MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Couto Misto - Co znajduje się w zapomnianym państwie pomiędzy Hiszpanią a Portugalią?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdzie znajdziemy zapomniane europejskie państwo? Odkryj wyjątkowe miejsce na Półwyspie Iberyjskim. Couto Misto, obecnie nieistniejące mikropaństwo, stanowiło niezwykłe miejsce na granicy Hiszpanii i Portugalii. Składało się z trzech urokliwych wiosek: Santiago de Rubiás, Rubiás i Meaus. Jego fascynująca historia sięga XII wieku.

Spis treści

Couto Misto – zapomniany kraj na pograniczu

Couto Misto to malownicze mikropaństwo, które niegdyś istniało na granicy Hiszpanii i Portugalii. Składające się z trzech uroczych wiosek: Santiago de Rubiás, Rubiás i Meaus, stanowiło niezależne terytorium, unikając kontroli obu krajów. Funkcjonując jako suwerenne państwo, czerpało z tego liczne przywileje, takie jak zwolnienie od służby wojskowej i podatków.

Widok na typowe zabudowania Galicji, Hiszpania
Couto Misto, obecnie nieistniejące mikropaństwo, kiedyś stanowiło unikalny obszar na granicy między Hiszpanią a Portugalią. Złożone z trzech wiosek: Santiago de Rubiás, Rubiás i Meaus. Co można obecnie zobaczyć na jego terenach? Free Nomad/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Nazwa „Couto Misto” odnosi się do obszaru wyłączonego spod władzy króla, związanego z kamieniami granicznymi. Przymiotnik misto, oznaczający „mieszany” lub „wspólny”, prawdopodobnie odnosi się do podwójnych powiązań dworskich tego terytorium z panami feudalnymi z księstwa Braganza i hrabstwa Monte-Rei.

Inna interpretacja, podtrzymywana przez tradycje ustne i niektóre średniowieczne dokumenty (w których używane są terminy mystigos lub místicos oznaczające mistyczne), łączy pochodzenie Couto z legendą o ciężarnej zbiegłej księżniczce, która znalazła schronienie w wioskach tego terytorium i która miała urodzić świętego Rudesinda Guterri, nadając tym samym przywileje mieszkańcom regionu.

Księżniczka ta to Ilduaria Eriz, jedna z najważniejszych galicyjskich arystokratek przełomu IX i X wieku, władała regionami Limii, gdzie znajduje się Couto, a także dzisiejszą północną Portugalią.

W 1868 r. terytorium to zostało podzielone między Hiszpanię a Portugalię. Choć Couto Misto przestało istnieć jako niepodległe państwo, pozostawiło ślad w trzech wioskach:

  • Santiago de Rubiás,
  • Rubiás,
  • Meaus

Obecnie staje się obiektem zainteresowania historyków i działań politycznych, dążących do uznania jego unikalnej historii i kultury. W 2007 roku parlamenty hiszpański i galicyjski uznały wyjątkowość historyczną i kulturową tego obszaru. W 2016 roku mieszkańcy złożyli wniosek o podwójne obywatelstwo portugalskie i hiszpańskie.

Co warto zobaczyć na terenach Couto Misto?

Region ten, położony na granicy dwóch krajów, zachowuje wiele historycznych śladów. Wioska Santiago to doskonałe miejsce na poznanie tajemnic Couto Misto. Warto również odwiedzić lokalne zabytki sakralne, takie jak kościoły parafialne w Calvos i Rubiás.

Kościół parafialny Santiago de Calvos, zbudowany w XIX wieku, prezentuje styl popularny. Położony blisko „Pazo dos Tejada”, to ważne miejsce w historii regionu. Kolejnym zabytkiem jest kościół parafialny Santiago de Rubiás, datowany na XIV-XVIII wiek. Posiada on unikalne malowidła naturalnej wielkości z XV i XVI wieku, przedstawiające sceny ikonografii religijnej.

Gdzie znajduje się zapomniane państwo Couto Misto? Mapa

Pazo dos Tejada, wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, to perła architektury galicyjskiego Pazo. Z trzema korpusami połączonymi drzwiami, to miejsce o ogromnej wartości historycznej. Dziś po licznych renowacjach pozostaje świadectwem dawnej konstrukcji.

W okolicy warto zobaczyć także krzyże pokutne, znaki tożsamości galicyjskiego krajobrazu. Wznoszone na skrzyżowaniach dróg czy w pobliżu świątyń, pełnią rolę wyrazu ludowej pobożności i ochrony podróżnych.

Couto Misto, choć nieistniejące jako państwo, żyje w dziedzictwie kulturowym tego fascynującego regionu, inspirując dzisiejszych mieszkańców do działania na rzecz jego uznania i zachowania.

Couto Misto, obecnie nieistniejące mikropaństwo, kiedyś stanowiło unikalny obszar na granicy między Hiszpanią a Portugalią. Złożone z trzech wiosek: Santiago de Rubiás, Rubiás i Meaus. Co można obecnie zobaczyć na jego terenach?

Couto Misto - Co znajduje się w zapomnianym państwie pomiędz...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: Couto Mixto ‐ Centro de Interpretacion

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Couto Misto - Co znajduje się w zapomnianym państwie pomiędzy Hiszpanią a Portugalią? - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński