MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blisko ćwierć miliona osób w całym kraju może dostać to wezwanie. Chodzi zarówno o kobiety, jak i o mężczyzn. Czego dotyczy?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało termin kwalifikacji wojskowej na 2024 rok.
Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało termin kwalifikacji wojskowej na 2024 rok. Karolina Misztal/ Polska Press
Wkrótce w naszych skrzynkach pocztowych może znaleźć się wezwanie do stawiennictwa przed komisją wojskową. Jak donosi „Fakt", pierwsze pisma powinny dotrzeć do adresatów za kilka tygodni. Co dla niektórych może być sporym zaskoczeniem, wezwanie może dotyczyć także kobiet.

Spis treści

Kwalifikacja wojskowa 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało termin kwalifikacji wojskowej na 2024 rok. – W projekcie proponuje się okres trwania kwalifikacji wojskowej od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia 2024 r.– wskazano w projekcie rozporządzenia resortu obrony cytowanym przez „Fakt".

Jak wyjaśniono, „proponowany przedział czasowy wynika z przewidywanej liczby ok. 230 tys. osób podlegających w 2024 r. obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przy założeniu funkcjonowania około 390 powiatowych komisji lekarskich orzekających ok. 300-35 osób dziennie, z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej niż 2-3 komisji realizujących zadania na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji".

Kto dostanie pismo i musi stawić się przed komisję wojskową?

Rocznikiem podstawowym mają być mężczyźni 19-letni, czyli urodzeni w 2005 roku. Jednak wezwanie do stawiennictwa mogą otrzymać także mężczyźni urodzeni w latach 2000–2004, którzy jeszcze nie stawili się do kwalifikacji wojskowej i nie orzeczono wobec nich kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto chodzi o osoby, które w latach 2022-2023:

 • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowe
 • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.

Kwalifikacja obejmie ponadto kobiety urodzone w latach 1997-2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach.

Wezwania otrzymają także osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Brak stawiennictwa na komisji. Jakie konsekwencje?

Jak podkreślono w jednym z komunikatów na stronie resortu obrony, „osoby, które nie dostosują się do wezwania mogą spodziewać się konsekwencji".

– Ustawa o obronie Ojczyzny zakłada, że niezgłoszenie się bez uzasadnionej przyczyny może skutkować grzywną, a nawet przymusowym doprowadzeniem przez Policję – podkreślono.

Z kolei w przypadku pojawienia się przed komisją w innym terminie niż pierwotnie wyznaczony trzeba mieć przy sobie również dokument usprawiedliwiający nieobecność. Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonywały badania specjalistyczne powinny zabrać ze sobą także dokumentację medyczną. To samo dotyczy osób trwale niezdolnych do czynnej służby –przypomniano.

Stawiennictwo przed komisją wojskową. Jakie dokumenty przygotować?

MON przypomina, że osoba stawiająca się po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej przedstawia:

 • wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta):
 1. dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
 2. dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
 • powiatowej komisji lekarskiej
 1. dokumentację medyczną, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy, albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność, o których mowa w art. 62 ust. 4 ustawy;
 • szefowi wojskowego centrum rekrutacji:
 1. dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;
 2. potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

Jakie są kategorie do służby wojskowej?

Wyróżniamy cztery kategorie:

 • A - zdolny do czynnej służby wojskowej
 • B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące)
 • D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
 • E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.
od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blisko ćwierć miliona osób w całym kraju może dostać to wezwanie. Chodzi zarówno o kobiety, jak i o mężczyzn. Czego dotyczy? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński