Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wiemy, kto zostanie wezwany przed komisję wojskową

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską
Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską Marek Jaszczyński
Od 1 lutego rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 30 kwietnia. W tym czasie powołania i wezwania do stawienia się przed wojskową komisją lekarską dostaną osoby urodzone w 2005 roku.

W Szczecinie wezwanych zostało 2200 mężczyzn urodzonych w 2005 roku. To jest tak zwany rocznik podstawowy. Ale wezwane będą też panie.

- W tym gronie jest 100 kobiet. Panie, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej zostały przez nas zaproszone celem sprawdzenia zdolności do odbycia służby czynnej - mówi ppłk Maciej Zapolski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie. - W trakcie kwalifikacji zostanie założona wszystkim ewidencja wojskowa składająca się z oceny zdolności medycznej i psychologicznej, jak i innych danych dotyczących wykształcenia, posiadanych kompetencji, zainteresowań.

Przypominamy, że brak zasadniczej służby wojskowej nie oznacza, że nie trzeba stawić się na komisji lekarskiej.

- Obecnie w Wojsku Polskim wszystkie formy służby są dobrowolne i ochotnicze. Przyjście na kwalifikację jest to czynność administracyjna i tutaj jest rygor obowiązkowości. Ale może się okazać, że to będzie pierwszy i ostatni kontakt z wojskiem - wyjaśnia ppłk Maciej Zapolski.

Kategorie wojskowe w Polsce:

  • A - zdolny do czynnej służby wojskowej,
  • B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące),
  • D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  • E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18. rok życia.

Na terenie Gminy Miasto Szczecin pracować będą dwie powiatowe komisje lekarskie (PKL) w lokalu GUSTAW SECURITAS ul. Teofila Firlika 19 w Szczecinie (III piętro) – obok Przychodni EVOMED:

  • PKL Nr 1 – w terminie od 01 lutego do 30 kwietnia 2024 r. dla mężczyzn urodzonych w roku 2005 (rocznik podstawowy), kobiet oraz ochotników;
  • PKL Nr 2 – w terminie od 02 kwietnia do 17 kwietnia 2024 r. dla mężczyzn urodzonych w latach 2000 – 2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński