Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo podczas uroczystości studniówkowych. Zobacz, jakie są wytyczne

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Pixabay
W ubiegłym roku studniówki zostały odwołane. W tym roku mogą się odbywać, co niezmiernie cieszy tegorocznych maturzystów. Studniówka 2022 w niektórych szkołach już się odbyła. Większość jednak została przeniesiona na wiosnę - marzec, kwiecień. Wszystko musi się odbywać wg określonych wytycznych.

Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników uroczystości studniówkowych (uczniów, nauczycieli, rodziców, osób towarzyszących). Wskazują one na konieczność przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa, zaleceń i wytycznych wynikających ze stanu epidemii.

Wspólny materiał MEiN, MZ i GIS zawiera zalecenia zarówno w przypadku, gdy uroczystość odbywa się w budynku szkoły, jak i poza nią. Wytyczne informują, że podmioty świadczące usługi gastronomiczne oraz organizatorzy stosują się do wytycznych przygotowanych dla podmiotów gastronomicznych oraz wytycznych dotyczących organizacji imprez.

Dokument zawierający wytyczne, związane z organizacją studniówek 2022 pojawił się na stronie rządowej 21 grudnia 2021 roku. Napisano w nim m.in.:

"Po latach wspólnej nauki i przed egzaminem maturalnym studniówka ma charakter ważnego wydarzenia dla całej społeczności szkolnej, szczególnie dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Uwzględniając pozytywny wpływ uroczystości szkolnych na jakość relacji rówieśniczych oraz wartość wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, potrzeba jej organizacji jest w pełni uzasadniona".

Lista wytycznych związanych ze zbliżającymi się studniówkami jest dość długa. Wśród ogólnych zaleceń znalazło się m.in.:

  • częste wietrzenie sal (co godzinę) i miejsc, w których się tańczy (częściej niż co godzinę);
  • uczestniczenie w balu jedynie osób, które nie mają objawów infekcji, a także tych, na które nie został nałożony obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej;
  • zwiększenie częstotliwości (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj. klamki, poręcze, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj. toalety, podłogi, blaty);
  • zaleca się, by przy stolikach w miarę możliwości siedziały osoby z tej samej klasy.
od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński