MKTG SR - pasek na kartach artykułów

95 mln zł ma kosztować modernizacja i rozbudowa lotniska w Goleniowie, a zacząć się mają jeszcze w styczniu tego roku

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Według planów spółki w styczniu 2024 roku ma być wyłoniony wykonawca robót a już pod koniec miesiąca ma być podpisana umowa.
Według planów spółki w styczniu 2024 roku ma być wyłoniony wykonawca robót a już pod koniec miesiąca ma być podpisana umowa. Andrzej Szkocki
Z tych 95 mln zł jakie przeznaczone zostaną na rozbudowę i modernizację lotniska w Goleniowie, ponad 40 mln zł ma kosztować modernizacja drogi startowej i wyposażenie jej w świetlne pomoce nawigacyjne, drugie tyle spółka chce przeznaczyć na powiększenie terminalu pasażerskiego, a pozostałą część pieniędzy na dodatkowe zakupy i remonty.

- Zaczynamy niemal od razu - mówi rzecznik prasowy Krzysztof Domagalski. - Jeszcze w styczniu 2024 chcemy wybrać wykonawcę i podpisać umowę na pierwszy etap prac.

Ten pierwszy etap to modernizacja drogi startowej na pasie lotniska.

- Ma polegać przede wszystkim na niejako "doświetleniu "pasa startowego - tłumaczy rzecznik. - Na pasie tym będzie więcej świateł i będą one intensywniej świeciły. Chodzi nie tylko o to, aby poprawić bezpieczeństwo, ale przede wszystkim spowodować, że lądowanie i start na naszym lotnisku będzie możliwy w niemal każdych warunkach. To zdecydowanie polepszy dostępność lotniska w Goleniowie.

Według planów spółki w styczniu 2024 roku ma być wyłoniony wykonawca robót a już pod koniec miesiąca ma być podpisana umowa. Prace na pasie startowym mają się zakończyć do końca 2024 roku. Ten etap modernizacji lotniska pochłonie ponad 40 mln zł.

Drugie tyle ma kosztować modernizacja i remont terminala pasażerskiego.

- Przypominamy, że obecny, już dla nas zdecydowanie za mały terminal, powstał 25 lat temu - tłumaczy rzecznik. - A sam projekt lotniska powstał w latach 90-tych ubiegłego wieku. Chcemy aby teraz sala odlotów miała około 3500 m kw., a sali przylotów do około 800 m kw. Powiększymy także hol główny do około 1000 m kw. W planach jest również zwiększenie liczby ciągów kontroli bezpieczeństwa z obecnych 2 do 5.

Krzysztof Domagalski tłumaczy, że te 5 stanowisk ciągów kontroli bezpieczeństwa ma służyć pasażerom.

Remont terminalu ma się rozpocząć w 2025 roku, tak aby w pierwszym kwartale 2026 roku oddać większą wyremontowaną już część do użytku.

- A w 100 procentach nowy terminal ma być gotowy na sezon letni 2026 roku - zaznacza rzecznik prasowy. - Ale nie próżnujemy, bo ten rok - 2024 – to czas na projektowanie i otrzymanie wszelkich pozwoleń.

95 mln zł jakie maja być zainwestowane na lotnisku w Goleniowie w 50 proc. pochodzi z pieniędzy unijnych, 25 proc. do remontu dokładają Polskie Porty Lotnicze, a kolejne 25 proc. pochodzą od portu lotniczego Goleniów.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński