MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał regat The Tall Ships Races coraz bliżej. Czeka nas wiele atrakcji! Na scenie m.in. Krzysztof Zalewski, Sylwia Grzeszczak, Mery Spolsky

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Po 7 latach wielkie żaglowce wracają do Szczecina
Po 7 latach wielkie żaglowce wracają do Szczecina UM Szczecin
Po 7 latach wielkie żaglowce wracają do Szczecin. W dniach 2-5 sierpnia u stóp Wałów Chrobrego, na Łasztowni, a przede wszystkim na wodzie, rozegra się finał regat The Tall Ships Races. Jak wyglądają przygotowania do imprezy?

- Spodziewamy się blisko 70 jednostek uczestniczących w regatach. Zaplanowane są 4 sceny muzyczne. Przewidywana liczba uczestników to milion, mówimy tutaj o unikalnych użytkownikach, gdyż przykład ubiegłorocznych Żagli przy badaniach z telefonii komórkowych pokazuje, że odwiedziło nas 380 tys. osób i patrząc na doświadczenia regat z lat 2013 i 2017 należy się liczyć z trzykrotną lub czterokrotną liczbą odwiedzających - mówi Leopold Korytkowski, dyrektor ds. Turystyki i Wydarzeń, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o. o.

Budżet wydarzenia to 12 mln zł, z czego 9,8 mln zł pochodzi z budżetu miasta.

Od 27 lipca rozpocznie się montaż na obu stronach Odry, ponieważ 30 lipca miasto musi być gotowe na przyjęcie pierwszych jednostek. W czwartek po południu, tuż przed imprezą, mają być gotowe wszystkie jarmarki. Około 70 proc. jednostek będzie wpływać właśnie w czwartek.

W oficjalnym programie jest obiad kapitański w budynku Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie (2.08.), parada załóg (3.08.), dyskoteka dla załóg. Jednostki zaczną wypływać 5 sierpnia. Okres demontażu jest przewidziany od 5 do 9 sierpnia.

- Pierwsze zmiany w organizacji ruchu wprowadzamy już 27 lipca o godz. 6 rano - mówi Marcin Charęza, kierownik referatu ds. organizacji ruchu Urzędu Miasta w Szczecinie. - Jest to etap przygotowawczy do rozpoczęcia montażu sceny w ciągu ul. Komandorskiej. Ulice w tej okolicy będą całkowicie wyłączone z ruchu, a wjazd na nie będzie możliwy tylko z przepustkami. Zamykamy też ul. Wendy od skrzyżowania z ul. Spichrzową. 29 lipca o północy będziemy musieli zamknąć ul. Jana z Kolna od ul. Dubois po Trasę Zamkową. Objazd będzie przez ul. Dubois, Parkową, Malczewskiego, Matejki, Trasa Zamkowa. Będą też przygotowywane korekty w sygnalizacji świetlnej. Największe zamknięcie będzie od 31 lipca do 6 sierpnia.

Na Łasztowni, w okolicy Food Portu, będzie scena lokalna, czyli taka, na której wystąpią szczecińscy artyści. Druga scena zacumuje przy Bulwarze Gdyńskim na wysokości Urzędu Celnego. To właśnie w tym miejscu usłyszymy prawdziwą szantę przeplatającą się z muzyką celtycką, romantycznymi balladami i muzyką folkową. Wśród wykonawców będziemy mogli spotkać takie szczecińskie zespoły jak m.in.: Dair, After Blues, Zemsta Królowej Anny, Ryczące Dwudziestki, Chango, a także gości z różnych regionów Polski: Klang, The Nierobbers, Chór Zawiszy, Flasch Creep, Cheap Tabaco, Wikingowie, Perły i Łotry, Kraków Street Band, Flaasch Creep, Banana Boat. Przy ulicy Jana z Kolna ustawiona zostanie scena główna, gdzie przez trzy dni będzie można wysłuchać koncertów polskich gwiazd.

W piątek zaczniemy lokalnie, koncertem specjalnym Chóru Politechniki Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch wraz z zaproszonymi gośćmi.

W sobotę na dyskotece pod żaglami wystąpią gwiazdy muzyki pop takie jak: Lanberry, Tribbs, Daria Marx, Sylwia Grzeszczak, wieczór zakończy się przy rytmach DJ Radio Eska.

Z kolei w niedzielę będziemy mogli usłyszeć topowych wykonawców serwujących rock, pop, muzykę elektroniczną i alternatywną. Na tolszipowej scenie wystąpią: Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Smolik/Kev Fox, Ikarus Feel.

Między 2 a 5 sierpnia przypłynie około 65 jednostek, które zacumują przy szczecińskich nabrzeżach. Będą to międzynarodowe gwiazdy klasy A, B, C i D z Danii, Norwegii, Litwy, Szwecji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Wśród nich znajdą się takie, które szczecinianie już dobrze znajdą, ale będą też nowi goście, którzy do stolicy Pomorza Zachodniego wpłyną po raz pierwszy. Taka jednostką będzie ekwadorski żaglowiec Guayas. Ten bark ma długość prawie 79 metrów! Kolejnym egzotycznym gościem będzie dobrze już znany w Szczecinie, brazylijski biały łabędź, czyli żaglowiec Cisne Branco. Wśród zagranicznych jednostek znajdziemy także m.in. niemiecki żaglowiec Grossherzogin Elisabeth. Nie zabraknie również polskich reprezentantów, takich jak, największego polskiego żaglowca szkoleniowego Daru Młodzieży czy flagowego żaglowca Polskiego Związku Żeglarskiego – Kapitana Głowackiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński