MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Dzieląc się pięknem". Kolekcja Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wystawę będzie można oglądać tylko w ten weekend.
Wystawę będzie można oglądać tylko w ten weekend. Andrzej Szkocki
Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało wystawę "Dzieląc się pięknem" z okazji 10-lecia Towarzystwa Przyjaciół MNS. Wystawę będzie można oglądać tylko w ten weekend.

Dziesięć lat temu, 8 maja 2013 roku odbyło się pierwsze Zwyczajne Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie, które stało się początkiem aktywnej działalności statutowej powstałego i zarejestrowanego wiosną 2008 roku stowarzyszenia. Jego nadrzędnym celem jest stałe wspieranie działalności Muzeum Narodowego w Szczecinie i współdziałanie w procesie rozwoju największej na Pomorzu Zachodnim instytucji kultury.

- Kiedy jeździłem do Krakowa, ulegałem wzruszeniu oglądając obrazy. Patrząc na obrazy odreagowywałem stres, dlatego pomyślałem o stworzeniu stowarzyszenia, które mogłoby wspierać sztukę. Każda złotówka przekazana przez naszych członków poszła na zakupy dzieł sztuki - mówi Edward Osina, prezes TPMNS.

Pierwszego zakupu dokonano w grudniu 2014 roku . Na aukcji w berlińskim domu aukcyjnym Auctionata Towarzystwo Przyjaciół MNS nabyło i przekazało w formie depozytu Muzeum Narodowemu w Szczecinie obraz Augusta Ludwiga Mosta Portret rodziny Kühn. W kolejnych latach Towarzystwo, nabywając kolejne prace, stopniowo budowało kolekcję, która obecnie liczy już blisko 100 dzieł. Obok kilku kolejnych obrazów Mosta znajdują się w niej prace, których autorami są: Bożenna Biskupska, Przemysław Cerebież-Tarabicki, Jacques Chapiro, Jerzy Chimiak, Eugen Dekkert, David Gilly, Krzysztof Gliszczyński, Hans Hartig, Otto Lämmerhirt, Sławomir Lewiński, Tadeusz Łapiński, Immanuel Meyer-Pyritz, J. Richter, Gerard Singer, Katarzyna Szeszycka, Ryszard Szymański, Julius Weyde, Maciej Woltman oraz Wojciech Zieliński. W 2016 roku Towarzystwo wsparło finansowo Muzeum Narodowe w Szczecinie przy zakupie obrazu Wojciecha Gersona Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku.

- W tym roku mamy dwie rocznice - 110 lat naszego muzeum i 10 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Nasza współpraca jest dla nas bardzo ważna. To są ludzie, którzy zdecydowali się gromadzić własne pieniądze, żeby zrobić coś dobrego dla sztuki . Za te pieniądze udało się kupić 101 dzieł.

Z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół MNS w przestrzeni Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej przygotowana została okolicznościowa wystawa, prezentująca ponad 20 dzieł ze zgromadzonej dotychczas kolekcji.

Wystawa będzie czynna wyłącznie w weekend, między 23 a 25 czerwca, w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński