Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa zgodnie ze sztuką i prawem

(oprac. kpn), 19 sierpnia 2004 r.
Wzniesienie ogrodzenia nie wymaga pozwolenia, ale musi ono spełniać określone wymogi
Wzniesienie ogrodzenia nie wymaga pozwolenia, ale musi ono spełniać określone wymogi Ekoklinkier
Budowa domu jest co prawda najważniejszym, ale dopiero pierwszym etapem długiego procesu inwestycyjnego. Działka wymaga ogrodzenia, zieleń - pielęgnacji a samochód garażu. Trzeba więc budować dalej.

Dom to nie wszystko. Spostrzegamy to często, zaraz po zakończeniu budowy, zazdrośnie patrząc na zadbane posesje sąsiadów.

Przepisy prawa budowlanego, po ostatniej nowelizacji z marca ubiegłego roku, na szczęście wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów. Znaczna część obiektów zaliczanych do tzw. elementów małej architektury, czy uzupełniających istniejącą zabudowę zagrodową działki siedliskowej, nie wymaga obecnie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Rozpoczęcie takiej inwestycji należy tylko zgłosić we właściwym urzędzie. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymamy żadnej korespondencji w tej sprawie, możemy przystąpić do robót.

W zgodzie z prawem

Na podstawie zgłoszenia możemy na swojej działce wznieść m. in. parterowe budynki gospodarcze wykorzystywane np. jako garaż czy pomieszczenie na sprzęt i narzędzia ogrodnicze. Warunek - taki obiekt nie może przekroczyć powierzchni zabudowy 35 metrów kwadratowych, a rozpiętość jego konstrukcji - być większa niż 4,8 metra.

Na takich samych zasadach, w oparciu o zgłoszenie, możemy zbudować zadaszony śmietnik, altanki czy wiaty przeznaczone np. na biesiadne izby z grilem.

Również stałe ogrodzenie, którego odręczny projekt wraz z opisem należy dołączyć do zgłoszenia, nie będzie wymagało decyzji o pozwoleniu na budowę. Pamiętajmy jednak, iż w tym wypadku osobne przepisy regulują "parametry" takiego ogrodzenia. Wysokość podmurówki ograniczona jest do 60 centymetrów, brama wjazdowa musi mieć minimalną szerokość 2,4 metra, zaś furtka - minimum 90 cm. Minimalną powierzchnię prześwitów w ogrodzeniu określono na 25 procent całości budowli. Wartości te, by nie zostały zakwestionowane przez urząd, powinny być więc uwzględnione w projekcie.

Pamiętajmy również o przepisach dotyczących wymogów, jakie stawia się budynkom garażowym. Minimalna wysokość takiego obiektu w świetle konstrukcji to 2,2 metra, wysokość wjazdu lub bramy garażowej - 2 metry, a jej szerokość - 2,3 metra.

Zgodnie ze sztuką

Tyle prawo. Wszystkie wymienione budowle są jednak tzw. obiektami budowlanymi, trwale związanymi z gruntem, wymagającymi więc budowy zgodnie ze sztuką budowlaną. Co to oznacza?

Przede wszystkim powinny być wzniesione na solidnym fundamencie, który ma prawidłową, pionową i poziomą izolację zabezpieczającą przed działaniem wilgoci. Głębokość fundamentów powinna być większa niż tzw. poziom przemarzania gruntu. Dla zachodniej Polski wartość tę określono na 0,8 metra, w centrum kraju na 100 cm, a na wschodzie - 1,2 metra.

O ile bezwzględnie należy tego przestrzegać przy budowie wiat, garaży i altan, o tyle w przypadku ogrodzeń w praktyce stosuje się fundament pod podmurówkę zagłębiony na ok. 40 centymetrów. Trzeba jednak wylewać go wówczas na grubej podsypce z piasku.

Na lata z klinkieru

Z czego budować? Wszystkie wymienione elementy zagospodarowania naszej posesji narażone będę na ryzyko uszkodzeń mechanicznych i wpływ szkodliwych działań warunków atmosferycznych. Pamiętajmy także, że nowo powstające obiekty powinny harmonijnie współgrać z elewacją i wykończeniem domu oraz wtapiać się w otoczenie. Ważne są więc kolory. Szczególnie polecanym - bo i trwałym, dającym spore możliwości aranżacji kolorystycznych - materiałem jest klinkier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński