Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się zmienia w Niemczech od 11 stycznia w związku z pandemią. Co z ruchem przygranicznym?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Co z ruchem przygranicznym po obostrzeniach w Niemczech?
Co z ruchem przygranicznym po obostrzeniach w Niemczech?
Aby powstrzymać pandemię koronawirusa życie publiczne w Niemczech pozostaje na razie w dużej mierze zamknięte. Przedłużono obostrzenia, które obowiązywały od 16 grudnia do 10 stycznia. Teraz większość z nich ma obowiązywać do 31 stycznia. Nowe rozporządzenie w sprawie kontroli zakażeń będzie obowiązywać od niedzieli 10 stycznia. Jakie to ograniczenia? I co się zmieni dla Polaków?

Co się zmieni od 11 stycznia

KONTAKTY: Ograniczenia w kontaktach zostaną zaostrzone. W przyszłości będą możliwe spotkania tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

STOŁÓWKI ZAKŁADOWE: Stołówki w zakładach pracy mogą oferować posiłki i napoje już tylko na wynos.

MOBILNOŚĆ: W powiatach, w których odnotowano ponad 200 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni, zasięg przemieszczania się mieszkańców ma być ograniczony do 15 kilometrów wokół miejsca zamieszkania. Dopuszcza się odstępstwa od tej reguły, jeśli istnieją ważne powody uzasadniające przemieszczanie się obywateli, lecz wyraźnie podkreślono, że nie są nim jednodniowe wycieczki turystyczne.

SZCZEPIENIA: Najpóźniej do połowy lutego wszyscy mieszkańcy stacjonarnych zakładów opieki powinni mieć możliwość zaszczepienia się. Rządzący zakładają, że do 1 lutego dostarczonych zostanie około czterech milionów dawek szczepionki.

WJAZD NA TERYTORIUM NIEMIEC: W przyszłości każda osoba wjeżdżająca do Niemiec z obszaru ryzyka znajdującego się poza granicami Niemiec musi się poddać testowi na koronawirusa przy wjeździe lub w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
Istnieje obowiązek odbycia dziesięciodniowej kwarantanny (z wyjątkiem NRW), która może być zakończona piątego dnia, jeśli wynik testu na koronawirusa okaże się negatywny, pozostaje w mocy.

ZOBACZ TEŻ:

Co nadal obowiązuje

HANDEL: Sklepy detaliczne pozostaną zamknięte. Wyjątek stanowić będą sklepy, które oferują towary codziennego użytku. Należą do nich: sklepy spożywcze, targi, na których sprzedawane są głównie świeże produkty spożywcze, usługi odbioru i dostawy, sklepy z napojami, sklepy ze zdrową żywnością, sklepy specjalistyczne oferujące produkty dla niemowląt, apteki, sklepy z artykułami medycznymi, apteki, optycy, sklepy z aparatami słuchowymi, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, punkty naprawy rowerów, banki i kasy oszczędnościowe, urzędy pocztowe, pralnie, sprzedaż gazet, sklepy z artykułami dla zwierząt, sprzedaż choinek i hurtownie.

SZKOŁY: Szkoły zasadniczo pozostają zamknięte lub obowiązek obecności na zajęciach zostaje zawieszony. Zapewniona zostanie opieka w nagłych wypadkach, a lekcje będą prowadzone w formie zdalnej. Odrębne zasady mogą mieć zastosowanie do uczniów ostatnich klas.

ZOBACZ TEŻ:

PRZEDSZKOLA: Placówki dla młodszych dzieci również zasadniczo pozostaną zamknięte. Rodzicom zostaną zapewnione dodatkowe możliwości skorzystania z płatnego urlopu w celu sprawowania opieki nad dziećmi w okresie zamknięcia placówek.
FIRMY: Pracodawcy powinni zastanowić się nad tymczasowym zamknięciem zakładów, jeśli jest możliwość zarządzenia przerwy urlopowej lub wykonywania pracy w trybie home office.

ALKOHOL: Picie napojów alkoholowych w miejscach publicznych nadal będzie zabronione. Osoby łamiące przepisy będą karane grzywną.

ZAKŁADY FRYZJERSKIE: Zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, gabinety masażu, studia tatuażu itp. pozostaną zamknięte.

NIEZBĘDNE ZABIEGI: Nadal można wykonywać niezbędne zabiegi medyczne, na przykład z zakresu fizjoterapii, ergoterapii i logoterapii, a także podologii/pielęgnacji stóp.

ZOBACZ TEŻ:

NABOŻEŃSTWA: Nabożeństwa odprawiane w kościołach, synagogach i meczetach, jak również spotkania innych wspólnot religijnych są dozwolone tylko wtedy, gdy istnieje możliwość zachowania minimalnej odległości 1,5 metra. Obowiązuje wymóg noszenia maseczek.

OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI: Personel w stacjonarnych domach opieki i domach spokojnej starości musi być badany na obecność koronawirusa kilka razy w tygodniu. W regionach o wyższej liczbie nowych przypadków zakażeń odwiedzający muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

DALSZE KROKI: Na 25 stycznia zaplanowano kolejne spotkanie kanclerz i premierów krajów związkowych w celu omówienia dalszego postępowania w obliczu pandemii.

Co się zmieni dla Polaków?
Polacy planujący wyjazd z Polski do Niemiec, muszą liczyć się z obostrzeniami - 10-dniową kwarantanną, a w niektórych landach nawet koniecznością wykonania testu na obecność koronawirusa.
Polska została uznana przez Instytut im. Roberta Kocha (RKI) za obszar podwyższonego ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Koronawirus w Niemczech. Zasady kwarantanny dla Polaków

Polacy podróżujący do Niemiec muszą pamiętać o cyfrowej rejestracji wjazdu (potwierdzenie z rejestracji należy zachować do ewentualnej kontroli przez policję federalną np. na lotnisku lub na granicy). Dokonuje się jej na stronie internetowej www.einreiseanmeldung.de. Informacje zawarte w formularzu są następnie przesyłane do odpowiedniego wydziału zdrowia, w celu kontroli przez niego kwarantanny podróżnego.

ZOBACZ TEŻ:

Elektroniczna rejestracja podróżnych NIE dotyczy tylko tych osób, które:

  • przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie;
  • podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin;
  • przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych).

Wszystkie inne osoby powinny elektronicznie rejestrować swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z kwarantanny na podstawie przepisów krajów związkowych. Na podstawie przekazanych danych urząd ds. zdrowia ma możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która wjechała do Niemiec. Do działań urzędów ds. zdrowia należy sprawdzanie, czy osoby, które korzystają z określonych wyjątków z obowiązku kwarantanny są do tego rzeczywiście uprawnione. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji może być wymagane przez przewoźnika oraz będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego w przypadku wyrywkowej kontroli.

Cyfrowa rejestracja wjazdu to nie wszystko. Polacy podróżujący do Niemiec są także zobowiązani do odbycia na miejscu 10-dniowej kwarantanny (a w Meklemburgii-Pomorzu Przednim 14-dniowej kwarantanny). Kwarantannę można zakończyć piątego dnia po wjeździe, wykonując test na obecność koronawirusa. Tylko negatywny wynik testu zwalnia z obowiązku odbywania dalszej części kwarantanny.

Powrót z Polski do Niemiec. W tych landach obowiązuje test na koronawirusa
Zgodnie z orzeczeniem Wyższego Sądu Administracyjnego w Munster, Polacy powracający do Nadrenii Północnej-Westfalii są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny, ale są zobowiązane do przedstawienia wyniku testu na obecność koronawirusa lub poddaniu się testowi na miejscu (do 24 godzin od przekroczenia granicy). Podróżni sami ponoszą koszt testu.

Z obowiązku testowego zwolnieni są Polacy, którzy planują spędzić w Nadrenii Północnej-Westfalii mniej niż 24 godziny.
Również w Bawarii Polacy są zobowiązani do przedstawienia wyniku testu na obecność koronawirusa (wynik testu nie może być starszy niż sprzed 24 godzin) lub poddania się badaniu na miejscu (do 72 godzin po przekroczeniu granicy). W Bawarii obowiązek testowy nie zwalnia z konieczność odbycia kwarantanny.

Polacy wjeżdżający do Saksonii także muszą okazać wynik testu na obecność koronawirusa (test nie może być starszy niż sprzed 24 godzin) lub poddać się badaniu na miejscu (do 48 godzin od przekroczenia granicy). Również w Saksonii test na koronawirusa nie zwalnia z obowiązku kwarantanny.
Władze niemieckie nie prowadzą regularnej kontroli granicznej przy wjeździe z Polski.

Ruch przygraniczny
W ruchu przygranicznym z Polską występują dodatkowe ograniczenia w przypadku wjazdu na teren Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz Saksonii. Do Berlina, Brandenburgii i Meklemburgii - Pomorza Przedniego nie można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego. Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu).

Na razie więc w większości landów, gdzie mieszkają lub pracują Polacy w systemie tzw. transgranicznym (pracują w Niemczech a mieszkają w Polsce lub odwrotnie) nie wprowadzono ograniczeń związanych z pracą lub mieszkaniem. Ważne jest tylko to, aby przy przekroczeniu granicy mieć przy sobie dokumenty pozwalające udowodnić, że mieszka się lub pracuje po drugiej stronie granicy. Niemcy bowiem zapowiadają większe niż dotychczas kontrole w rejonie przygranicznym.

WAŻNE!
Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń mogą różnić się w zależności od kraju związkowego. Ponadto, mogą się one różnić dodatkowo na poziomie lokalnym. Na tych obszarach, gdzie odnotowano wysoki wskaźnik zakażeń (powyżej 200 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni) wprowadzane są ograniczenia w opuszczaniu mieszkania bez posiadania ważnego powodu lub/i w godzinach nocnych.

ZOBACZ TEŻ:

Szczepionka przeciw COVID-19 - co powinniśmy wiedzieć? Pytania i odpowiedzi

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński