Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwony Ratusz w Szczecinie. Zakończył się remont tarasów zabytku [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Tarasy zabytkowego Czerwonego Ratusza jak nowe
Tarasy zabytkowego Czerwonego Ratusza jak nowe Sebastian Wołosz
Zakończył się rozpoczęty marcu 2019 r. remont tarasów Czerwonego Ratusza. Goście zaproszeni na uroczystość związaną z zakończeniem prac, tradycyjną biało-czerwoną wstęgę przecinali w strugach deszczu.

- Brzydka pogoda nie popsuje nam jednak humorów - to naprawdę piękne i ważne dla Szczecina wydarzenie - zapewnił Michał Przepiera, wiceprezydent Szczecina.

Ale zacinający deszcz niestety skrócił uroczystość przygotowaną przez przedstawicieli Urzędu Morskiego. Zmusił gości do przypomnienia przebiegu remontu tarasów w telegraficznym skrócie.

- Który nie był wcale łatwy - podkreślił prezes firmy Architecture+Development ze Słupska, wykonawca robót.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Akademia Sztuki w Szczecinie remontuje zabytkowy Pałac Ziems...

- A mimo to wykonany w terminie - zauważył Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Przypomnijmy, resort przekazał na tę inwestycję około 5,4 mln zł.

Remont tarasów Czerwonego Ratusza rozpoczął się w marcu 2019 r. Był przeprowadzany dwuetapowo. Etap pierwszy (trwający od marca do listopada 2019 r.) obejmował remont posadzki i schodów zejściowych na poziom tarasów z terenu parkingów od strony południowej i północnej budynku. Etap drugi (prowadzony od marca do października 2020 r. i po przerwie zimowej znów od marca do października 2021 r.) obejmował remont balustrad, głównych schodów wejściowych oraz remont elewacji ścian poniżej tarasu.
Ważną częścią prac było m.in. laserowe czyszczenie balustrad i elewacji ścian oraz odtworzenie detali architektonicznych, w tym siedemnastu bogato rzeźbionych murowanych fial zwieńczających balustrady. A także montaż 10 podwójnych lamp z odlewu żeliwnego, wzorowanych na oświetleniu XIX- wiecznym.

Czerwony Ratusz stoi przy pl. Batorego w Szczecinie. Przed wojną był ratuszem miejskim - kamień węgielny pod jego budowę wmurowano 2 listopada 1875 r. Prace budowlane zakończono cztery lata później. Okazały gmach urzędu został w 1945 r. zniszczony przez Niemców, ale w latach 60 XX w. udało się go odbudować. Obecnie jest siedzibą różnych morskich instytucji, w tym Urzędu Morskiego. Budynek jest jednym z najpiękniejszych obiektów neogotyckich Szczecina. Dlatego wszystkie prace remontowe i renowacyjne są prowadzone zawsze w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

A zaczęło się w 2003 r., kiedy wmurowano w głównej klatce schodowej, znalezioną w podziemiach Ratusza, kamienną tablicę z herbem Szczecina - została nadana miastu przez króla szwedzkiego, Karola XI, jako wyraz wdzięczności dla mieszkańców, za pomoc w odparciu oblężenia Brandenburczyków w 1659 roku. Należy do rzadkich w Szczecinie zabytków siedemnastowiecznej plastyki kamiennej baroku. Przedstawia tarczę z ukoronowanym Gryfem, podtrzymywaną przez dwa lwy szwedzkie. Całość otoczona jest wieńcem laurowym, a w rogach umieszczone są główki aniołków – charakterystyczny element zdobnictwa barokowego.

Po zamocowaniu tablicy w głównej klatce schodowej budynku, konserwatorzy zabytków przywrócili jej dawny wygląd

Lwy, a także elementy korony Gryfa, pozłacane są autentycznym kruszcem (tablica została wpisana do rejestru zabytków).
W dalszej kolejności (2004-2009) przebudowano i wyremontowano ciągi komunikacyjne Czerwonego Ratusza. A między 2007 - 2008 wykonano remont elewacji wschodniej. Później, w latach 2011-2012 remont elewacji zachodniej. Dziś zabytek lśni pełnym blaskiem - remont tarasów był ostatnim elementem kompleksowego, rozłożonego na lata, remontu Czerwonego Ratusza.

Ulica Wyszaka (Klosterhof) prowadząca w kierunku Odry.  Dziś tędy przebiega Trasa Zamkowa.Zobacz więcej miejsc starego Szczecina! >>>

Wyjątkowe miejsca w Szczecinie. Niektórych już nie ma. Zobac...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński