MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Autobusy pospieszne na razie ocalone, czyli zmiany w komunikacji w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
"Wilk syty i owca cała" to jeden z komentarzy po ujawnieniu planów nowej siatki połączeń na Prawobrzeżu, która wejdzie w życie po uruchomieniu nowej pętli autobusowej.

Nowa siatka została przedstawiona wczoraj na konferencji "Szanse rozwoju transportu publicznego w aglomeracji szczecińskiej" zorganizowanej przez Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz Uniwersytet Szczeciński. Chociaż pierwsze zapewnienia były takie, że poznamy ją już w połowie września.

Gdy zacznie działać nowa pętla autobusowa "Turkusowa", a co planuje się na przełomie listopada i grudnia, dojdzie do sporych zmian w siatce połączeń autobusowych. Póki co mieszkańcy mogą spać spokojnie.

- Linie pospieszne pozostaną na stałych trasach - mówi Anna Ortel-Chmielewska z dział Optymalizacji Sieci Komunikacyjnej i Realizacji Projektów ZDiTM.

Za to sporo zmieni się na liniach zwykłych, które będą dowozić pasażerów do tramwaju.
- Szczegóły dotyczące częstotliwości połączeń przedstawimy w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji Rady Miasta - mówi Szymon Wasilewski, rzecznik ZDiTM.

Linia nr 54 ma kursować na trasie pętla "Turkusowa" - Kijewo - Zakłady Mięsne. Linia 55 ulegnie likwidacji. Nowa linia o tej numeracji będzie łączyć Turkusową z Osiedlem Bukowym i będzie kursować tylko w szczycie komunikacyjnym jako wspomagająca linię nr 65. Linia nr 56 (do Dąbia) i 96 (Os. Kasztanowe) kursujące z Basenu Górniczego pojadą bez zmian. Linia nr 64 pojedzie na dłuższej trasie i zakończy bieg na pętli "Klucz".

Linia nr 65 będzie kursować na trasie Turkusowa - Rondo Ułanów Podolskich przez ul. Kolorowych Domów i Mączną. "66" będzie jeździć z osiedla Bukowego przez Podjuchy do Żydowiec, ale będzie to lninia całodniowa, a nie tylko wspomagająca. Linia nr 71 ma kursować na trasie Turkusowa - Rondo Ułanów Podolskich po skróconej trasie: przez Łubinową i Struga do ronda. Natomiast "72" z Basenu Górniczego do "Śmierdnica pętla" przez ul. Balińskiego. Linia nr 79 pojedzie z osiedla Słonecznego do Jezierzyc przez ulicę Jasną, natomiast linia nr 84 będzie dowozić pasażerów z Kijewa do Turkusowej. Linia nr 85 zostanie zlikwidowana, a jej obszar kursowania ma przejąć "transport na żądanie", czyli busy lini nr 95.

Nowością będzie linia nr 91 z Turkusowej przez Łubinową - pomocniczą jezdnię ul. Struga - Pomorska do Zakładów Mięsnych. Pojedzie tylko w godzinach szczytu i będzie wspomagać linię nr 71. Linie 73 i 93 (Basen Górniczy-Płonia-Wielgowo-Basen Górniczy) pozostaną bez zmian.

W prezentacji nowej siatki obecni na sali radni byli zdziwieni i pytali, czy jest ostateczny kształt zmian czy też początek dyskusji . - Rozumiem, że to luźny wyimek, przyczynek do dyskusji? - pytał Marek Duklanowski, radny PiS.

Zobacz także: Rowerem po Szczecinie. Swoim czy miejskim?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński