Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wieczorem rozpoczyna się Tennis Music Festival

Małgorzata Klimczak
Lora Szafran to jedna z najciekawszych wokalistek polskiej sceny jazzowej. Współpracowała z wieloma słynnymi jazzmanami
Lora Szafran to jedna z najciekawszych wokalistek polskiej sceny jazzowej. Współpracowała z wieloma słynnymi jazzmanami mat. prasowe
Tennis Music Festival towarzyszy turniejowi tenisowemu Pekao Szczecin Open. Koncerty rozpoczynają się codziennie po zakończeniu Meczu Dnia, około godziny 21 na kortach przy al. Wojska Polskiego 127.

Dziś wieczorem pierwszy z nich. Zagra grupa Gypsy Swing Quartet. Zespół został założony w 2001 roku przez Siergieja Wowkotruba - lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 20 lat na stałe mieszkającego w Polsce. W mistrzowskiej grze Siergieja mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką.

Lider współpracował m.in. z Jazz Band Ball Orchestra, Hot D'Jazz Trio, Five O'Clock Orchestra oraz jednym z największych współczesnych gitarzystów gatunku manouche - Joscho Stephanem.

Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara) i Piotr Górka (kontrabas) - wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych.

Na obszerny repertuar Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej.

We wtorek na scenie pojawi się Lora Szafran. To jeden z najciekawszych głosów polskiej sceny jazzowej i zarazem niespokojny duch, któremu zawsze mało nowych artystycznych wyzwań. Artystka podbiła serca i zdobywała nagrody od Opola i Sopotu po Los Angeles. Lora Szafran współpracowała m.in. z formacjami Walk Away, New Presentation, Swing Orchestra Cracow oraz zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Włodzimierza Nahornego, a u boku Mieczysława Szcześniaka czy w ramach tria Big Stars flirtowała z ambitnym popem. Śpiewała Chopina (w 1994 roku, kiedy nie było to ani takie modne, ani tak opłacalne jak dzisiaj), piosenki Wasowskiego i Przybory (z Januszem Muniakiem) oraz wiersze Jarosława Iwaszkiewicza (z Włodkiem Pawlikiem). Artystce na scenie towarzyszyć będzie Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet. Usłyszymy zarówno utwory z repertuaru Lory Szafran jak i popularne standardy jazzowe.

W środę usłyszeć będzie można zespół Beltaine. To jeden z bardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny folkowej. Muzykę Beltaine trudno jednoznacznie zdefiniować. Charakterystyczne brzmienie grupy jest wynikiem zderzenia różnych osobowości o skrajnie odmiennych doświadczeniach muzycznych. Główną inspiracją dla muzyków jest szeroko pojęta tradycja irlandzka i bretońska, ale muzycznie zespół zmierza po prostu przed siebie. Eksperymentuje i zaciera granice między tradycją a nowoczesnością. Beltaine tworzy nieprzerwanie 7 muzyków.

Koncerty są bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński