Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badawczy reaktor mikromodułowy powstanie dzięki Zakładom Chemicznym Police i ich partnerom

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Nowi partnerzy zdecydowali się na budowę układu energetycznego opartego o modułowe reaktory oraz wykorzystanie zeroemisyjnej energii jądrowej do wytwarzania wodoru.
Nowi partnerzy zdecydowali się na budowę układu energetycznego opartego o modułowe reaktory oraz wykorzystanie zeroemisyjnej energii jądrowej do wytwarzania wodoru. Gupa Azoty / archiwum GS24.pl
Hyundai Engineering CO. Ltd dołącza do projektu Grupy Azoty Police i Ultra Safe Nuclear Corporation dotyczącego budowy badawczego reaktora mikromodułowego. To ważny krok dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., amerykańska spółka Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) oraz koreański Hyundai Engineering CO. Ltd (HEC) podpisały dziś Porozumienie wstępne dotyczące współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w tym rozwoju technologii MMR.

Strony porozumienia zakładają ścisłą współpracę w zakresie wdrożenia technologii MMR firmy USNC w przemyśle chemicznym, budowę układu energetycznego opartego o modułowe reaktory oraz wykorzystanie zeroemisyjnej energii jądrowej do wytwarzania wodoru.

Koreański HEC jest integratorem technologii energetycznych w przemyśle i świadczy usługi wdrożeniowe w zakresie źródeł energii, w tym małych elektrowni jądrowych i ich integracji z infrastrukturą odbiorców przemysłowych. Razem z USNC oraz innymi partnerami HEC opracowuje bezemisyjną technologię produkcji wodoru, która polega na ekstrakcji wodoru poprzez rozkład wody za pomocą energii elektrycznej wytwarzanej z energii jądrowej. Obecność koreańskiego partnera w planowanej inwestycji w Policach będzie więc znaczącym wzmocnieniem dla projektu.

W ramach podpisanego porozumienia, HEC, USNC oraz Grupa Azoty Police wyraziły również wolę wzajemnego wsparcia i zaangażowania w rozwój i wdrażanie energii jądrowej, której głównym celem jest ograniczenie niekorzystnych zmian klimatu.

- Porozumienie, które dziś podpisaliśmy nie tylko znacząco wzmacnia nasz projekt dzięki pozyskaniu doświadczonego partnera jakim jest HEC, ale również wzmacnia nasze prace nad wdrożeniem w przemyśle chemicznym technologii jądrowych. Dokument ten wyznacza kierunek działań, które zamierzamy podjąć w celu ułatwienia licencjonowania technologii MMR w Polsce. Poszukiwanie dostępu do zeroemisyjnych źródeł energii, przy jednoczesnej dekarbonizacji własnych źródeł wytwórczych to działania wpisujące się w Strategię Grupy Azoty na lata 2023-2030. Transformacja energetyczna Polski to nie tylko działania podejmowane na szczeblu rządowym, ale także zmiany jakie podejmują kluczowe polskie spółki produkcyjne, takie jak Grupa Azoty, w tym zastępowanie paliw kopalnych zeroemisyjnymi źródłami energii cieplnej elektrycznej, stopniowe zmniejszanie zużycia energii, czy poprawa efektywności energetycznej. Zawarte porozumienie jest dla nas ważnym krokiem w tym kierunku - podkreślił wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

USNC jest integratorem technologii nuklearnych zajmującym się m.in. projektowaniem, licencjonowaniem, produkcją, budową, rozwojem i eksploatacją zeroemisyjnych rozwiązań w zakresie energetyki jądrowej. Spółka opracowała technologię reaktora mikromodułowego MMR wykorzystującego w pełni ceramiczne paliwo mikrokapsułkowane (FCM®) i uzyskała ochronę patentową na część technologii z nim związanych.

- Ta umowa jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku niezależności energetycznej Polski i wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Doceniamy nieustające zainteresowanie i wsparcie Grupy Azoty i naszego partnera Hyundai Engineering Company w rozmieszczeniu wysokotemperaturowych baterii jądrowych USNC w Zakładach Chemicznych Police SA. Baterie jądrowe MMR® doskonale nadają się
do produkcji pary przegrzanej i wodoru w takich projektach na całym świecie – podkreślił Francesco Venneri, Prezes Zarządu USNC.

- Jestem dumny z kontynuacji współpracy z Grupą Azoty, wiodącym graczem w polskim przemyśle nawozowo-chemicznym oraz USNC, które posiada wybitną technologię reaktorów mikromodułowych (MMR). Nasza firma posiada bogate doświadczenie biznesowe w Polsce. Bazując na tym doświadczeniu, połączymy zdobytą wiedzę i umiejętności, aby osiągnąć synergiczne efekty, przyczyniając się do powstania zielonej energii w Polsce - mówi HyeonSung Hong, dyrektor Naczelny Hyundai Engineering CO., Ltd.

Energetyka jądrowa wpisana jest w założenia Zeroemisyjnego Systemu Energetycznego, stanowiącego jeden z filarów "Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Energia jądrowa jest wydajną, niezawodną i bezemisyjną formą energii i korzystnym dla wszystkich rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych. Technologia MMR to kolejna generacja innowacyjnych i skalowalnych reaktorów jądrowych, które przyczynią się do osiągnięcia korzyści w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i ochrony środowiska.

* * *

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”. www.grupaazoty.com/

O Ultra Safe Nuclear

Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC), amerykańska firma z siedzibą w Seattle w Stanie Waszyngton, USA, jest światowym liderem i silnym integratorem pionowym technologii i usług jądrowych na Ziemi i w kosmosie. Firma produkuje mikromodułowy reaktor (MMR®), paliwo jądrowe TRISO w postaci w pełni ceramicznych mikrokapsułek (FCM®) oraz opracowuje technologie energii jądrowej i napędu do eksploracji kosmosu.

Firma prowadzi aktywne projekty wdrażania mikroreaktorów w Kanadzie w Canadian Nuclear Laboratories w Chalk River oraz w Stanach Zjednoczonych na University of Illinois Urbana-Champaign. Dodatkowe jednostki są w fazie rozwoju w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie.

USNC jest zaangażowana w pozyskiwanie nowych rynków na całym świecie dla bezpiecznej, konkurencyjnej komercyjnie energii i ciepła z energii jądrowej. Ultra Safe Nuclear Corporation to niezawodna bezemisyjna energia - gdziekolwiek.

O Hyundai Engineering

Hyundai Engineering stał się cenioną globalnie spółką konstrukcyjno-inżynieryjną, dzięki optymalnym rozwiązaniom oferowanym klientom na całym świecie. Na arenie międzynarodowej spółka z powodzeniem ukończyła pierwszy kompleks petrochemiczny w Turkmenistanie i pierwszą w Uzbekistanie instalację skraplania gazu.

Hyundai Engineering ma ambicje, aby stać się światowej klasy spółką konstrukcyjną i inżynieryjną, która będzie tworzyć zrównoważoną przyszłość. W tym celu HEC przyspiesza model zmiany w obszarze globalnej energii, odkrywając nowe firmy, które przodują w proekologicznych rozwiązaniach dla biznesu i wdraża innowacyjne technologie konstrukcyjne.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński