MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bon senioralny - na czym polega i komu będzie przysługiwał? Rząd pracuje nad nowym programem wsparcia osób starszych

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Bon senioralny prawdopodobnie zadebiutuje w pierwszej połowie 2024 roku.
Bon senioralny prawdopodobnie zadebiutuje w pierwszej połowie 2024 roku. piksel / 123rf.com
Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała o pracach nad wdrożeniem bonu senioralnego. Nowy instrument finansowy ma pomóc w zapewnieniu opieki nad osobami starszymi niezdolnymi do samodzielnej egzystencji. Kiedy pojawi się bon senioralny i jak z niego skorzystać?

Spis treści

Nowy resort ds. polityki senioralnej zamierza wprowadzić szereg rozwiązań ułatwiających opiekę nad osobami starszymi w miejscu ich zamieszkania. Jednym z takich narzędzi będzie bon senioralny, który może wejść w życie już na początku przyszłego roku.

Bon senioralny - komu będzie przysługiwał?

Minister Marzena Okła-Drewnowicz w rozmowie z „BI” wyjaśniła, że bon senioralny będzie wsparciem dla 40-50-latków, których rodzice wymagają stałej opieki. Jak dodała, takie osoby ze względu na pracę, kredyty czy obowiązki często nie mają możliwości zajęcia się bliskimi.

- Nie będzie miał formy gotówkowej, ale będzie nim można zapłacić za usługę. Spodziewamy się, że kiedy taki instrument finansowy pojawi się na rynku, samorządom będzie się opłacało zatrudniać asystentów i opiekunów dla osób potrzebujących wsparcia ze względu na wiek - mówiła w rozmowie z portalem.

Bon senioralny w 2024 roku

Jak dodaje szefowa resortu, „dziś możliwości wsparcia są zróżnicowane i punktowe, wiele zależy od miejsca zamieszkania. Inaczej jest w dużym mieście, inaczej w mniejszym, a najtrudniejsza sytuacja panuje na obszarach wiejskich”. Przed wdrożeniem projektu przeprowadzone zostaną konsultacje z seniorami oraz samorządowcami.

Bon senioralny to priorytetowe rozwiązanie nowego resortu ds. polityki senioralnej. Kolejnym pomysłem nowej minister na pierwsze 100 dni nowego rządu jest natomiast uregulowanie kwestii zdobywania uprawnień do opieki nad osobami starszymi.

- Z jednej strony powinniśmy utrzymywać seniorów jak najdłużej w jak najlepszej kondycji, w jak najlepszym zdrowiu, a z drugiej strony w sytuacji, kiedy mamy już osoby w podeszłym wieku, co często wiąże się z ogromnym ryzykiem niesamodzielności, musimy odpowiedzieć całym wachlarzem usług - dodała minister.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bon senioralny - na czym polega i komu będzie przysługiwał? Rząd pracuje nad nowym programem wsparcia osób starszych - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński