Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Betonowa pustynia czy zielony salon? Podzielone zdania dotyczące przyszłości alei Wojska Polskiego

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Miasto prezentuje kolejne projekty planowanej przebudowy śródmiejskiego odcinka najdłuższej ulicy w Szczecinie. Zawierają one część uwag przedstawianych m.in. przez ekologów i miejskich aktywistów. Pomimo to wciąż pojawiają się krytyczne głosy wobec przedstawianych koncepcji.

- Aleja Wojska Polskiego, na odcinku od Placu Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów, stanie się „zielonym salonem” naszego miasta. Po przebudowie znajdzie się na niej niemal 300 procent więcej drzew niż jest obecnie - informuje Andrzej Kus,

Obecnie w al. Wojska Polskiego znajdują się 62 drzewa. Po przebudowie tego miejsca ma być ich niemal trzy razy więcej, bo 181. Znajdą się m.in. kolumnowe platany o obwodzie pnia od 35 do 40cm. Będą również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie.

Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na pl. Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z pl. Zgody.

ZOBACZ TEŻ:

- Przy przebudowie al. Wojska Polskiego nie ma miejsca na rozwiązania przypadkowe i chaotyczne, również w przypadku zieleni. Planowane założenie ma szansę stać się pomnikiem dla pokoleń, dlatego projektując przebudowę tej ulicy należy mieć na uwadze, że zieleń jako znaczący komponent tej przestrzeni nie będzie rozwiązaniem tymczasowym, ale ma spełniać swoje zadanie na kolejne 50, 100 i więcej lat – mówi architekt Jacek Szewczyk z Pracowni Architektonicznej Archaid.

Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdzie się w niej również ponad 28 tysięcy krzewów, traw i bylin. Stanowi to ponad 2300 metrów kwadratowej zaprojektowanej zieleni.

- Przywołam wizytówkę naszego miasta czyli Jasne Błonia, które w momencie zakładania zapewne wymagały radykalnych decyzji oraz nasadzenia młodych, niedużych drzew - mówi architekt. - Musimy uzmysłowić sobie fakt, że projektujemy nowy fragment miasta z myślą również o przyszłych pokoleniach, które w pełni będą mogły czerpać korzyści z podejmowanych obecnie decyzji.

Wciąż jednak pojawiają się krytyczne wobec przedstawianych przez miasto i projektantów głosy. Odnoszą się one zarówno do zieleni, jak i proponowanego charakteru alei Wojska Polskiego.

- Nie jestem zwolennikiem wybranej przez miasto koncepcji przebudowy alei Wojska Polskiego. Moim zdaniem należało odbudować linię tramwajową, zresztą wierzę, że kiedyś to nastąpi (wybrana koncepcja tego nie przekreśla). W tej dyskusji trzeba jednak wyciągnąć przed nawias pewne kwestie. Dążenie miasta do uporządkowania - w ramach tej koncepcji - zieleni to krok w dobrym kierunku. Wybrany projekt zakłada układ zieleni komponowanej i trzy razy więcej drzew niż dotychczas, które wcale nie będą małe.Wcześniej też byłem przeciwnikiem wycinki drzew na alei Wojska Polskiego, ale po rozmowach z wieloma projektantami i architektami zdanie zmieniłem. To inna sytuacja niż w przypadku Szarych Szeregów - uważa Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin.

ZOBACZ TAKŻE: Słynna Aleja. Słynne Marki. Nowy projekt, który ma ożywić al. Wojska Polskiego w Szczecinie

Obrońcy zieleni mówią również o tym, że stary drzewostan jest skarbem, o który trzeba dbać. Przywołują również sytuacje, która ma miejsce w wielu punktach miasta, gdzie nowe rośliny nie są podlewane i usychają.

- Nowe nasadzenia nigdy nie osiągną rozmiarów dawniej sadzonych drzew. Wynika to z wielu czynników. Nasze miasto nie podlewa nowych zasadzeń w najważniejszym okresie wegetacji roślin - mówi radna Dominika Jackowski.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie. Ile o niej wiesz? [QUIZ]

Tak zagospodarują przestrzeń na alei Wojska Polskiego. Z par...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński