MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egipt: praktyczne porady i sprytne triki na wakacje. Bezpieczeństwo, pieniądze, obyczaje – sprawdź, jak nie zrujnować sobie urlopu!

Emil Hoff
Emil Hoff
Polacy kochają spędzać wakacje, urlopy i ferie zimowe w Egipcie. Ale żeby mieć z nich jak najwięcej przyjemności, warto znać najlepsze turystyczne porady i triki. Sprawdź, jak nie zepsuć sobie urlopu nad Nilem!
Polacy kochają spędzać wakacje, urlopy i ferie zimowe w Egipcie. Ale żeby mieć z nich jak najwięcej przyjemności, warto znać najlepsze turystyczne porady i triki. Sprawdź, jak nie zepsuć sobie urlopu nad Nilem! mantaphoto, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne
Czy w Egipcie jest teraz bezpiecznie? Jakie zniżki przysługują turystom? Jak przejść przez ulicę w Kairze? Jakich towarzyskich faux pas trzeba koniecznie unikać? Poniżej znajdziesz zbiór praktycznych porad i trików dla wszystkich turystów, planujących wakacje, urlopy, czy ferie zimowe nad Nilem. O tych sprawach po prostu musisz wiedzieć, by nie zepsuć sobie wakacji w Egipcie!

Spis treści

Czy Egipt jest bezpieczny? Porady, jak zachować bezpieczeństwo na wakacjach

Aktualny poziom bezpieczeństwa w Egipcie. Których miejsc trzeba unikać?

Egipt uchodzi za kraj bezpieczny i przyjazny turystom. Jak wszędzie, także w Egipcie mogą zdarzać się przypadki nagabywania, zwłaszcza wobec podróżujących samotnie kobiet, ale z reguły nic poważnego z tego nie wynika.

W kurortach turystycznych, takich jak Hurghada, i wokół najbardziej popularnych atrakcji (piramidy w Gizie, Luksor itp.), panują odmienne obyczaje niż w pozostałych częściach Egiptu. Możesz się tam czuć swobodniej, a turyści nie mają żadnych powodów, by narzekać na bezpieczeństwo.

Zagrożenie terrorystyczne występuje na obszarze Środkowego Egiptu (gdzie turyści i tak rzadko się zapuszczają) i na Półwyspie Synaj. Na Synaju lepiej trzymaj się nadmorskich kurortów, gdzie nad bezpieczeństwem turystów czuwają siły porządkowe.

Wojna Izraela z Palestyną na razie nie spowodowała obniżenia poziomu bezpieczeństwa w Egipcie. Nie należy jednak zbliżać się do granicy Egiptu z Izraelem czy Jordanią.

Samotne turystki w Egipcie

Samotna biała kobieta, podróżująca po Egipcie, może wzbudzić zainteresowanie Egipcjan. Czasem może ono przybrać formę zaczepek czy nagabywania, albo prób oszustwa. Jakich zasad bezpieczeństwa powinny się trzymać turystki w Egipcie?

 • W przypadku zaczepek najlepiej po prostu je zignorować. W razie potrzeby można się zwrócić o pomoc do innych przechodniów, zadzwonić na policję lub policję turystyczną.
 • Należy zawsze unikać miejsc podejrzanych: odizolowanych, ciemnych. Lepiej trzymać się ścieżek, którymi podążają też inni przechodnie.
 • W metrze, pociągu czy jakimkolwiek innym środku transportu kobieta powinna siadać z innymi kobietami. W metrze kairskim są nawet specjalne wagony dla kobiet.
 • Nie należy wsiadać do taksówki czy Ubera, jeśli w środku siedzi ktoś jeszcze poza kierowcą.

Numery alarmowe w Egipcie

Upewnij się, że twój telefon działa w roamingu lub masz egipską kartę SIM:

 • Ogólny numer alarmowy z komórek – 112 albo 122
 • Policja turystyczna – 126
 • Karetka – 123
 • Pożar – 180

Kontakt do Ambasady RP w Kairze

W razie kłopotów możesz skontaktować się z polską ambasadą w Egipcie:

 • Telefon: +20 227355416
 • Telefon w sytuacjach nagłych (zagrożenie zdrowia i życia, szukanie zaginionych lub zatrzymanych Polaków, kontakt z poszkodowanymi bliskimi): +20 10 6200 1116
 • E-mail: [email protected]

Zwykły kontakt telefoniczny i mailowy jest możliwy od niedzieli do czwartku, w godz. 9:00 - 15:00. Telefon alarmowy jest odbierany przez całą dobę.

Zdrowie i higiena w Egipcie. Jakie szczepienia są obowiązkowe, czy można pić wodę z kranu?

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Obecnie od turystów przybywających do Egiptu nie wymaga się żadnych obowiązkowych szczepień. Polscy lekarze zalecają jednak szczepienia m.in. na zapalenie wątroby typu A i B oraz dur brzuszny.

Jedzenie i picie. Jak się nie rozchorować?

Turyści powinni uważać w Egipcie na jedzenie i picie. Odmienna flora bakteryjna może spowodować u nich gorączkę i biegunkę, tzw. klątwę faraona. By uniknąć nieprzyjemności, które mogą ci zepsuć urlop, powinieneś stosować się do kilku dobrych zasad:

 • Przede wszystkim nie należy pić wody z kranu ani nawet myć w niej zębów. Lepiej korzystać z wody butelkowanej.
 • Należy unikać nabiału – produkty na bazie mleka to najczęściej bomba bakteryjna. Są smaczne i zdrowe, ale nie dla turystów, którzy przybyli do Egiptu z Europy na krótko, a ich żołądki i jelita nie mają odpowiednio przygotowanej flory bakteryjnej.
 • Lepiej nie jeść dań z ulicznych budek. Często nie są przygotowywane w higienicznych warunkach i mogą zaszkodzić nieprzyzwyczajonym turystom.
 • Czasem sensacje żołądkowe wynikają po prostu z przejedzenia – turyści na wakacjach all inclusive mają tendencję do zjadania zbyt dużych posiłków. Pamiętaj, że lepiej oszczędzić żołądek i uniknąć biegunki, która może ci odebrać cały dzień zabawy czy zwiedzania.
 • Publiczne toalety w Egipcie, nawet przy najważniejszych atrakcjach turystycznych, rzadko wyposażone są w papier toaletowy. Warto zawsze mieć przy sobie własny.
Plaża w egipskim kurorcie
Egipskie kurorty, takie jak Hurghada, Marsa al-Alam czy Szarm el-Szejk to w zasadzie odrębne światy. Żyje się tu inaczej niż w pozostałych częściach Egiptu, poziom bezpieczeństwa i higieny jest wyższy, ale próżno szukać tu autentyczności. Tunatura, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Przyjazd do Egiptu. Czy potrzebna jest wiza? Co z kartą SIM?

Wiza do Egiptu

Turyści przybywający do Egiptu muszą wykupić wizę turystyczną. Kosztuje 25 dolarów amerykańskich. Możesz ją kupić na lotnisku za gotówkę lub załatwić online.

Jeśli kupujesz wakacje all inclusive, sprawdź, czy koszty wizy są wliczone w cenę.

Karta SIM w Egipcie

Po przylocie do Egiptu warto kupić lokalną kartę SIM. Pomoże ci to uniknąć kosztów związanych z roamingiem poza Unią Europejską, a także umożliwi korzystanie w pełni z telefonu i dostęp do Internetu, także na mieście (nawet darmowe sieci wifi często wymagają zalogowania za pomocą egipskiego numeru telefonu).

Typ gniazdka w Egipcie. Czy trzeba wziąć adapter?

W Egipcie napotkasz gniazdka typu C i E. Na szczęście pasują do nich polskie wtyczki, o ile gniazdka są faktycznie standardowe i w dobrym stanie, z czym bywa różnie, zwłaszcza poza kurortami turystycznymi.

Nie zaszkodzi zabrać ze sobą adapter uniwersalny, jeśli masz zamiar nocować poza dużymi hotelami.

Czytaj też: 7 najlepszych plaż w Egipcie. Wybierasz się na urlop? Poznaj miejsca, w których warto wypocząć

Obyczaje w Egipcie. Jak się zachowywać i ubierać, co mówić?

Egipt to kraj muzułmański z dość konserwatywną obyczajowością. Egipcjanie są jednak przyzwyczajeni do turystów z całego świata, więc ich oczekiwania wobec gości nie są szczególnie wysokie, a obyczaje nie straszą surowością.

Jak się ubierać w Egipcie?

Poza plażami i kurortami turystycznymi nie powinieneś nosić rzeczy z krótkimi rękawami i nogawkami. Odsłanianie ciała nie jest dobrze widziane. Natomiast sam krój czy materiał nie mają znaczenia – możesz nosić dowolne kolory i jak najwygodniejsze ubrania.

W publicznych miejscach kobiety powinny zasłaniać włosy, dlatego warto wziąć ze sobą odpowiednią chustę.

Latem w Egipcie jest bardzo gorąco, choć noce bywają chłodnawe. Zimą z kolei temperatura może spadać także w ciągu dnia do ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego warto mieć ze sobą przynajmniej sweter. Lokalny sweter z egipskiej bawełny to zresztą dobra pamiątka z wyjazdu, która posłuży ci przez długie lata.

Za rękę można, ale bez całowania!

Egipt to świetne miejsce na romantyczny wyjazd, ale trzeba pamiętać o lokalnej wrażliwości. W miejscach publicznych w Egipcie nie należy przesadzać z okazywaniem sobie miłości. Pary mogą się trzymać za rękę, ale całowanie nie wchodzi w grę. Cmoknięcie w policzek to z kolei popularny sposób na powitanie, ale cmokają się tylko panowie z panami i panie z paniami.

Zasada prawej ręki

Na Bliskim Wschodzie prawa ręka przeznaczana jest do czynności uznawanych za dobre i szlachetne, a lewa do tych mniej wzniosłych, jak mycie się czy zakładanie butów. Pamiętajcie, by wszelkie rzeczy, jak napiwki, podarki, a zwłaszcza miski z jedzeniem, podawać zawsze tylko prawą ręką.

Ramadan w Egipcie – co oznacza i kiedy wypada?

Ramadan to dla muzułmanów miesiąc ścisłego postu w ciągu dnia. W okresie ramadanu muzułmanom nie wolno jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca. W kraju gorącym jak Egipt można sobie łatwo wyobrazić, jakie trudności może to powodować.

Ramadan to miesiąc ruchomy. W 2024 r. wypadał od 10 marca do 8 kwietnia. W 2025 roku rozpocznie się natomiast już 1 marca.

W okresie ramadanu należy spodziewać się przede wszystkim zmian godzin otwarcia urzędów i turystycznych atrakcji.

Zwiedzanie meczetów

Niektóre meczety Egiptu turyści mogą zwiedzać poza godzinami modlitw. Przed wejściem do meczety należy zdjęć buty, a kobiety powinny nakryć głowy.

Podstawowe zwroty arabskie

Egipcjanie, jak każda inna nacja, lubią i doceniają, gdy turysta używa przynajmniej kilku grzecznościowych zwrotów w ich języku. W Egipcie mówi się odmianą języka arabskiego. Poniżej lista przydatnych zwrotów, które warto zapamiętać przed wylotem na wakacje:

 • Tak – ajła
 • Nie – la
 • Poproszę – panowie: min fadlak, panie: min fadlik
 • Dziękuję – szukran
 • Przepraszam – assef
 • Dzień dobry – sabah al-hir
 • Dobry wieczór – masa al-hir
 • Do widzenia – masa as-salam
 • La, szukran, czyli „Nie, dziękuję” – do opędzana się od nachalnych sprzedawców

Więcej zwrotów możesz znaleźć w przydatnych internetowych słowniczkach.

Robienie zdjęć. Gdzie wolno, gdzie nie wolno?

Wielką przyjemnością w czasie wakacji jest robienie zdjęć na pamiątkę. Przepisy dotyczące fotografowania zmieniają się w Egipcie dość często.

Obecnie turyści mogą bez przeszkód wykonywać zdjęcia telefonami w miejscach publicznych (z wyjątkiem fotografowania obiektów rządowych i wojskowych) i w najważniejszych turystycznych atrakcjach. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie przechodniowi, należy spytać go o zgodę i pewnie też zapłacić bakszysz (zob. niżej). Zabronione jest fotografowanie dzieci.

Robienie zdjęć lub kręcenie filmów profesjonalnym sprzętem – aparatami czy kamerami – może wymagać wykupienia przepustki (w zależności od miejsca). Używanie statywu też często wiąże się z dodatkową opłatą ok. 20 EGP.

Egipcjanin karmiący wielbłądy
Można robić zdjęcia w Egipcie, ale jeśli chcecie fotografować Egipcjan, należy zawsze spytać o zgodę, a najczęściej też zapłacić bakszysz. Grant Faint, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Podróż do Egiptu: ranking najlepszych hoteli w Hurghadzie według turystów. W tych miejscach warto zarezerwować nocleg

Pieniądze w Egipcie. Waluta, napiwki, targowanie się

Walutą w Egipcie jest funt egipski (EGP), warto obecnie ok. 8 groszy. Co należy wiedzieć o pieniądzach i zakupach w Egipcie?

Gotówka jest potrzebna, ale kartę też zabierz

Poza kurortami turystycznymi większość transakcji w Egipcie odbywa się przy użyciu gotówki. Jest też ona niezbędna do płacenia napiwków. Z kolei za bilety do atrakcji turystycznych i w sklepach z pamiątkami najczęściej płaci się już kartą.

Bakszysz – napiwek za wszystko

Właściwie każda usługa czy pomoc w Egipcie wymaga zapłacenia bakszyszu, czyli napiwku, niezależnie od tego, co jest napisane na naszym rachunku (o ile dostaniemy rachunek). Wysokość bakszyszu może być symboliczna lub całkiem spora, w zależności od usługi będziemy musieli zapłacić zwyczajowo między 5 a 100 EGP.

W restauracjach obowiązuje standardowa stawka napiwku: 10-15 proc.

Targowanie się: jak i kiedy?

Targowanie się należy do kultury Egiptu i całego Bliskiego Wschodu. W kurortach turystycznych, sklepach z pamiątkami, restauracjach, bankach, telefoniach komórkowych czy urzędach ceny są ustalone z góry i nie podlegają targowaniu, ale w innych miejscach kupiec może oczekiwać, czy nawet wymagać od nas próby zbijania ceny. Dotyczy to zwłaszcza bazarów i suków.

Targowanie to subtelna sztuka, a sprzedawcy bywają bardzo natarczywi. Zasadniczo można założyć, że oferowana cena „wywoławcza” jest kilkanaście lub kilkadziesiąt razy zawyżona. Umiejętne targowanie pomoże nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Nie należy wstydzić się podawania zbyt niskiej kwoty – kupiec i tak uda oburzonego, niezależnie od tego, czy twoje propozycja jest faktycznie za niska, czy nadal przepłacasz. Jeśli kupiec nie chce przystać na twoją cenę, możesz po prostu odejść. Jeśli kupiec pozwoli ci odejść, to znaczy, że faktycznie zaoferowałeś zbyt niską cenę. Jeśli jednak będzie za tobą wołał i oferował dalsze targi, to oznacza, że podana przez ciebie cena nadal jest dla niego opłacalna, nawet jeśli zdołałeś zbić pierwotny koszt towaru nawet o kilkaset procent.

Cyfry arabskie wyglądają inaczej niż te faktycznie używane przez Arabów

Jeśli robisz zakupy w Egipcie poza kurortami turystycznymi, na pewno zauważyłeś, że ceny podawane są za pomocą cyfr zupełnie innych od naszych. Nasze cyfry arabskie tylko się tak nazywają, podczas gdy na Bliskim Wschodzie używa się innego systemu cyfr.

Warto nauczyć się cyfr egipskich, by umieć czytać ceny na straganach czy w lokalnych sklepach. Przydatna tabela jest dostępna online (środkowy rząd).

Ulgowe bilety

W głównych atrakcjach turystycznych Egiptu najczęściej obowiązuje system zniżek. Dzieci do 5 lat wchodzą za darmo, w wieku 6-12 lat dostają bilet za pół ceny, na podobną zniżkę mogą też liczyć studenci do 30 lat. By udowodnić prawo do zniżki, należy pokazać paszport lub inny dokument z datą urodzin, a w przypadku studentów – międzynarodową legitymację studenta.

Tradycyjny bazar w Egipcie
Na bazarach i targowiskach Egiptu targowanie się to w zasadzie wymóg i konwenans. Bez tego sprzedawca może się obrazić. Gary Yeowell, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Odkryj najlepsze hotele w Sharm el Sheikh. Egipski kurort zadziwia bogatą ofertą noclegów

Poruszanie się po Egipcie. Jak przejść przez ulicę w Kairze? Czy warto wynająć samochód?

Jeśli organizujesz sobie wakacje w Egipcie samodzielnie, a nie przez biuro podróży, będziesz musiał jakoś poruszać się po miastach i między miastami. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad dotyczących podróżowania po Egipcie.

Jazda samochodem – czy warto spróbować?

Ruch uliczny w Egipcie to chaos, który jakoś działa, o ile zna się wszystkie lokalne obyczaje i subtelności, kierujące ruchem. Kodeks ruchu drogowego jest inny niż w Europie i przeważnie ignorowany, dlatego jazda po Egipcie samochodem może być dla turystów z Europy sporym szokiem.

Dlatego na wycieczkę objazdową lepiej jest wynająć egipskiego kierowcę niż tylko samochód.

Jak przejść przez ulicę w Kairze?

Przechodnie nie mają lekko w egipskich miastach, a pasy nie pomagają. Kierowcy najczęściej ignorują przechodniów, dopóki nie zostaną zmuszeni do ustąpienia pierwszeństwa przez odważnego śmiałka, który po prostu wejdzie na ulicę i zacznie maszerować przed siebie.

Przechodzenie przez ulicę w Kairze bez pomocy egipskiego przewodnika może być dla turystów ciężkim przeżyciem. W Internecie możesz znaleźć całe przewodniki, których autorzy tłumaczą, jak dokonać tej trudnej sztuki (jeden taki przewodnik znajdziesz poniżej).

Najważniejsze zasady to:

 • Przechodź przez ulicę po kawałku, pas po pasie. Nie próbuj przejść całej na raz, jak w Polsce.
 • Nawiąż kontakt wzrokowy z kierowcą, który ma cię przepuścić.
 • Po przejściu pasa zatrzymaj się i rozejrzyj, wyszukaj kolejną lukę w ruchu i wykorzystaj ją, by przejść.
 • Nie biegnij! W ten sposób tylko bardziej narażasz się na kolizję z autem.

Pociągi w Egipcie: przygoda, ale tylko dla odważnych

Podróż pociągiem wzdłuż Nilu brzmi ekscytująco, ale taka przygoda może cię rozczarować. Egipskie pociągi mają dość niski standard, także te sypialne, i turyści raczej ich unikają. Jeśli chcesz zwiedzić Egipt wzdłuż Nilu, zarezerwujcie raczej rejs po rzece. Popularne są rejsy np. z Asuanu do Luksoru.

Panorama Kairu
Ruch uliczny w Kairze może przerażać turystów. Przechodzenie przez jezdnię to subtelna sztuka. Givaga, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Źródła: Lonely Planet, Tripadvisor, Visagov, Reddit

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Egipt: praktyczne porady i sprytne triki na wakacje. Bezpieczeństwo, pieniądze, obyczaje – sprawdź, jak nie zrujnować sobie urlopu! - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński