MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dęby rosnące na pl. Zwycięstwa to unikaty! [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Unikatowe dęby z placu Zwycięstwa pod opieką
Unikatowe dęby z placu Zwycięstwa pod opieką Szczecińskie Inwestycje Miejskie
Dwa dęby rosnące przy pomniku Kornela Ujejskiego na pl. Zwycięstwa w Szczecinie to unikaty! Miasto zadbało o nie przy okazji przebudowy placu.

Rosnące na pl. Zwycięstwa dwa zimozielone dęby Turnera zostały poddane zabiegom pielęgnacyjnym. Nareszcie. Jeden z nich wygląda bowiem tak, jakby przyszły w ostatniej chwili.

- W ramach prac z obrysu koron drzew usunięta została darń i ukształtowane zostały nowe misy ziemne - twierdzi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji. - Na głębokości 6-8 cm wymienione zostało podłoże.

Jak się dowiedzieliśmy, stare podłoże zostało usunięte ręcznie. Zastąpiono je bogatym w zasoby mineralne świeżym i wolnym od patogenów podłożem organicznym. Nowe podłoże poddano mulczowaniu grubo mieloną korą. To ma sprawić, że pod drzewami nie będą rosły chwasty. Poza tym kora ograniczy parowanie wody.

Poza tym z koron drzew usunięto tzw. posusz i wykonano delikatne cięcia sanitarne, którymi zostały objęte słabe lub krzyżujące się gałęzie.

- Wykonane zostały ponadto dwutorowe opryski koron: preparatem z grupy środków ochrony roślin przed żerowaniem patogenów słabości typu Topsin oraz oprysk biostymulatorem pobudzającym drzewo do poprawy witalności pędów, pąków i docelowo odbudowy ulistnienia.

Przypomnijmy, że przebudowa pl. Zwycięstwa to inwestycja związana z modernizacją miejskiej infrastruktury drogowej i komunikacyjnej - w ramach tej inwestycji mają być również wykonywane prace związane z pielęgnacją starych okazów i dosadzaniem nowych. Takimi pracami objęte są również drzewa - w tym dwa unikatowe w skali kraju, a jedyne w Szczecinie, zimozielone dęby Turnera.

Dąb Turnera to drzewo zimozielone, najprawdopodobniej hybryda powstała ze skrzyżowania dębu szypułkowego z dębem ostrolistnym - powstała około 200-lat temu w Anglii. Tak jak dąb ostrolistny, dąb Turnera nie zrzuca liści na zimę, natomiast po dębie szypułkowym, hybryda odziedziczyła kształt liści i pokrój drzewa. Drzewo ma najczęściej krótki pień i rozłożystą koronę z mocnymi konarami. W krajach o cieplejszym klimacie dorasta do 20 metrów wysokości. W Polsce rośnie rzadko - można go spotkać jedynie w zachodniej części kraju. W Szczecinie rosną dwa dęby tego gatunku, oba na pl. Zwycięstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński