Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ANR: "Realizujemy wszystkie postulaty". Rolnicy jednak kontynuują protest

Piotr Jasina
Mimo argumentów Roberta Zborowskiego z oddziału ANR w Szczecinie, rolnicy kontynuują protest w Szczecinie. Okupują siedzibę ANR, a ciągniki stoją na Wałach Chrobrego.
Mimo argumentów Roberta Zborowskiego z oddziału ANR w Szczecinie, rolnicy kontynuują protest w Szczecinie. Okupują siedzibę ANR, a ciągniki stoją na Wałach Chrobrego. Sebastian Wołosz
Dyrektor szczecińskiego oddziału ANR przekonuje, że wszystkie postulaty rolników są realizowane punkt po punkcie. Rolnicy zaprzeczają i kontynuują protest.

- Od początku ubiegłego roku w komisjach przetargowych uczestniczą rolnicy - oświadczył Robert Zborowski z oddziału ANR w Szczecinie. - W samym zachodniopomorskim do komisji przetargowych zgłoszono 200 rolników, którzy reprezentują nie tylko izby rolnicze.

Dyrektor dodaje, że na 240 wniosków o odwołanie przetargów, odwołano w naszym województwie 203, z tego na wniosek Izby Rolniczej 164 (na powierzchnię 3950 ha).

Do biura ANR w Warszawie wpłynęły protesty osób niezakwalifikowanych do 23 rozstrzygniętych przetargów ograniczonych na łączną powierzchnię 500 ha. Prezes unieważnił tylko 8 przetargów na 180 ha.

Dyrektor wyjaśnia, że Agencja koncentrowała się na sprzedaży gruntów w trybie przetargów ograniczonych licytacyjnych. Wymagają krótszych procedur, a tylko do końca roku rolnicy mogli korzystać z preferencyjnych kredytów.

- Dzięki temu na preferencyjnych zasadach oddział ANR w Szczecinie sprzedał najwięcej gruntów w Polsce, bo aż 21 tysięcy hektarów - podkreśla Zborowski. - Skorzystało z tego 1200 rolników indywidualnych na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Kupili grunty na raty z oprocentowaniem 2 proc., jedynym zabezpieczeniem była hipoteka i weksel in blanco.

Dyrektor dodaje, że w minionym roku do oddziału Agencji wpłynęły 94 wnioski na organizację przetargów ofertowych pisemnych na powierzchnię 2200 ha.

- Decyzją zachodniopomorskiej Izby Rolniczej została uruchomiona procedura sprzedaży dla 16 wniosków na powierzchnię 390 ha. W przypadku pozostałych wniosków Izba w interesie miejscowych rolników zmieniła formę sprzedaży na przetarg ograniczony ustny, dzięki temu rolnicy kupili ziemię przy 2-procentowym oprocentowaniu - oświadcza dyrektor.

Szczeciński oddział sprzedał w ub.r. w sumie 27 400 ha. Zawarto prawie 2 tysiące umów sprzedaży. Ponad 11 tysięcy hektarów zachodniopomorscy rolnicy nabyli w przetargach ograniczonych.
- Najwięcej w kraju - podkreśla Zborowski. - Kolejne 13,6 tysiąca hektarów kupili w ramach pierwszeństwa w nabyciu a tylko 2800 ha na przetargach nieograniczonych.

Średnia cena za hektar we wszystkich transakcjach umów sprzedaży w ub.r. wyniosła 19 592 zł za 1 ha.

- Nasz oddział wydzierżawił w 2013 r. ponad dwukrotnie więcej gruntów niż w 2012 roku, bo aż 2800 ha - dodaje. - Skorzystało z tego 198 rolników.

Dyrektor zapewnia, że Agencja nie odmawiała rolnikom przedłużania kończących się umów dzierżawy. Dodaje, że kontrola Najwyższej Izby Kontroli w szczecińskim oddziale nic nie wykazała.

- Zachodniopomorska Izba Rolnicza wydała ponad 1000 pozytywnych opinii dla rolników korzystających z preferencji przy zakupie ziemi na raty - podkreśla Zborowski.

Tymczasem rolnicy kontynuują protest w Szczecinie. Okupują siedzibę ANR, a ciągniki stoją na Wałach Chrobrego.

Edward Kosmal nie chciał komentować informacji podawanych przez dyrektora ANR w Szczecinie.

- Jedyne co realizują i to w dwustu procentach to wyprzedaż polskiej ziemi spółkom z kapitałem zagranicznym - dodał tylko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński