MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany dla wszystkich kierowców w 2024 roku. Przed nami kolejna rewolucja w przepisach. Tak prezentuje się lista kluczowych zmian

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Od 2024 roku rejestracja samochodów będzie obowiązkowa.
Od 2024 roku rejestracja samochodów będzie obowiązkowa. Przemysław Świderski / Polska Press
Konfiskata aut, nowe paliwo na stacjach czy obowiązek rejestracji pojazdów to tylko niektóre nowości dla kierowców, które zaczną obowiązywać od 2024 roku. Na ulicach zobaczymy również samochody z pomarańczowymi tablicami, a w niektórych miastach stworzone zostaną strefy czystego transportu. Sprawdź, jakie zmiany dotkną kierowców w 2024 roku.

Spis treści

W 2024 roku kierowcy odczują wiele zmian w prawie, które można śmiało określić mianem rewolucji. Najwięcej z nich zaplanowano na 1 stycznia, jednak niektóre pojawią się dopiero wiosną, a nawet w okresie zimowym. Jakich nowości możemy się spodziewać?

Benzyna E10 na stacjach paliw

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw pojawi się nowa, 95-oktanowa benzyna z oznaczeniem E10. W porównaniu do standardowej E5 nowa wersja różni się zwiększoną do 10 proc. zawartością biokomponentów.

Większość aut z silnikiem o zapłonie iskrowym, które zostały wyprodukowane po 1 stycznia 2010 roku, jest przystosowana do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów zmuszeni będą do przejścia na benzynę 98-oktanową, gdyż ta nadal będzie oferowana z oznaczeniem E5.

– Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia na rynek od 2024 r. nowego formatu benzyny. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie identyfikuje zagrożenia dla przyjętych założeń związanych z wdrożeniem formatu E10 ani w obszarze logistyki, ani wymagań jakościowych – poinformował resort.

Jak sprawdzić, czy nasze auto jest przystosowane do nowego paliwa? Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki udostępnionej przez Ministerstwo Klimatu.

Obowiązkowa rejestracja auta w 2024 roku

Osoby planujące zakup auta w 2024 roku powinny pamiętać o nadchodzącej zmianie przepisów. Od 1 stycznia 2024 roku rejestracja pojazdów stanie się obowiązkowa, natomiast wycofany zostanie nakaz informowania urzędników o nabyciu samochodu.

Termin na zarejestrowanie zakupionego pojazdu wyniesie 30 dni, jeśli nabyła go osoba prywatna albo 90 dni w przypadku, gdy auto zostało kupione przez handlarza. Bez zmian pozostaje natomiast obowiązek informowania o zbyciu auta.

Kierowcy, którzy nie zarejestrują auta po zakupie, zostaną surowo ukarani. Kara za maksymalnie 30-dniowe spóźnienie wynosi 500 zł, natomiast w przypadku dłuższych opóźnień automatycznie wzrasta aż do 1000 zł.

Jeszcze wyższe kary dotyczą handlarzy, czyli grupy, którą dotkną najbardziej zapowiadane z miany. W ich przypadku mandat wyniesie 1000 zł (do 90 dni spóźnienia) albo 2000 zł, jeśli samochód pozostaje niezarejestrowany od co najmniej 180 dni.

Warto pamiętać, że w czerwcu 2024 roku wyrejestrowane zostaną natomiast tzw. martwe dusze, czyli auta, które od ponad 10 lat nie miały wykupionego OC oraz nie posiadają ważnego badania technicznego. Wspomniane pojazdy znikną z bazy CEPiK.

Podwyżka kar OC w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku będą obowiązywać nowe, wyższe kary za brak OC. Namierzaniem właścicieli nieopłaconych pojazdów zajmą się służby takie jak policja, Inspekcja Ruchu Drogowego czy Straż Graniczna, a także urzędnicy z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pierwsze kary są przyznawane już po jednym dniu bez OC. W przypadku samochodów osobowych prezentują się one następująco:

  • do 3 dni bez OC - kara 1700 zł,
  • od 4 do 14 dni bez OC - kara 4250 zł,
  • powyżej 14 dni bez OC - kara 8490 zł.

Jeszcze więcej zapłacą kierowcy pojazdów ciężarowych. Za brak OC grożą im następujące kary:

  • do 3 dni bez OC - kara 2250 zł,
  • od 4 do 4 dni bez OC - kara 6370 zł,
  • ponad 14 dni bez OC - kara 12 730 zł.

W przypadku pozostałych pojazdów kary wyniosą od 280 zł (maksymalnie 3 dni bez OC) do 1400 zł (powyżej 14 dni). Wyższe kary związane są z zaplanowaną na przyszły rok podwyżką pensji minimalnej w Polsce.

Przeczytaj także:Jakimi samochodami nie będzie wolno jeździć? UE chce namieszać w prawie jazdy

Pijani kierowcy - konfiskaty samochodów

W połowie marca 2024 r. wejdą w życie przepisy umożliwiające konfiskatę samochodów, którymi kierowali pijani kierowcy. Aby tak surowa kara została nałożona, powinna zajść jedna z następujących okoliczności:

  • kierowca w momencie zatrzymania miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi,
  • kierowca dopuścił się recydywy, czyli kierował auto pod wpływem alkoholu po raz kolejny w ciągu ostatnich dwóch lat,
  • kierowca spowodował wypadek, a następnie uciekł (dotyczy to także trzeźwych sprawców).

Jak będzie przebiegał cały proces? Na początku pojazd zostanie zatrzymany przez policję. Następnie auto zabezpiecza prokuratura, a ostatnim krokiem jest orzeczenie sądu o przepadku pojazdu.

Ostatnią zmianą dotyczącą kierowców będą debiutujące w Polsce strefy czystego transportu. Po wejściu nowych przepisów w życie do centrum Krakowa i Warszawy będą mogły wjeżdżać tylko pojazdy spełniające wskazane normy spalin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duże zmiany dla wszystkich kierowców w 2024 roku. Przed nami kolejna rewolucja w przepisach. Tak prezentuje się lista kluczowych zmian - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński