MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowego hotelu po Arkonie w Szczecinie. Pierwsze prace przy Ibis Styles [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Prace na Podzamczu, gdzie powstanie orbisowski hotel ibis Styles, już trwają. Prowadzi je firma Mota-Engil. Na razie, z zewnątrz widać jedynie przyjeżdżające ciężarówki z kruszywem i nic więcej.

W wewnątrz jest dużo ciekawiej. Znikła już słynna betonowa "wanna", na której stał dawniej hotel Arkona. Została zasypana tzw. pokruszem.

- Przy jej kruszeniu okazało się, że grubość ścian owej "wanny" przekraczała nawet metr - mówi szef budowy, Krzysztof Tekielak z Mota-Engil.

A więc jesteś doświadczonym turystą? Sprawdźmy co wiesz na temat turystyki! [QUIZ]

Kto wykonuje prace

Kamień węgielny pod budowę nowego hotelu Ibis Styles Szczecin Stare Miasto, bo taka będzie jego pełna nazwa, wmurowano 27 marca.

Hotel będzie czwartym obiektem w Szczecinie, który należy do Grupy Orbis. Oprócz niego powstaną budynki mieszkalno-usługowe. Wykonawcą jest firma Mota-Engil Central Europe. Firma na polskim rynku budowlanym specjalizuje się w budownictwie drogowo-mostowym, kubaturowym, kolejowym oraz elektroenergetycznym.

ZOBACZ TEŻ:

Powierzchnia zniwelowana

Cały teren ograniczony ulicami Panieńską, Rynek Nowy, Targ Rybny i Środowa zostanie zniwelowany do wysokości ul. Targ Rybny. Stąd przyjeżdżające na budowę ciężarówki z "pokruszem", aby wypełnić obniżenia terenu.

Na gotowym podłożu do wnętrza ziemi, na głębokość nawet kilkunastu metrów, zostaną wpuszczone pale betonowe. Będzie ich 490.

- Nie będzie hałasu, który kojarzy się zazwyczaj z wbijaniem pali - opowiada Krzysztof Tekielak. - Zastosowana przez nas metoda jest cicha i uzgodniona z konserwatorem zabytków. Na placu zostanie zamontowana ruchoma palownica.ędzie wiercić otwory, które następnie zostaną wypełnione betonem.

Na palach zostanie wylana płyta nośna o grubości około 70 cm. Dopiero na niej powstaną hotel i inne budynki.
Od strony ulicy Panieńskiej będzie wybrany teren do głębokości od 30-40 cm do nieco ponad metr. To po to, aby cała nieruchomość uzyskała poziom do wspomnianej ulicy Targ Rybny.

Grupa Orbis przekazała wykonawcy, krakowskiej filii portugalskiej firmy Mota-Engil Central Europe S.A. plac po dawnym hotelu Arkona na Podzamczu. Prawdopodobnie już w marcu rozpoczną się pierwsze prace budowlane związane z palowaniem pod fundamenty przyszłego hotelu ibis Styles.CZYTAJ TAKŻE: Hotel Arkona na Podzamczu w Szczecinie. Wbicie łopat w kwietniu [WIZUALIZACJE]

Hotel Arkona. Przed laty, dziś i już niedługo? Zobacz ZDJĘCIA

Jeszcze przebadają

W styczniu 2017 r. na plac wszedł archeolog i prowadził prace niemal przez rok (z przerwą zimową). Teraz okazuje się, że z polecenia konserwatora archeolodzy pojawią się ponownie.ędą musieli dokładnie przebadać jeszcze teren około 100 m kw. do głębokości 4 metrów od strony ul. Targ Rybny.

Terminy płynne

O dokładnych terminach pierwszych prac nie można mówić, bo mogą ulec drobnemu przesunięciu w czasie (w jedną lub drugą stronę). Przykładem wylanie płyty nośnej - prawdopodobnie nastąpi to w sierpniu, ale jak wszystkie inne prace pójdą zgodnie z planem, jeszcze w lipcu.

Podczas wmurowania kamienia węgielnego Mirosław Ciepluch z Mota-Engil poinformował, że w budynkach będzie 58 apartamentów (o powierzchni 2,8 tys. m kw.) a lokale komercyjne będą miały łącznie 470 m kw.

Pierwszy gość w Arkonie otrzymał klucze 24 kwietnia 1970 r. Kiedy otrzyma je pierwszy klient Ibis Style? Na zdjęciu wizualizacja ulicy Panieńskiej (po lewej), hotelu Ibis Style  i placu Nowy Rynek

Hotel Arkona na Podzamczu w Szczecinie. Wbicie łopat w kwiet...

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński