MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura oddaje sprzęt pracownikom ZBiLK, ale nie kończy śledztwa

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Chodzi o śledztwo dotyczące przyznawania lokali mieszkalnych i użytkowych w latach 2022-2023, a także przeprowadzanych w tym czasie konkursów na stanowiska pracy w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie
Chodzi o śledztwo dotyczące przyznawania lokali mieszkalnych i użytkowych w latach 2022-2023, a także przeprowadzanych w tym czasie konkursów na stanowiska pracy w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie Andrzej Szkocki
- Po decyzji sądu polecono niezwłoczny zwrot przedmiotów zatrzymanych podczas przeszukania. Śledztwo trwa - odpowiada prokuratura w sprawie działań w szczecińskiej komunalce.

Chodzi o śledztwo dotyczące przyznawania lokali mieszkalnych i użytkowych w latach 2022-2023, a także przeprowadzanych w tym czasie konkursów na stanowiska pracy w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

21 listopada 2023 r. policjanci wyposażeni w postanowienie prokuratury o przeszukaniu, weszli do siedziby urzędu przy ul. Mariackiej i zabezpieczyli komputery, dokumenty i telefony pracowników.

Prawnicy ZBiLK zakwestionowali sposób przeszukania. Zwracali uwagę, że postanowienie o zabezpieczeniu i przeszukaniu było zbyt ogólne i zaskarżyli je. Ich zastrzeżenia poparł w kwietniu sąd rejonowy. Prawomocnie uchylił decyzję o przeszukaniu jako niezgodą z prawem.

Sąd uznał, że określenia stosowane w postanowieniu o przeszukaniu są zbyt ogólne, a warunkiem przeszukania jest istnienie uzasadnionych podstaw do przypuszczenia, że tam, gdzie dokonuje się przeszukania, znajdują się rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu. Podstawy przeszukania powinny być przekonujące, by podejrzenie przestępstwa było realne w świetle zasad wiedzy, logiki i doświadczenia życiowego.

Prokuratura zapewnia, że zabezpieczone przedmioty oddała, ale śledztwo nadal prowadzi. Nikt nie usłyszał zarzutów.

- W związku z treścią prawomocnych postanowień sądu, polecono niezwłoczny zwrot zatrzymanych przedmiotów. Postanowienia sądu nie tamują dalszego toku prowadzanego postępowania przygotowawczego. Czynności w śledztwie nadal będą prowadzone celem wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności. Planowane są kolejne czynności procesowe - odpowiada prokurator Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński