Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda w Szczecinie na obchodach 43. rocznicy porozumień sierpniowych

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Wideo
od 16 lat
Mijają 43 lata od podpisania w Szczecinie pierwszych w Polsce porozumień sierpniowych. O godz. 12 przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej rozpoczęły się uroczystości, w których udział brał prezydent RP Andrzej Duda.

30 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie kończące strajki organizowane na Pomorzu Zachodnim. Wraz z porozumieniami podpisanymi dzień później w Gdańsku oraz 3 września w Jastrzębiu–Zdroju, zakończyły one niemal dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce. Protesty w Szczecinie rozpoczęły się 18 sierpnia.

- To tu narodziła się Solidarność. Tu podpisano pierwsze porozumienia - mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Zaapelował do prezydenta aby pomógł w uchwaleniu emerytur stażowych. - Dziękujemy za to co do tej pory zostało zrobione, jeśli chodzi o postulaty związkowe - mówił Jurek. - Niech 30 sierpnia łączy Polaków niezależnie od poglądów, postaw - zakończył.

- Podążamy ostatnią prostą, która doprowadziła nas do wolnej Polski. Dzięki ludziom Solidarności i podpisanym tu porozumieniom, idziemy drogą którą wiedzie od roku 1970 - powiedział prezydent Andrzej Duda, nawiązując do odsłoniętego dzisiaj pomnika Bohaterów Stycznia '71. - To tu w stoczni robotnicy byli siłą napędową walki o wolną Polskę - dodał.

- Wolność w sercach była tak mocno zakorzeniona, że można było przezwyciężyć stan wojenny. Przetrwaliśmy, zwyciężyliśmy. Solidarność zwyciężyła, oni zwyciężyli, wy zwyciężyliście. Mamy wolną Polskę - mówił prezydent.

Podczas uroczystości wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- W narodziny Solidarności od samego początku wpisany był pewien paradoks. Oto bowiem w kraju komunistycznym, planowo ateizującym społeczeństwo, wybrzmiał nagle silny głos protestu, który nie ograniczał się do spraw tylko ekonomiczno-bytowych. Dla protestujących ważne okazały się także kwestie etyczne, włączone potem przez nich do szeroko pojętego programu odnowy społecznej – napisał premier.

Na koniec prezydent rozmawiał chwilę z uczestnikami Grudnia '70 oraz zamienił kilka słów z mieszkańcami których kilkuset przyszło na uroczystości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński