MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drwale, saperzy, geodeci. Oni pierwsi pojawią się na placu budowy S11 Szczecinek - Bobolice

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wycinka przy starej DK11
Wycinka przy starej DK11 GDDKiA o/Szczecin
Wycinka drzew, a potem rozpoznanie saperskie poprzedzą właściwe prace przy budowie trasy S11 ze Szczecinka do Bobolic.

Jak już informowaliśmy, wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 11 na terenie gminy Szczecinek, leśnicy prowadzą prace związane z wycinką drzew pod drogę ekspresową S11 Szczecinek – Bobolice. Prace mają się zakończyć w marcu, w sumie wyciętych będzie około 11 tysięcy metrów sześciennych drewna.

Ale to nie wszystkie prace przygotowawcze. Jeszcze w zeszłym roku wykonano sondaż archeologiczny, a teraz także rozpoznanie saperskie i inwentaryzacja geodezyjna – informuje szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Finalizowane są także procedury wywłaszczeniowe i odszkodowawcze związane z pozyskaniem terenów pod budowę.

Przetarg na budowę drogi S11 ze Szczecinka do Bobolic wygrała firma Intercor z Zawiercia w lecie zeszłego roku. Inwestycja pochłonie 1,107 miliarda złotych. Zadnie realizowane jest w formule „optymalizuj i buduj”, a wykonawcy od sierpnia biegną terminy: ma od tego czasu 10 miesięcy na opracowanie projektów wykonawczych i 19 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych, na realizację robót.

To nie znaczy, że przez czas na wykonanie projektów nic się nie będzie działo na placu budowy. Można prowadzić roboty ziemne, odhumusowanie, rozbiórkę obiektów kolidujących z trasą i inne prace przygotowawcze. Można się spodziewać, że wiosną 2024 prace będą już trwały. Finał budowy 24-kilometrowego fragmentu S11 z Bobolic do Szczecinka przewidziano na rok 2026. Droga zaczynie się za bobolickim węzłem drogowym i biec będzie długimi fragmentami właściwie śladem DK11.

Ekspresówka dojdzie do Szczecinka nieco na północ od obecnego ronda, którym zaczyna się gotowa od 2019 roku obwodnica miasta w ciągu S11. W sumie powstanie tu 18 wiaduktów, dwie estakady, cztery mosty i trzy przejścia dla zwierząt. Do tego wspomniane obszary chronione, jeziora i bardzo trudne warunki geologiczne wymagające m.in. wielkich prac przy wymianie gruntów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drwale, saperzy, geodeci. Oni pierwsi pojawią się na placu budowy S11 Szczecinek - Bobolice - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński