MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Wielgowie zostanie rozbudowany. Będzie większy o prawie 10 tys. m. kw.

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Cmentarz komunalny w Wielgowie został założony w XIX wieku
Cmentarz komunalny w Wielgowie został założony w XIX wieku ZUK Szczecin
Na tych prawie 10 tys. m kw. ma powstać ponad 1100 miejsc pochówku w różnych formach. Mają tam powstać 4 kwatery do pochówków ziemnych: pojedynczych i podwójnych w pionie, a także ściany urnowe.

Zakład Usług Komunalnych, który jest zarządcą tego cmentarza, poszukuje właśnie wykonawcy tego zadania. Do zadań wykonawcy będzie należało także wybudowanie ogrodzenia, dróg dojazdowych i dojścia do kwater grzebalnych, placów pod śmietniki oraz ujęcia wody do podlewania.

Ważnym elementem projektu jest zieleń - z jednej strony wkomponowująca się w istniejącą część cmentarza, a z drugiej - tworząca nowy układ: począwszy od obsadzenia głównej alei, aż po nasadzenia osłonowe wokół całego terenu.

Łącznie będzie to 145 drzew, w tym dęby, sosny i brzozy, ponad 2150 krzewów, takich jak róże śnieguliczki, rokitniki, śliwy, jałowce, tawuły oraz 5,42 tys. bylin, roślin cebulowych i pnączy.

Do zadań wykonawcy należeć będzie także m.in. przeprowadzenie pracy przygotowawczych, niwelacja terenu, wykonanie układu komunikacyjnego, wydzielenie kwater grzebalnych, budowa ścian urnowych, wykonanie nasadzeń zieleni, likwidacja istniejącego ogrodzenia i wykonanie nowego.

Na wykonanie tego zadania wykonawca będzie miał 270 dni kalendarzowych od daty przekazania placu budowy.

Cmentarz komunalny w Wielgowie (niem. Augustwalde) został założony w XIX wieku, widoczny jest na mapie z 1888 r. Położony przy ulicy Urodzajnej, na terenie równinnym, w otoczeniu pól uprawnych. Pierwotnie służył ludności wyznania ewangelickiego. Po 1945 roku zaczęto chować zmarłych Polaków, głównie wyznania rzymskokatolickiego. Obecna jego powierzchnia wynosi 1,26 ha. Do grudnia 2017 r. na cmentarzu tym pochowano ponad 1800 zmarłych.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński