„Aktywni z Aliorem” na „Biegu po Plaży w Jarosławcu

Materiał informacyjny Alior Bank

W pierwszą niedzielę lipca w Jarosławcu, nadmorskiej miejscowości w województwie zachodniopomorskim, odbyła się kolejna edycja „Biegu po Plaży”. Na starcie biegu głównego na 15 kilometrów stanęło 620 zawodników z Polski i zza granicy. Partnerem wydarzenia był Alior Bank, który jest inicjatorem akcji pt. „Aktywni z Aliorem”.

„Bieg po Plaży” zorganizowano już po raz 31. Od początku impreza odbywa się zawsze na początku lipca. W 1991 r. na starcie pierwszego „Biegu po Plaży” stanęło 40 zawodników. W tym roku było ich ponad 15 razy więcej. Przez lata „Bieg po Plaży”, zaliczany do grupy biegów przełajowych, zdołał się wpisać w jedną z najbardziej rozpoznawalnych zawodów tej kategorii. Jego fenomen jest zawarty już w samej nazwie, bowiem część trasy wiedzie po plaży. I właśnie ten fakt wyróżnia tę imprezę pośród innych zawodów biegowych. Warto przypomnieć, że na początku „Bieg po Plaży” miał dystans 8 kilometrów. Teraz jest to 15 kilometrów.

- Do tegorocznego biegu zgłosiło się znacznie więcej zawodników, niż się spodziewaliśmy. Marek Leśniewski, dyrektor biegu, poinformował mnie, że wydanych zostało ponad 600 pakietów startowych. I teraz dyrektor ma problem, ale myślę, że miły: czy wystarczy nam medali – mówił przed startem Roman Toboła, spiker zawodów. Dodał, że wśród zawodników jest wielu znamienitych biegaczy, medalistów mistrzostw Polski i reprezentantów naszego kraju.

Ostatecznie na starcie stanęło 620 zawodniczek i zawodników. W większości byli to amatorzy w różnym wieku. Wśród uczestników były także rodziny, matki z córkami czy ojcowie z synami. Nie brakowało też seniorów.

od 16 lat

Na miejscu był m.in. Jan Huruk, były znakomity lekkoatleta, biegacz długodystansowy, olimpijczyk, zawodnik uznany za najlepszego polskiego maratończyka stulecia 1919–2019 według Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

- W Biegu po Plaży startowałem kilka razy, ale nigdy nie wygrałem. Najwyższą pozycję, jaką zająłem to było piąte miejsce. Te zawody zawsze przyciągały zawodników o wysokich możliwościach co tylko podnosi rangę tej imprezy – powiedział Jan Huruk, który podczas tegorocznej edycji „Biegu po Plaży” pełnił rolę ambasadora Trzech Biegów Orłów, specjalnego projektu dla aktywnych biegaczy.

Trasa zawodów prowadziła ulicami Jarosławca, a następnie drogą w kierunku miejscowości Wicie. Już za Jarosławcem skręcała na plażę. Tutaj zawodnicy mieli do pokonania 4 kilometry biegnąc po nadmorskim piasku. Po przebiegnięciu plażowego odcinka biegu trasa wracała na asfaltową drogę w kierunku Jarosławca. Meta była usytuowana na ul. Nadmorskiej. Dodajmy, że poza dystansem biegacze musieli się także zmagać z przelotnymi opadami deszczu, a przede wszystkim z silnym wiatrem.

W tym roku partnerem „Biegu po Plaży” był Alior Bank. Na mecie zawodów bank przygotował strefę chillout, w której uczestnicy biegu oraz kibice mogli napić się lemoniady w kilku smakach, a dla chętnych – głównie dzieci – zorganizowano gry i zabawy.

- Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym roku w ramach akcji „Aktywni z Aliorem” nasi pracownicy wskazali kilkanaście wydarzeń sportowo-rekreacyjnych w całej Polsce, które objęliśmy naszym patronatem. Cykl „Aktywni z Aliorem” jest skierowany do lokalnych środowisk. Wspieramy wydarzenia, które już są popularne i mają swoją markę. Jedną z nich jest „Bieg po Plaży” w Jarosławcu – mówi Jarosław Rybak, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej w Alior Banku. - Impreza jest świetnie zorganizowana, z roku na rok startuje w niej coraz więcej osób. Jest to wydarzenie integrujące lokalną społeczność, właśnie takie inicjatywy chcemy wspierać w ramach cyklu wydarzeń „Aktywni z Aliorem”. Dla zwycięzców biegu głównego ufundowaliśmy dwie pierwsze nagrody w wysokości pięciu tysięcy złotych dla najszybszej biegaczki i najszybszego biegacza.

Najszybsi uczestnicy biegu pojawili się na linii mety po 50 minutach od startu. Wśród mężczyzn zwycięzcą biegu został Tomasz Grycko z Władysławowa, przed Kyeva Cosmac Mutuku z Kenii i Andrzejem Rogiewiczem z Grudziądza.

- Najtrudniejsza do przebiegnięcia była plaża. Dziś mocno wiało, a zatem fale były spore i woda rwała linię brzegu, co utrudniało bieg. Trzeba było omijać większe fale, a to z kolei oznaczało bieg po grząskim piasku – powiedział na linii mety Tomasz Grycko.
Wśród kobiet najszybsza była Nataliya Lehonkowa z Ukrainy. Na drugim miejscu uplasowała się Sviatlana Sanko z Grudziądza, a na trzecim Monika Kapera z Piły.

Dodajmy, że przed biegiem głównym odbyło się kilka zawodów towarzyszących, m.in. biegi dla młodzieży na dystansie 500, 1000 i 2000 metrów oraz bieg samorządowy na dystansie 2200 metrów.

Organizatorem „Biegu po Plaży” było Centrum Kultury i Sportu w Postominie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński