Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ciągniki wracają do Szczecina. Protest rolników w obronie zatrzymanych kolegów

Małgorzata Klimczak
Protest w ramach solidarności z rolnikami zatrzymanymi przez CBŚ. Traktory wróciły na ulice w Szczecinie
Protest w ramach solidarności z rolnikami zatrzymanymi przez CBŚ. Traktory wróciły na ulice w Szczecinie Andrzej Szkocki
Rolnicy manifestują solidarność z kolegami z okolic Pyrzyc, którzy zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Śledcze.

Aktualizacja, godz. 7.31

Rolnicy nie odpuścili i spędzili w Szczecinie noc. Około 40 pojazdów było zaparkowanych pod Prokuraturą i Aresztem Śledczym w Szczecinie.

Aktualizacja, godz. 16.50

Żony, siostry i matki rolników podejrzanych o ustawianie przetargów przyjechały dziś do Szczecina zaprotestować przeciwko zatrzymaniom mężczyzn.

- Dziś rano moje dziecko powiedziało mi, żebym zamknęła drzwi na klucz, bo boi się, że znów przyjdzie pan, co zabrał jego tatę do więzienia. co ja teraz sama zrobi9ę na gospodarstwie. Mamy kilkanaście hektarów ziemi. Dzierżawimy na kredyt kolejne kilkadziesiąt. Jaki mój mąż przestępca, że chciał kupić trochę ziemi- mówiła z płaczem jedna z kobiet.

Czytaj więcej: Żony i matki zatrzymanych rolników. "Oni nic złego nie zrobili" [ wideo]

Aktualizacja, godz. 14.57:

Rolnicy protestowali przed aresztem śledczym i Prokuraturą Okręgową w Szczecinie. Wznosili m.in. hasła "chłopi razem" i "Solidarność".

Zdecydowali, że zostaną do jutra, a wraz z nimi część traktorów. Jutro zdecydują co dalej. Ciągniki są zaparkowanie w okolicy prokuratury przy ul. Księcia Sambora.

O godz. 15 wezmą udział w msze w katedrze.

Nad wszystkim czuwa policja, ale jest spokojnie, bez incydentów.

Jednak podczas przejazdu ciągników przez miasto robiły się spore korki.

Zatrzymanie rolników z Pyrzyc. Czytaj więcej:

Aktualizacja, godz. 14.37:

Rolnicy na traktorach zbliżają się do prokuratury

Kawalkada ok. 40 ciągników jest już w centrum Szczecina i powoli zbliża się do ul. Stoisława, gdzie znajduje się siedziba prokuratury okręgowej. To właśnie w tej prokuraturze prowadzone jest śledztwo w sprawie grupy rolników z powiatu pyrzyckiego, podejrzanych o ustawianie przetargów.

Przeciwko ich zatrzymaniu chcą zaprotestować rolnicy na traktorach. Przed siedzibą prokuratury chcą wręczyć petycję prokuratorowi okręgowemu.

Rolnicy powinni dotrzeć przed prokuraturę ok. godz. 15

Protestujący wystąpili do urzędu miasta w Szczecinie o zgodę na zgromadzenie aż do 26 października. Nie oznacza, że tyle zostaną w mieście, ale zgodę otrzymali.

Czytaj więcej: Prokuratura w Szczecinie: mamy mocne dowody ws. rolników

Aktualizacja, godz. 13.37:

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie ujawniła dziś kilka nowych faktów związanych ze śledztwem przeciwko grupie rolników z powiatu pyrzyckiego podejrzanych o ustawianie przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi.

Czytaj więcej: Prokuratura w Szczecinie: mamy mocne dowody ws. rolników

Aktualizacja, godz. 12.21:

Rolnicy protestują przed siedzibą ANR w Szczecinie. Przyjechało kilkadziesiąt ciągników. Jeden pas ruchu na ul. Gontyny jest zablokowany.

Wkrótce więcej na naszej stronie.

Aktualizacja, godz. 11.37:

Przed chwilą rolnicy wydali oświadczenie w sprawie Stanisława Zimnickiego, który jest doradcą rolników z Pyrzyc.

Czytaj więcej: Konflikt z rolników z ich... doradcą. "Postępuje nieetycznie"

Aktualizacja: Ronicy już w drodze do Szczecina

Rolnicy, którzy będą dziś solidaryzować się z zatrzymanymi kolegami wyjechali traktorami pół godziny temu z Pyrzyc. Ok. godz. 12 mają być na ul. Matejki. Tam wręczą petycje dyrektorowie Agencji Nieruchomości Rolnych. Stamtąd, około godz. 13, kawalkada traktorów pojedzie pod prokuraturę okręgową przy ul. Stoisława.

Ciągników ma być ok. 40. Rolnicy będą się poruszać następującymi ulicami: ks. Salomei, E. Platter, Gontyny, Matejki, Pl. Żołnierza, Niepodległości, 3 Maja, Drzymały, Potulicka.

Rolnicy wystąpili do urzędu miasta w Szczecinie o zgodę na zgromadzenie aż do 26 października. Nie oznacza, że tyle zostaną w mieście, ale zgodę otrzymali.

Przed siedziba ANR i prokuraturą zaplanowali wystąpienia w obronie zatrzymanych rolników i wręczenie petycji dyrektorowi ANR i prokuratorowi.


Rolnicy do prawobrzeżnej części Szczecina dojadą Trasą Zamkową. Następnie pojadą w kierunku Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie. Traktory staną na ulicy Matejki.

Po wręczeniu petycji dyrektorowi OT ANR w Szczecinie, zgodnie z zaplanowaną trasą, zamanifestują na ulicach Szczecina swoją solidarność z zatrzymanymi rolnikami z okolic Pyrzyc.

W miniony wtorek CBŚ zatrzymał 12 osób, w tym 11 rolników z powiatu pyrzyckiego. Dwie osoby przyznały się do winy.

Prokuratura zarzuca im udział w grupie przestępczej związanej z ustawianiem przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi rolnej.

Czytaj więcej: Szokujące ustalenia w sprawie zatrzymanych rolników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński