MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ul. Kuśnierskiej w Szczecinie. "Nowobogactwo" czy "schody Hiszpańskie"?

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Miasto jest zachwycone prowadzoną renowacją ulicy Kuśnierskiej w Szczecinie. Inne zdanie mają internauci.

- Wyjątkowe miejsce na podzamczu odzyskuje swój urok - uważa Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zarządu dróg i Transportu Miejskiego, która to spółka prowadzi inwestycję. - Na ulicy Kuśnierskiej częściowo wykonana została jezdnia z kostki kamiennej, pojawiły się także wyjątkowe schody. Już widać, że odtworzona zostaje historyczna geometra i stylistyka tego miejsca.

Odmiennego zdania są internauci, by przytoczyć tylko jedną opinię:

- Uliczka była zaniedbana, przypominająca dom wiejski po przejściu huraganu Katrina - pisze internauta Felik. - Teraz ma być piękna, jak przed laty. Już jednak, a jeszcze prac nie skończono, zaczyna przypominać nowobogactwo w najgorszym pod względem gustu wydaniu.

Brzmi to nieco kwieciście, ale dalej uzasadnia swoją opinię. Stary bruk w dużej części ulicy (od knajpy do wejścia do zamku) znikł. Zastąpiły go płytki kamienne w niczym nie przypominające bruku. Stare płyty chodnikowe też ulotniły się zastąpione nowymi płytami kamiennymi itd.

Można zgodzić się z taką opinią lub nie. Faktem jest, że średniowieczną kostkę można zamienić na inną i nikt prócz fachowców nie rozpozna zamiany. Zastąpienie jej jednak równą jak stół powierzchnią z płytek kamiennych wydaje się mocną przesadą. A już pozbycie się dużej części pamiętających jeszcze czasy książęce kamiennych rynsztoków wydaje się działaniem graniczącym z brakiem poszanowania historii. Kilka lat temu konserwator zabytków bronił ulicy argumentując, że zarówno bruk, jaki rynsztoki są bardzo cenne i muszą tu pozostać.

Skrytykowane też zostały schody, które zdaniem internautów przytłaczają swoją wielkością, nie oddają atmosfery starego miasta i tego urokliwego miejsca.

Gwoli sprawiedliwości, znaleźliśmy też jedną opinię przyrównującą te schody do słynnych rzymskich „schodów Hiszpańskich”.

Wśród wielu opinii istotną wydaje się też ta, że ZDiTM podtrzymał swoją decyzję sprzed lat, która zamkniętą dla ruchu samochodowego uliczkę (od Panieńskiej do Rycerskiej) przywrócił dla samochodów.

- Czy w tym mieście naprawdę niczego nie można zrobić z głową? - pyta kolejny internauta. - To ma być renowacja czy radosna twórczość? Czym prezydent chce w to miejsce przyciągnąć turystów?

Czekamy na Wasze komentarze na forum!

Czytaj więcej:

Tak będzie wyglądać ul. Kuśnierska w Szczecinie

Rozpoczyna się remont ul. Kuśnierskiej w Szczecinie. Będzie pięknie!

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński