MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze lotnisko świata. Wiemy, który port lotniczy pokonał „superlotnisko” w Singapurze

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wyprawa samolotem to nie lada przeżycie, a im bardziej komfortowe lotnisko, tym mniej stresu związanego z podróżą. Podczas Passenger Terminal EXPO we Frankfurcie ujawniono, które porty lotnicze na świecie zasłużyły na miano najlepszych. Jeden z nich pokonał nawet uwielbiane przez pasażerów lotnisko Changi w Singapurze. Zobacz, gdzie twoja podróż będzie najprzyjemniejsza.

Spis treści

Ulubiony port lotniczy? Tym razem to nie Singapur

Firma Skytrax podczas Passenger Terminal EXPO we Frankfurcie ujawniła ranking najlepszych lotnisk świata. Jednym z faworytów był port lotniczy w Singapurze, który zdobył zaszczytny tytuł aż 13 razy – ostatnio w 2023 roku. „Najbardziej niesamowite lotnisko świata” w tym roku musiało obejść się smakiem, bowiem 1. miejsce przypadło innej lokalizacji.

Kobieta na lotnisku
Który port lotniczy okazał się najlepszym w 2024 roku?

CC BY-SA 2.0Flickr.com / Shaherald Chia / CC BY-SA 2.0

Najlepsze lotniska świata 2024. Zobacz ranking

Nagrody przyznane zostały na podstawie kwestionariuszy World Airport Survey, które wypełnili klienci portów lotniczych z ok. 100 krajów. Zbieranie danych trwało od sierpnia 2023 roku do marca 2024 roku.

W ankiecie oceniono doświadczenia klientów w zakresie obsługi lotniskowej i kluczowych wskaźników wydajności produktów – od odprawy, przylotów, transferów, zakupów, bezpieczeństwa, aż po doświadczenia przy bramce przed odlotem – tłumaczą twórcy zestawienia.

Miejsca od 20. do 6.
Pogrubioną czcionką zostały oznaczone porty lotnicze na terenie Europy.

 • 20. Lotnisko Kopenhaga (Dania)
 • 19. Lotnisko Melbourne (Australia)
 • 18. Lotnisko Kansai w Osace (Japonia)
 • 17. Lotnisko Vancouver (Kanada)
 • 16. Lotnisko Chubu Centrair Nagoya (Japonia)
 • 15. Lotnisko Barajas w Madrycie (Hiszpania)
 • 14. Lotnisko Vantaa w Helsinkach (Finlandia)
 • 13. Lotnisko w Wiedniu (Austria)
 • 12. Lotnisko Fiumicino w Rzymie (Włochy)
 • 11. Lotnisko w Hongkongu
 • 10. Lotnisko w Stambule (Turcja)
 • 9. Lotnisko w Zurychu (Szwajcaria)
 • 8. Lotnisko w Monachium (Niemcy)
 • 7. Lotnisko w Dubaju (ZEA)
 • 6. Lotnisko Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (Francja)

Miejsce 5. Port lotniczy Narita w Tokio (Japonia)
Lotnisko w japońskiej stolicy zostało docenione szczególnie za wspaniałą obsługę klienta. Polacy podróżujący do Japonii z Polski liniami PLL LOT z pewnością kojarzą to miejsce, bowiem to właśnie tam lądują maszyny z Warszawy.

Tablica informacyjna na lotnisku Narita
Połączenie z lotniskiem Narita zapewniają polskie linie lotnicze.

CC BY 2.0Flickr.com / bfishadow / CC BY 2.0

Miejsce 4. Port lotniczy Haneda w Tokio (Japonia)
Drugi port lotniczy w stolicy Japonii obsłużył największą liczbę podróżnych w 2024 roku, czyli ponad 70 milionów osób. Imponujące wyniki i ogromne zatłoczenie nie sprawiły na szczęście spadku jakości usług i pogorszenia doświadczeń pasażerów.

Ludzie na lotnisku Haneda
Lotnisko Haneda obsłużyło w 2024 roku ponad 70 milionów pasażerów.

CC BY 2.0Flickr.com / MIKI Toshihito / CC BY 2.0

Miejsce 3. Port lotniczy Incheon w Seulu (Korea Południowa)
Ostatnie miejsce na podium zajął port lotniczy Incheon w Seulu. Na samym szczycie pojawił się jednak w kategorii portów lotniczych najbardziej przyjaznych rodzinom.

Strefa relaksu na lotnisku Incheon
Lotnisko Incheon w Seulu.

CC BY-SA 2.0Flickr.com / TravelingOtter / CC BY-SA 2.0

Miejsce 2. Port lotniczy Changi w Singapurze
Wieloletni ulubieniec podróżnych z całego świata musiał w 2024 roku oddać tytuł innemu lotnisku, jednak jego pozycja wciąż jest mocna, bowiem w tegorocznym rankingu port lotniczy Changi znalazł się tylko oczko niżej, czyli na miejscu 2.

Instalacja Jewel na lotnisku w Singapurze
Lotnisko Changi słynie z niezwykłej instalacji.

CC BY 2.0Flickr.com / cattan2011 / CC BY 2.0

Miejsce 1. Port lotniczy Hamad w Dosze (Katar)
Lotnisko Hamad w stolicy Kataru uplasowało się na 1. miejscu nie tylko w ogólnym rankingu. Pasażerowie zdecydowali, że jest to również najlepszy port lotniczy na zakupy oraz najlepszy port lotniczy Środkowego Wschodu.

Strefa zakupów na lotnisku Hamad
Lotnisko Hamad okazało się najlepszym lotniskiem świata w 2024 roku.

CC BY 2.0Flickr.com / Chris Hoare / CC BY 2.0

Zobacz także: Lotniska w Europie zlokalizowane tuż obok turystycznych miast. Z nich do centrum dotrzesz w mig, a za transport zapłacisz grosze

Źródło: Skytrax

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj StronaPodrozy.pl!

FAQ – prawa pasażera samolotu

Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot czy zniszczony bagaż? O co powinien zadbać przewoźnik w przypadku odwołania lotu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące praw, jakie przysługują pasażerom samolotów na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinu i Norwegii.

Przydzielono mi miejsce w niższej klasie – czy mogę żądać zwrotu pieniędzy?

Częściowo – tak. Kwota zwrotu będzie różnić się w zależności od trasy, tzn.:

 • 30 procent zwrotu – w przypadku lotów o długości do 1500 km,
 • 50 procent zwrotu – w przypadku lotów o długości powyżej 1500 km w obrębie UE (z wyłączeniem francuskich departamentów zamorskich) oraz innych lotów o długości od 1500 do 3500 km,
 • 75 procent zwrotu – w przypadku lotów, które nie dotyczą dwóch pierwszych punktów.

Przydzielono mi miejsce w wyższej klasie – czy muszę dopłacić?

Nie. Przewoźnik za umieszczenie pasażera w klasie wyższej niż wskazana na bilecie nie może wymagać dopłaty.

Odmowa przyjęcia na pokład, a osoba z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością są chronione przed dyskryminacją w transporcie lotniczym – przewoźnik może odmówić przyjęcia na pokład osoby z niepełnosprawnością tylko wtedy, kiedy nie pozwalają na to możliwości techniczne, np. nieodpowiedni rozmiar drzwi lub samolotu. W takim wypadku pasażer może ubiegać się o pełen zwrot kosztu biletu oraz przeplanowanie podróży.

Strajk na lotnisku a odszkodowanie – kiedy przysługuje rekompensata?

Chociaż prawo pasażera do odszkodowania stanowi, że podróżnemu nie należy się rekompensata, jeżeli na odwołanie czy opóźnienie lotu miały wpływ „nadzwyczajne okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków” (wśród nich wymienia się m.in. strajki mające wpływ na działalność przewoźnika), to istnieje możliwość na wypłatę odszkodowania, o ile strajkującymi są pracownicy zatrudniani przez przewoźnika. Należy jednak pamiętać, że inaczej jest w przypadku pozostałego personelu lotniska (np. służby celnej), który nie ma nic wspólnego z liniami lotniczymi.

Problemy z bagażem – zniszczenie, zgubienie lub późniejsze dostarczenie

Jeżeli bagaż rejestrowany zostanie przez przewoźnika zgubiony, uszkodzony lub dostarczony z opóźnieniem, pasażerowi przysługuje odszkodowanie o maksymalnej wartości 1300 euro. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku, w którym uszkodzenie wynika z zaniedbania właściciela lub wady samego bagażu – wtedy nie można liczyć na żadną rekompensatę. W przypadku bagażu podręcznego, linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność wyłącznie za uszkodzenia powstałe z ich winy.

Obowiązki przewoźnika w przypadku opóźnienia, odwołania lub odmowy przyjęcia na pokład

Jeżeli wskazane sytuacje zaistniały z winy przewoźnika, ma od wobec swoich pasażerów obowiązki. Po pierwsze – pasażerowie powinni zostać pisemnie poinformowani przez linie lotnicze o przysługujących im prawach. Każdemu z nich, oprócz pomocy w ułożeniu nowego planu podróży, linie lotnicze powinny zapewnić wyżywienie i napoje, w przypadku długiego oczekiwania na kolejne połączenie – zakwaterowanie (włączając koszty transportu z i na lotnisko) oraz możliwość odbycia dwóch rozmów telefonicznych, faksów, dalekopisów lub e-maili.

Odmówiono mi przyjęcia na pokład – co mogę zrobić w takiej sytuacji?

W przypadku odmowy przyjęcia na pokład, pasażerowie powinni zostać pisemnie poinformowani przez linie lotnicze o przysługujących im prawach. W przypadku tzw. overbookingu – sprzedaży większej ilości biletów, niż miejsc w samolocie – przewoźnik powinien na początku poszukać ochotników, którzy za rekompensatę finansową i opiekę wynikającą z praw pasażera, zdecydują się na podróż następnym lotem. Osoby, które nie zostały przyjęte na pokład z winy przewoźnika, mają następujące możliwości:

 • Zwrot pełnego (lub części) kosztu biletu – w tym przypadku przewoźnik musi zwrócić pieniądze w terminie do 7 dni. Jeśli plan podróży uwzględniał przesiadkę, ale kontynuacja podróży nie jest zgodna z założeniami, przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za zrealizowane i niezrealizowane etapy podróży oraz zapewnić lot do miejsca wylotu.
 • Zmiana planu podróży i dotarcie do miejsca docelowego jak najwcześniej – przewoźnik powinien zagwarantować pasażerowi zmianę planu podróży. Prawo to nie przysługuje pasażerom, którzy skorzystali z pełnego zwrotu kosztów.
 • Zmiana planu podróży i dotarcie do miejsca docelowego w dogodnym dla pasażera terminie – przewoźnik powinien zagwarantować pasażerowi zmianę planu podróży. Prawo to nie przysługuje pasażerom, którzy skorzystali z pełnego zwrotu kosztów.

Opóźniony lot – odszkodowanie i zwrot biletu

Jeżeli opóźnienie spowodowane jest ono zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć (m.in. zagrożenie bezpieczeństwa czy niesprzyjające warunki meteorologiczne), odszkodowanie nie należy się podróżnym. Dobrą wiadomością jest fakt, że pasażerowie, których lot jest opóźniony o co najmniej 5 godzin mają prawo do otrzymania zwrotu pełnej kwoty biletu. 

Podróżni, których lot został opóźniony (nie w wyniku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej) mają prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – loty o długości do 1500 km,
 • 400 euro – loty wewnątrzwspólnotowe (dłuższe niż 1500 km) i inne loty o długości od 1500 km do 3500 km,
 • 600 euro – loty inne niż wewnątrzwspólnotowe (o długości powyżej 3500 km).

Kwota ta może zostać zmniejszona o połowę jeśli dotyczy lotu innego niż wewnątrzwspólnotowy, o długości powyżej 3500 km, a czas opóźnienia na przekracza 4 godzin.

Odmowa przyjęcia na pokład – kiedy pasażerom należy się odszkodowanie, a kiedy nie?

Jeżeli podróżujący nie zostanie przyjęty na pokład z powodu nieposiadania wymaganych dokumentów, przeciwwskazań natury zdrowotnej lub wymogów bezpieczeństwa, nie przysługuje mu odszkodowanie za lot. W przypadku, kiedy wina nie leży po stronie pasażera, może się on ubiegać o wypłatę odszkodowania.

Jakie odszkodowanie za odmowę przyjęcia na pokład?

Podróżni, których lot został odwołany, mają prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – loty o długości do 1500 km,
 • 400 euro – loty wewnątrzwspólnotowe (dłuższe niż 1500 km) i inne loty o długości od 1500 km do 3500 km,
 • 600 euro – loty inne niż wewnątrzwspólnotowe (o długości powyżej 3500 km).

Odwołany lot – możliwości pasażera

 • Zwrot pełnego (lub części) kosztu biletu – w tym przypadku przewoźnik musi zwrócić pieniądze w terminie do 7 dni. Jeśli plan podróży uwzględniał przesiadkę, ale kontynuacja podróży nie jest zgodna z założeniami, przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za zrealizowane i niezrealizowane etapy podróży oraz zapewnić lot do miejsca wylotu.
 • Zmiana planu podróży i dotarcie do miejsca docelowego jak najwcześniej – przewoźnik powinien zagwarantować pasażerowi zmianę planu podróży. Prawo to nie przysługuje pasażerom, którzy skorzystali z pełnego zwrotu kosztów
 • Zmiana planu podróży i dotarcie do miejsca docelowego w dogodnym dla pasażera terminie – przewoźnik powinien zagwarantować pasażerowi zmianę planu podróży. Prawo to nie przysługuje pasażerom, którzy skorzystali z pełnego zwrotu kosztów

Kiedy nie można ubiegać się o odszkodowanie pomimo odwołania lotu?

Istnieją przypadki, w których prawo do odszkodowania w przypadku odwołania lotu nie obowiązuje. Są to sytuacje związane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć (m.in. zagrożenie bezpieczeństwa czy niesprzyjające warunki meteorologiczne). Przewoźnik nie jest także zobowiązany do wypłaty odszkodowania, jeżeli poinformował pasażerów o odwołaniu kursu: co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wylotem, od 14 do 7 dni przed planowanym wylotem i zaoferował zmianę planu podróży na podobny (różnice do kilku godzin).

Jakie odszkodowanie za odwołany lot?

Podróżni, których lot został odwołany, mają prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – loty o długości do 1500 km,
 • 400 euro – loty wewnątrzwspólnotowe (dłuższe niż 1500 km) i inne loty o długości od 1500 km do 3500 km,
 • 600 euro – loty inne niż wewnątrzwspólnotowe (o długości powyżej 3500 km).

Podane kwoty mogą zostać zmniejszone o połowę, jeżeli czas przylotu alternatywnego rejsu (w stosunku do planowanego) nie przekracza:

 • dwóch godzin (loty o długości do 1500 km),
 • trzech godzin (loty wewnątrzwspólnotowe o długości powyżej 1500 km),
 • trzech godzin (loty inne niż wewnątrzwspólnotowe o długości pomiędzy 1500 km a 3500 km),
 • czterech godzin (loty inne niż wewnątrzwspólnotowe o długości powyżej 3500 km).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepsze lotnisko świata. Wiemy, który port lotniczy pokonał „superlotnisko” w Singapurze - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński