MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta alkoholowa 2024 - jak ją załatwić i ile wynosi? Oto warunki, jakie trzeba spełnić. Jak działa świadczenie dla osób uzależnionych?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Renta alkoholowa wynosi obecnie 1588 zł miesięcznie.
Renta alkoholowa wynosi obecnie 1588 zł miesięcznie. kubowa1 / 123rf.com
Świadczenie znane pod nazwą renta alkoholowa to popularna forma wsparcia przyznawana osobom, które straciły zdolność do wykonywania swojej pracy z powodu nałogu. Aby jednak ZUS wypłacił pieniądze, należy spełnić kilka warunków. Kto może wnioskować o rentę alkoholową?

Spis treści

Badania Eurostatu wskazują, że w Polsce 10,1 zgonów na 100 tys. mieszkańców spowodowanych jest nadmiernym spożyciem alkoholu. Wyższy wynik odnotowała jedynie Słowenia, gdzie wskaźnik ten wyniósł 17,3 zgonów.

Choroba alkoholowa prowadzi m.in. do marskości wątroby, arytmii serca, chorób nowotworowych, a także rozmaitych zaburzeń psychicznych. To sprawia, że osoby uzależnione od alkoholu często nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej. W takim przypadki mają jednak prawo do ubiegania się o wsparcie finansowe.

Renta alkoholowa - czym jest?

Pojęcia „renta alkoholowa” nie znajdziemy w żadnych przepisach, ustawach czy spisach świadczeń. Jest to bowiem umowne określenie renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznawanej w tym przypadku ze względu na uzależnienie od alkoholu.

Należy jednak podkreślić, że sam alkoholizm nie uprawnia do świadczenia. Dopiero schorzenia spowodowane nadużywaniem alkoholu takie jak przewlekłe zapalenie trzustki czy zespół Otella umożliwiają wnioskowanie o wsparcie.

- Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu - czytamy w art. 12 ustawy o emerytach i rentach z FUS.

Zgodnie z wytycznymi ZUS osoba ubiegająca się o rentę alkoholową powinna też spełniać następujące warunki:

  • mieć orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy,
  • niezdolność musiała nastąpić w czasie okresów składkowych albo nieskładkowych określonych w ustawie emerytalnej,
  • mieć odpowiedni staż ubezpieczenia.

Decyzja o przyznaniu renty podejmowana jest przez orzecznika, a także komisję lekarską. Co istotne, może być ona udzielona czasowo albo bezterminowo.

Renta alkoholowa - ile wynosi?

Wysokość renty alkoholowej zależy od informacji zawartych w orzeczeniu lekarskim. Może ona wynieść:

  • 1588 zł - całkowita niezdolność do pracy,
  • 1191 zł - częściowa niezdolność do pracy.

Świadczenia rentowe i emerytalne podlegają corocznej waloryzacji. Oznacza to, że w marcu 2024 roku możemy spodziewać się podwyżki tego świadczenia.

Jak dostać rentę alkoholową?

Wniosek o rentę alkoholową złożymy osobiście, pocztą lub przez Internet. W przypadku ostatniej opcji musimy odwiedzić serwis PUE ZUS, a następnie założyć tam konto lub się zalogować.

Potem wybieramy zakładkę „Złożenie dokumentu” ERN i wypełniamy formularz, a także wskazujemy sposób odbioru decyzji. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wniosku dostępnego pod zakładką „Złożenie dokumentu ZUS ERP-6”. Formularze można podpisać za pomocą podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego ePUAP.

Dokumenty określające czas zatrudnienia, stan zdrowia, a także wysokość wynagrodzeń dostarczymy pocztą lub osobiście, odwiedzając terenową jednostkę organizacyjną ZUS.

- Jeżeli złożyłeś dyspozycję odbioru informacji w formie elektronicznej, o nadejściu dokumentu zostaniesz powiadomiony mailem lub dodatkowo SMS zdefiniowanymi w profilu PUE. Po zalogowaniu na swoim profilu PUE podpisz Urzędowe Poświadczenie Doręczenia (UPD). Tylko wtedy uzyskasz dostęp do dokumentu elektronicznego - wyjaśnia ZUS.

Decyzja ws. renty alkoholowej zostanie wydana w ciągu 30 dni od chwili wyjaśnienia ostatniej okoliczności wymaganej do podjęcia decyzji. Jeśli nie zgadzamy się z werdyktem, istnieje możliwość odwołania do sądu okręgowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Renta alkoholowa 2024 - jak ją załatwić i ile wynosi? Oto warunki, jakie trzeba spełnić. Jak działa świadczenie dla osób uzależnionych? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński