Nasza Loteria

Wielkie święto w Kobylance. Rocznica utworzenia sanktuarium i dożynki już dziś

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Wydarzenie jest też nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji, kiedy wiele z tego co działo się na wsi oddawano w opiekę Bogu. Święcono pola, kiedy nie było opadów śpiewano suplikacje, odmawiano modlitwy przed i po pracy na roli.
Wydarzenie jest też nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji, kiedy wiele z tego co działo się na wsi oddawano w opiekę Bogu. Święcono pola, kiedy nie było opadów śpiewano suplikacje, odmawiano modlitwy przed i po pracy na roli. Sebastian Wołosz / Andrzej Szkocki - archiwum GS24.pl, zdjęcia ilustracyjne
Wielka uroczystość zaplanowano na dziś, więc ostatnie godziny były pełne przygotowań. Nie tylko tych wokół świątyni, ale także tych w ludzkich sercach. Jedna z dwóch diecezjalnych uroczystości dożynkowych odbędzie się w Kobylance.

Sanktuarium Prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego ma już dwa lata. Rocznicowe obchody tym razem uświetni święto plonów. Jego najważniejszą częścią będzie msza święta i uroczystości odpustowe.

- Będzie im przewodniczył ksiądz biskup Wojciech Osial z Łowicza, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. Dlaczego akurat on? Bo tak zapraszamy kolejno księży biskupów z całej Polski, bo nasze sanktuarium przeradza się w sanktuarium narodowe – opowiada kustosz sanktuarium ksiądz Paweł Żurawiński. Narodowy będą też miały dożynki. Patronatem objął je bowiem prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

- Pan prezydent kierując swój wzrok na Pomorze Zachodnie, chciał docenić ten region, znany mu przecież dość dobrze – mówi ksiądz kustosz. Jednak patronat, chociaż ważny, tego dnia ustąpi miejsca modlitwie.

- Samo słowo eucharystia pochodzi z greki i oznacza przecież dziękczynienie – zauważa Żurawiński i dodaje - A czymże innym jest msza jak właśnie nie formą dziękczynienia? A ta dożynkowa jest mszą szczególną, bo dziękujemy w niej za nasze plony.

ZOBACZ TEŻ:

Jest też nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji, kiedy wiele z tego co działo się na wsi oddawano w opiekę Bogu. Święcono pola, kiedy nie było opadów śpiewano suplikacje, odmawiano modlitwy przed i po pracy na roli. Ta tradycja zanika, a w niektórych miejscach jak na doświadczonym Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi Pomorzu Zachodnim nie miała szans się rozpowszechnić kiedy dotarła z innych rejonów Polski.

- Ja pochodzę ze wschodu i tam święcenie pół i modlitwa o urodzaj jest wciąż czymś normalnym – wspomina ksiądz Paweł.

Zwraca też uwagę, że oprócz mszy będzie też czas na zabawę.

- Bo dożynki są po to, by wspólnie spotkać, ucieszyć się sobą, trochę odpocząć, pobawić się – mówi.

Okazja będzie ku temu znakomita, bo program jest bogaty:

  • msza pontyfikalna o godz. 15:00.
  • Po mszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie i zespołu Siewcy Lednicy.
  • O 20:30 wykład w Sanktuarium dr Pawła Więckowskiego o historii Kobylanki.
  • O 21 Apel Jasnogórski.

W tym dniu również przy dźwiękach fanfar po raz pierwszy odsłonięty zostanie obraz prymasa Wyszyńskiego.

Metropolita Szczecińsko-Kamieński ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga podjął decyzję, że w Kobylance spotkają się mieszkańcy dekanatów:

  • Kołbacz,
  • Choszczno,
  • Drawno,
  • Ińsko,
  • Łobez,
  • Maszewo,
  • Resko,
  • Suchań,
  • Stargard-Wschód i Stargard-Zachód
  • oraz Rejonu Szczecińskiego, w skład którego wchodzą dekanaty: Police, Szczecin-Dąbie, Szczecin-Niebuszewo, Szczecin-Pogodno, Szczecin-Pomorzany, Szczecin-Słoneczne, Szczecin-Śródmieście i Szczecin-Żelechowa.
od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński