MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypowiedzenie OC - kiedy i jak to zrobić? Oto wzór do rozwiązania polisy. Jak wypowiedzieć OC w PZU, Link4 i Ergo Hestii?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Po wypowiedzeniu OC właścicielowi pojazdu przysługuje zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony. Środki zostaną zwrócone osobie, która zawierała umowę.
Po wypowiedzeniu OC właścicielowi pojazdu przysługuje zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony. Środki zostaną zwrócone osobie, która zawierała umowę. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Posiadanie ubezpieczenia samochodowego OC to obowiązek każdego kierowcy, za którego lekceważenie grożą surowe kary. Bywają jednak sytuacje, gdy chcemy lub musimy rozwiązać umowę z firmą ubezpieczeniową. Jak wypowiedzieć OC zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami?

Spis treści

Każdy kierowca może wypowiedzieć OC w kilku regulowanych prawnie sytuacjach. Należy pamiętać, że zawsze proces rozwiązania umowy będzie wymagał złożenia odpowiedniego wniosku w firmie ubezpieczeniowej. W innym przypadku OC będzie automatycznie przedłużane.

Umowa OC - kiedy można wypowiedzieć?

Polskie prawo dopuszcza kilka przypadków, w których można wypowiedzieć OC bez żadnych problemów. Każdy kierowca zrobi to w następujących sytuacjach:

  • koniec umowy ubezpieczenia - właściciel auta może wypowiedzieć umowę najpóźniej jeden dzień przed jej wygaśnięciem. W innym przypadku zostanie automatycznie przedłużona,
  • automatyczne przedłużenie OC - jeśli właściciel pojazdu spóźnił się z wypowiedzeniem OC i zostało ono przedłużone automatycznie, nadal może z niego zrezygnować, pod warunkiem, że opłaci koszt ochrony do momentu rezygnacji z umowy.
  • zakup auta - nabywca pojazdu używanego z aktualnym OC ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową w dowolnej chwili. Zbywca auta otrzymuje wtedy zwrot nadpłaconej składki,
  • zarejestrowanie auta za granicą - w tej sytuacji właściciel pojazdu zobowiązany jest do dostarczenia ubezpieczycielowi dokumentu potwierdzającego rejestrację pojazdu za granicą.

Wypowiedzenia OC nie trzeba składać po szkodzie całkowitej czy kradzieży. W tej sytuacji zakład ubezpieczeniowy wymaga jedynie dostarczenia dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie auta.

Przeczytaj także:Jakimi samochodami nie będzie wolno jeździć?

Wypowiedzenie OC - o czym należy pamiętać?

Polisa OC jest obowiązkowa, dlatego proces rezygnacji z ubezpieczenia wymaga ostrożności i postępowania zgodnie z regulacjami. Po pierwsze wypowiadając umowę, zachowajmy potwierdzenie przyjęcia wniosku, bez względu na to czy dostarczyliśmy go osobiście, pocztą albo przez Internet.

Umowę najbezpieczniej wypowiedzieć na kilka dni przed zakończeniem umowy. Warto pamiętać, że każdy wniosek powinien zawierać własnoręczny podpis. Oznacza to, że wypowiedzenie złożone, chociażby telefonicznie, nie jest uznawane przez ubezpieczycieli.

Na koniec warto również upewnić się, czy mamy aktualne OC w innej firmie ubezpieczeniowe, by ciągłość polisy została zachowana. Wystarczy 2-dniowa przerwa, by zapłacić karę w wysokości prawie 1500 złotych.

Jak wypowiedzieć OC?

Zamierzasz zrezygnować z polisy ubezpieczeniowej? W naszej galerii sprawdzisz, jak wypowiedzieć OC w prawidłowy sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypowiedzenie OC - kiedy i jak to zrobić? Oto wzór do rozwiązania polisy. Jak wypowiedzieć OC w PZU, Link4 i Ergo Hestii? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński