, razem z przyjaciółmi, rodziną lub współpracownikami.

- Byłam tu, gdzie Ty jesteś teraz. Na pewno nie jest to doświadczenie, o którym kobieta marzy, ale jestem pewna, że ono nie tylko Cię nie złamie, ale może Cię nawet wzmocnić. My, kobiety, jesteśmy silne. Walka z rakiem piersi nic nam nie ujmuje z naszej kobiecości, na którą składa się tak wiele elementów poza wyglądem. Wierzę, że uda Ci się przekuć to niełatwe przeżycie w coś, co Cię zbuduje” – tak rozpoczyna się dedykacja od Pani Małgorzaty, jedna z wielu, jakie znalazły się w książkach przekazanych pacjentom Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii podczas świątecznej zbiórki.

- Takich słów, cudownie ciepłych, wspierających, z życzeniami wytrwałości, siły i zdrowia mieszkańcy regionu przekazali całe mnóstwo osobom leczonym w naszym szpitalu - twierdzi Agnieszka Muchla-Łagosz, specjalista ds. komunikacji Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego. - Były wpisy odręczne, kartki świąteczne, kolorowe zakładki wykonane przez dzieci w przedszkolu, dedykacje od autorów i czytelników, a także od osób doświadczonych chorobą nowotworową osobiście lub w gronie najbliższych... Za każdą w imieniu naszych pacjentów dziękujemy.

Książki zbierane były w miejscach pracy, w szkołach, przedszkolach, urzędach i firmach prywatnych. Do akcji włączyli się nie tylko mieszkańcy Szczecina, ale też z Mieszkowic, Brojec, Kamienia Pomorskiego, Wierzchowa, Gryfina i Łobza.
Organizatorzy akcji zaproponowali, by darczyńcy w miarę możliwości opatrywali przekazywane szpitalowi książki własnoręczną dedykacją.

- Było ich wiele, najwięcej z życzeniami siły i wytrwałości w walce z chorobą - zapewnia Agnieszka Muchla-Łagosz. - Niektórzy w krótkich wpisach dzielili się swoim doświadczeniem choroby onkologicznej i przekazywali słowa otuchy. Życzenia naszym pacjentom składali nie tylko czytelnicy, były też wpisy od pisarzy: Ingi Iwasiów, Mariusza Szczygła i rysownika Wojtka Ciesielskiego.

Do ZCO trafiły także świąteczne kartki z życzeniami oraz zakładki wykonane przez dzieci w przedszkolach i szkołach. Książki stoją już w regałach w oddziałach: radioterapii, chirurgii onkologicznej i onkologii klinicznej oraz w poczekalniach Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi.

- Ogromna liczba podarowanych pacjentom książek sprawiła, że nie dla wszystkich znalazło się miejsce - część z nich czeka w magazynie na swoją kolej - przyznaje rzeczniczka ZCO. - Dzięki ofiarności i życzliwości darczyńców, będziemy mogli jeszcze długo po świętach uzupełniać nowymi tytułami oddziałowe biblioteczki, a interesującej lektury dla nikogo nie zabraknie.

W akcję zbiórki książek pod patronatem portalu SzczecinCzyta.pl włączyły się dwie szczecińskie księgarnie: Pocztowa 19 - Kamienica w Lesie oraz Mandala.

- Dziękujemy za ogromne zaangażowanie i otwartość – dzięki tej współpracy mogliśmy przekazać naszym pacjentom nie tylko ciekawe książki, ale też wiele ciepłych słów życzliwości od wszystkich, którzy wspierają chorych w tej trudnej drodze do zdrowia - podkreśla nasza rozmówczyni. - Karolina Sawka, psychoonkolog ZCO, zacytowała Williama Somerset Maughama, który pisał, że "przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego". Dzięki Państwu zbudowaliśmy wspólnie mnóstwo "schronów".

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński