Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie powstało Centrum Koordynacji Opieki nad pacjentami onkologicznymi

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Nowo wyremontowany budynek mieści się tuż przy wjeździe do szpitala (od ul. Strzałowskiej).
Nowo wyremontowany budynek mieści się tuż przy wjeździe do szpitala (od ul. Strzałowskiej). ZCO Szczecin
W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie działa Centrum Koordynacji opieki nad pacjentem. Ma wzmocnić opiekę nad chorym od jego pierwszej wizyty w szpitalu po zakończenie procesu leczenia. Mało tego, stanu zdrowia pacjenta po wyleczeniu i kontrola efektów terapii będą monitorowane w ramach badań kontrolnych.

Remont budynku, w którym działa Centrum Koordynacji został wykonany dzięki funduszom uzyskanym z Unii Europejskiej. Uruchomione w nim Centrum ma wzmocnić opiekę nad pacjentem onkologicznym - będzie sprawowana od momentu, kiedy chory po raz pierwszy pojawi się w szpitalu przy ul. Strzałowskiej aż po jego wyleczenie.

- Dążymy do wdrożenia kompletnego modelu opieki nad pacjentami i ich bliskimi w województwie zachodniopomorskim – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. - Opieka nad pacjentem onkologicznym to złożony proces, który jest udziałem wielu specjalistów. Ważne jest stworzenie takiego środowiska, dzięki któremu pacjent będzie zaopiekowany podczas całej swojej walki z chorobą i otrzyma niezbędne wsparcie również pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia. Musimy troszczyć się o to, by pacjent, gdy to tylko możliwe, mógł pozyskać oczekiwane informacje znajdując się w domu, a część świadczeń medycznych otrzymał jak najbliżej miejsca zamieszkania. Pacjent nie może być sam w tym skomplikowanym systemie.

Nowo powstałe centrum, to bardzo ważny krok w kierunku budowania zintegrowanego środowiska opieki.

W budynku Centrum znajdują się stanowiska pracy zarówno do obsługi zdalnej pacjentów, jak i bezpośredniej. Są też przygotowane miejsca dla lekarzy udzielających pacjentom teleporad w okresie między wyznaczonymi terminami kontroli. System informatyczny ułatwiający pracę z pacjentami na odległość wyeliminuje konieczność uciążliwego dla pacjenta osobistego zgłaszania się do ośrodka w sytuacjach, kiedy taka obecność jest zbędna, na przykład: przekazanie informacji dotyczącej wyniku badania diagnostycznego, zaplanowanie terminów na poszczególne etapy leczenia czy też wyjaśnienie wątpliwości co do dalszego trybu postępowania.

Nowo wyremontowany budynek mieści się tuż przy wjeździe do szpitala (od ul. Strzałowskiej). Powstały w nim także pomieszczenia wykorzystywane przez psychoonkologów podczas pracy z pacjentami – zarówno sala do spotkań grupowych, jak i pracy indywidualnej.

- Jestem też niezwykle dumny, że w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii otworzyliśmy Zakład Psychoonkologii, który systematycznie będzie rozwijany – dodaje dyrektor Adrian Sikorski. - Nie możemy mówić o współczesnej onkologii bez holistycznego podejścia i o kompleksowym leczeniu onkologicznym bez zagwarantowania dostępności do opieki psychologicznej.

Psychoonkolog udziela pacjentowi wsparcia terapeutycznego, pomaga radzić sobie ze stresem i emocjami oraz z obciążeniem psychicznym, które pojawia się w trudnej terapii onkologicznej. Może także wspierać rodzinę pacjenta. Zakład Psychoonkologii w ZCO składa się obecnie z czterech specjalistów-psychoonkologów oraz terapeutki zajęciowej.

- Diagnoza, jak i leczenie onkologiczne to dla pacjenta i jego najbliższych ogromny stres i obciążenie psychiczne.

- Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie uczyniło istotny krok, by zmienić tę sytuację i usprawnić opiekę nad swoimi pacjentami - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Dzięki zastrzykowi unijnych funduszy ze specjalnej puli REACT-UE udało się stworzyć miejsce, gdzie pacjenci znajdą skoordynowane wsparcie, tak niezbędne w procesie skutecznego leczenia.

Projekt "Poprawa opieki nad pacjentem onkologicznym poprzez utworzenie centrum koordynacji opieki onkologicznej oraz zespołu psychoonkologii jako przykład włączenia telemedycyny do opieki koordynowanej" uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości blisko 2 mln zł. Całkowita wartość inwestycji: 4,5 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński