Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Kultury Słowianin znów otwarty. Będą koncerty, spektakle, widowiska... [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Dom Kultury Słowianin przy ul. Józefa Korzeniowskiego
Dom Kultury Słowianin przy ul. Józefa Korzeniowskiego Leszek Wójcik
Cztery lata po zamknięciu głównej sali, dwa lata od rozpoczęcia remontu budynku, szczeciński Dom Kultury Słowianin ponownie w grze. Legendarny klub wznawia działalność organizując XXI Ogólnopolski Zlot Fanów Depeche Mode.

Dom Kultury Słowianin przy ul. Józefa Korzeniowskiego, to najbardziej znana scena koncertowa w Szczecinie, która gościła najsłynniejsze polskie i zagraniczne zespoły rockowe. Klub w przyszłym roku obchodzić będzie swoją 55. rocznicę istnienia - działa jako instytucja kultury nieprzerwanie od 1969 r. Od lat działają tu m.in.: Centrum Seniora, Dziecięce Pogotowie Lekcyjne, Mała Akademia Bluesa...

- Większość z nich nadal będzie u nas funkcjonować - zapewnia dyrektor klubu Jacek Janiak. - Ale będą też nowe, jak np. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg", który właśnie u nas prowadzić będzie swoje próby.

Do Słowianina wróci także After Blues, najstarszy, po The Rolling Stones, zespół bluesowy na świecie grający w niezmienionym składzie. W Słowianinie będą u siebie również muzycy zespołu "Nikt", "The Blue Bass", chór "Kanon"... Jak się dowiedzieliśmy, w nowym-starym Słowianinie działać też będzie teatr młodzieżowy (jest już podpisana umowa z Teatrem Współczesnym), Rewia Variete, pracownia gitarowa, grupa wokalna, szkoła nauki gry na bębnach afrykańskich, na ukulele...

- Trudno wymienić wszystkich - przyznaje dyrektor Janiak. - Będą się u nas odbywać zajęcia dla dzieci (przygotowujemy właśnie zajęcia sensoryczne dla maluchów w wieku 0,5-2 lata i dla seniorów. Tradycyjnie też gościć będziemy osoby bezdomne i samotne.
Przypomnijmy, że Słowianin musiał zamknąć swoją salę koncertową cztery lata temu. Wtedy, po jednym z koncertów, pękł sufit.

- Natychmiast zgłosiłem to Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. A ten nakazał wstrzymanie organizacji wszelkich imprez.

Biura działały jeszcze dwa lata.

- Organizowaliśmy więc przeważnie imprezy plenerowe - tłumaczy nasz rozmówca. - A czasami wypożyczaliśmy sale.

Remont budynku rozpoczął się w 2021 r.

- To był pierwszy remont od przeszło sześćdziesięciu lat - podkreśla. - Budynek był naprawdę w bardzo złym stanie technicznym.

Generalny remont zabytku wykorzystano do tego, by zmodernizować wnętrza klubu. Dzięki temu, główna sala koncertowa jest większa - zmieści się w niej teraz 800 osób (przed remontem jednorazowo wchodziło maksymalnie 600 osób). Większa jest też scena, która ma obecnie 100 m.kw.

- Mamy nowe nagłośnienie, nowe oświetlenie, nowe panele akustyczne, które sprawiają, że akustyka jest naprawdę imponująca - zapewnia dyrektor placówki.

Co ciekawe powstało również nowe pomieszczenie na antresoli, z kanapami, fotelami i stoliczkami, gdzie będzie można wysłuchać występów w kameralnym gronie.

Pierwsze zajęcia w Słowianinie odbyły się już w ubiegły czwartek, ale oficjalne otwarcie nastąpiło w sobotę, podczas XXI Ogólnopolskiego Zlotu Fanów Depeche Mode. Natomiast koncert otwarcia odbędzie się 24 listopada.

- To będzie bezpłatne widowisko teatralno-muzyczne, którego reżyserii podjął się aktor Arkadiusz Buszko - zapowiada Jacek Janiak. - Wystąpią w nim wyłącznie artyści ze Szczecina.

Kolejne duże wydarzenie artystyczne odbędzie się 10 grudnia - zagra wtedy kilkudziesięciu artystów, w tym m.in. zespół Chłopcy z Placu Broni, Matylda Damięcka, Dr Misio i Orkiestra Krzysztofa Baranowskiego. Być może przyjedzie również Olek Różanek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński