MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z koronawirusem w Szczecinie? Wciąż czekamy na wyniki badań trzech osób przebywających w szpitalu przy Arkońskiej

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Szpital przy ul. Arkońsakiej w Szczecinie.
Szpital przy ul. Arkońsakiej w Szczecinie. Sebastian Wołosz
Ministerstwo Zdrowia oraz lokalne służby uspokajają i nie potwierdzają pojawiających się co rusz informacji o wystąpieniu w naszym regionie pochodzącego z Chin koronawirusa.

- Wyniki badań laboratoryjnych wykazały, że u obu pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie z powodu podejrzenia infekcji wywołanej koronawirusem mamy do czynienia z grypą typu A - informuje Cezary Sołowij, rzecznik szpitala.

W czwartek nie były jeszcze znane wyniki trójki pacjentów, którzy przebywają na oddziale zakaźnym w szpitalu wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie. Nie ma też informacji o nowych podejrzeniach zarażenia groźnym wirusem.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się specjalny komunikat z informacją, co należy zrobić po powrocie do kraju z państw zagrożonych występowaniem koronawirusem." Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub  zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.W Słupsku kontaktować można się z odziałem SANEPIDU pod numerem telefonu 59 843 12 91Czym jest koronawirus?Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.ZOBACZ TAKŻE: Nauczycielka wróciła z Włoch, podejrzenie koronawirusa. Szkoła zamknięta

Co musisz wiedzieć o koronawirusie. Co zrobić, gdy wracasz z...

- Nie ma nowych zgłoszeń. Brak jest również wyników badań osób od których pobrano próbki - podkreśla Agnieszka Potocka, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Również Ministerstwo Zdrowia nie potwierdza doniesień o przypadku obecności koronawirusa na terenie naszego kraju.

- W Polsce z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych jest 47 osób - to stan na czwartek. Wszystkie badania, które do tej pory zostały wykonane, a było ich ponad 350, wykazały wynik ujemny - mówił w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dmuchają na zimne

Szczecińskie służby zapewniają, że są przygotowane na każdą okoliczność.

Zobacz również: Stargardzianie byli w rejonie Włoch, gdzie panuje koronawirus. Nadzoruje ich sanepid

Całodobowy, alarmowy numer telefonu do sanepidu, to 694 439 839. Od poniedziałku do piątku, od g. 7.25 do 15, nr 91 561 26 10

Stargardzianie byli w rejonie Włoch, gdzie panuje koronawiru...

- Sytuacja jest dynamiczna i w miarę potrzeb będziemy starać się dostosowywać ilość łóżek do przyjętych pacjentów - podkreśla Eliza Kowalczyk z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie przy ulicy Arkońskiej.

Podobnie przygotowania są czynione w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów.

- Wszyscy pracownicy, którzy mogą mieć kontakt z pasażerem mającym objawy podejrzenia zarażeniem koronawirusem są wyposażeni w maski ochronne i rękawiczki jednorazowe. Ponadto mamy przygotowane izolatorium, w którym taki pasażer będzie oczekiwał na przyjazd służb medycznych. Mamy też przygotowane środki dezynfekujące oraz skafandry jednorazowe - tłumaczy Krzysztof Domagalski z portu lotniczego w Goleniowie.

Znamy wyniki jednego z pacjentów z podejrzeniem koronawirusa...

Wstrzymane wyjazdy

Kolegium Rektorskie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego podjęło decyzję o wstrzymaniu wszelkich wyjazdów i przyjazdów studentów, doktorantów oraz pracowników do/z Chin i Hong Kongu, Korei Południowej, północnych Włoch (w szczególności rejonu Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilii Romanii) i Lacjum, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu i Singapuru.

-Decyzja obowiązuje od 26 lutego 2020 roku aż do odwołania - tłumaczy Mateusz Lipka, rzecznik uczelni.

ZOBACZ TEŻ:

Zagubieni przedsiębiorcy

Wobec pojawiających się plotek i utrudnionych relacji handlowych z regionami objętymi kwarantanną lokalni przedsiębiorcy czekają na uspokojenie się sytuacji.

- Zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy mówią o zakłóconym łańcuchu transportowym z Chinami. Nie ma na razie mowy o jakichś przestojach w produkcji, ale jeśli sytuacja będzie się przeciągać, to część przedsiębiorców będzie zmuszona do zmian. Inna sprawa związana z koronawirusem dotyczy braku dobrego przepływu informacji. Część pracodawców nie wie jak ma postąpić z pracownikiem, który może być zarażonym - mówi Piotr Wolny, dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko w Azji, ale również w Europie. Mimo że w prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ryzyko zakażenia wirusem 2019-nCoV jest realne, i to nie tylko w Azji, ale również w Europie. Wyjaśniamy, jak podejść do koronawirusa w kontekście pracy.

Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński