MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tysiące pielgrzymów jest już na Jasnej Górze

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wideo
od 16 lat
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To jedno z najważniejszych świąt maryjnych. Obchodzono je w Kościele od przełomu V i VI wieku pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy. Na Jasnej Górze doroczne uroczystości gromadzą dziś wielu wiernych, z których wielu przybyło w ostatnich dniach do Częstochowy w pielgrzymkach pieszych.
312. Piesza Pielgrzymka Warszawska na Jasną Górę weszła do Częstochowy.
312. Piesza Pielgrzymka Warszawska na Jasną Górę weszła do Częstochowy. fot. Waldemar Deska / PAP

Centralnym punktem obchodów będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo, który także wygłosi homilię.

Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Uświetni ją obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, które także dziś obchodzi swoje święto. Modlitewne rozważania poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Po Apelu na jasnogórskich błoniach oddane będą salwy armatnie.

Pielgrzymi docierają na Jasną Górę

Na Jasnej Górze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczęła się we wtorkowy poranek Msza św. z udziałem pątników Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W sumie ze stolicy przyszło ok. 10 000 pielgrzymów.

Od kilku dni przybywa pielgrzymów pod Jasną Górą. W niedzielę do Częstochowy przyszli m.in. pątnicy 386. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki, czyli najstarszej z jasnogórskich pielgrzymek, a także grupa z Radomia, która liczyła przeszło 5,2 tys. osób. Łącznie w niedzielę w 12 pielgrzymkach, które weszły na Jasną Górę, dotarło 14,2 tys. pątników.

W poniedziałek do Częstochowy dotarło aż 14 pielgrzymek m.in. z takich miast jak:

  • Siedlce,
  • Płock,
  • Zamość,
  • Łowicz,
  • Lublin,
  • Tomaszów Mazowiecki,
  • Salezjańska Grupa Ewangelizacyjna.

Przybyła też pielgrzymka z Podlasia. Później dołączyły też liczące wielu uczestników pielgrzymki "środowiskowe", które wystartowały z Warszawy, jak:

  • 43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna,
  • 17. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków,
  • 32. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin.

Przybyła też jubileuszowa 30. Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego z udziałem delegacji z Litwy, Słowacji, Niemiec i USA.

Święto Matki Boskiej Zielnej

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył liturgii o godz. 11.00 w sanktuarium narodowym Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Są dwa tłumaczenie tego zwyczaju. Jeden związany z apokryfami, czyli niekanonicznymi księgami, według których św. Tomasz po Wniebowzięciu wszedł do grobu, gdzie miało spoczywać ciało Maryi i zobaczył tam jedynie kwiaty i zioła. Natomiast druga tradycja, tłumaczy, że kwiaty i zioła są symbolem Matki Bożej, która jest najpiękniejszym owocem ziemi.

Źródła: PAP, i.pl, Polskie Radio 24, wyborcza.pl

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tysiące pielgrzymów jest już na Jasnej Górze - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński