Czy nasza służba zdrowia jest sprawna? Sprawdź ranking

Marek Rudnicki
Udostępnij:
Zachodniopomorskie drugim regionem w Polsce pod względem sprawności służby zdrowia. Takie wniosek wysnuł Indeks Sprawności Ochrony Służby Zdrowia 2016 r., przygotowywany przez PricewaterhouseCoopers, do którego odnoszą się m.in. „Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna”.

Raport ocenia m.in. poprawę stanu zdrowia pacjenta, efektywność gospodarki finansowej szpitali a także uwzględnia zdanie pacjenta na temat procesu leczenia. Indeks w sumie obejmuje aż 41 wskaźników, które zdaniem autorów pozwalają na ocenę systemu z punktu widzenia konsumenta.

- Ranking sporządzany przez PwC to w sporej mierze ocena służby zdrowia z punktu widzenia pacjenta - komentuje ocenę rankingu Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. - Tym bardziej jest to więc cenny sygnał, że zarówno nasza kadra jak i jej nastawienie do mieszkańców regionu są wysoko oceniane. Nasi pacjenci coraz chętniej korzystają również z badań profilaktycznych. Ranking jest tylko rankingiem, ale akurat tak szczegółowo sporządzony zawiera szereg cennych uwag.

Tu warto przypomnieć awanturę związaną z ewentualnym połączeniem szpitali w Zdunowie z tym przy Arkońskiej i różne oceny planu marszałkowskiego, w tym senatora Tomasza Grodzkiego. Autorzy rankingu z pewnością nie wzięli pod uwagę wyników audytu zadłużonego szpitala w Zdunowie przeprowadzonego przez poznańska spółka Formedis na zlecenie zarządu województwa. Ani też kłopotów szpitala w Koszalinie.

Wróćmy jednak do rankingu. Z przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers badań wynika, że zachodniopomorskie charakteryzuje się jednym z najniższych poziomów zachorowań na gruźlicę (13,8 na 100 tys. mieszkańców), wysokim uczestnictwem mieszkańców w badaniach cytologicznych (28,76%) i mammograficznych (49,45%), a także pozycją lidera w hospitalizacji przewlekle chorych na dolne drogi oddechowe (11,42%) i ilości pobrań narządów od zmarłych (31,8 na 1 mln. mieszkańców). Każdy z 17 wskaźników w tej grupie jest odpowiednio punktowany, a suma wskazuje, że poprawa stanu zdrowia jest najbardziej odczuwalna w Świętokrzyskim (174 pkt) i Zachodniopomorskiem (170 pkt.).

Pod względem jakości konsumeckiej opieki zdrowotnej nasz region zajmuje drugie miejsce w Polsce (97 pkt.), tuż za Świętokrzyskim (101 pkt.) i przed Małopolską (96 pkt.). Jakość jest oceniana poprzez ochronę finansów pacjenta, czas oczekiwania, dostępność geograficzną, satysfakcję pacjenta i system jakości. Zachodniopomorskie utrzymuje pozycję lidera pod względem profesjonalizmu i kompetencji lekarzy (ocena 3,90 w skali od 1 do 5) a także podejścia lekarza do pacjenta (ocena 3,83). Warto zauważyć, że na Pomorzu Zachodnim jest jeden z niższych udziału wydatków na służbę zdrowia w przychodach gospodarstwa domowego (2,88%).

Najlepiej ocenianymi w rankingu województwami w ujęciu całościowym są więc Świętokrzyskie (130 pkt.) a następnie Zachodniopomorskie (125 pkt.) i Lubuskie (121 pkt.).

Na wynik końcowy największy wpływ miała ocena poprawy stanu zdrowia mieszkańców (50%) a następnie gospodarowanie finansami (25%) i ocena jakości opieki (25%). Wskaźniki reprezentują i oceniają pewien wybór wartości i cech pożądanych w systemie ochrony zdrowia. Indeks jest tworzony jako badanie porównawcze pomiędzy województwami, a wskaźniki pozwalają na opisanie bardzo złożonego systemu i uwzględniają punkt widzenia pacjenta, rządu, płatnika czy profesjonalisty medycznego. Ranking jest opracowywany na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, wypełnianych przez pacjentów ankiet oraz badań prowadzonych przez autorów.

Zobacz także: Innowacyjne

Polecamy na gs24.pl:

W sobotnią noc Grey Club zaprosił szczecinian na imprezę z okazji swoich drugich urodzin. Zobaczcie fotorelację!Festiwal Młodych Talentów Szczecin. Eliminacje:

Drugie urodziny Grey Clubu. To była szalona noc! [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie