Zwycięstwo, remis i aż trzy porażki na inaugurację III ligi piłkarskiej

Piłkarze Świtu Szczecin za mało pokazali w ofensywie, by zainkasować 3 punkty
Piłkarze Świtu Szczecin za mało pokazali w ofensywie, by zainkasować 3 punkty Fot. Świt Szczecin facebook
Piłka nożna. Pięć zespołów reprezentuje Pomorze Zachodnie w gronie trzecioligowców. Inauguracja sezonu nie była szczególnie udana dla naszych drużyn. Najlepiej z naszych zespołów zaprezentowała się Vineta Wolin. Wikingowie po emocjonującym meczu pokonali Noteć Czarnków 4:3.

Vineta rzutem na taśmę zapewniła sobie utrzymanie w poprzednim sezonie, ale w klubie nie zdecydował się pozostać trener Arkadiusz Jarymowicz. W klubie doszło więc do małej rewolucji. Nowym trenerem został Przemysław Cecherz, który ma doświadczenie w pracy w wyższych ligach, a kontrakty podpisało kilku zawodników.

Debiut Vinety wypadł dobrze, choć już w 4. minucie Noteć wyszła na prowadzenie. Wyrównał Adam Nagórski w 35. minucie, ale tuż przed przerwą gospodarze odzyskali prowadzenie. W 65. minucie prowadzili już 3:1, ale szturm gości był skuteczny. Dwie bramki zdobył Szymon Emche, a w 90. trafił Cyprian Poniedziałek.

Blisko zwycięstwa był też Świt Szczecin, ale trochę jest sam sobie winny, że mecz z Sokołem Kleczew zakończył remisem 2:2.
Szczecinianie po I połowie prowadzili 2:0 (bramki Jędrzeja Kujawy i Patryka Paczuka), ale to były skuteczne kontry. Gospodarze grali solidnie w defensywie, ale i bez większego zaangażowania w ofensywę. W II połowie osamotniony Szymon Kapelusz kilka razy próbował zaskoczyć przeciwników, ale bez powodzenia. W 68. minucie ogromny błąd popełnił bramkarz Świtu, który puścił strzał w środek bramki. Goście zwietrzyli szansę i atakowali.

Wyrównali w 90. minucie. Gol był kontrowersyjny, bo wydaje się, że gracz Sokoła zagrał piłkę rękę, ale reakcja świtowców była fatalna. Zamiast przerwać czysto akcję to machali rękami w stronę arbitra i pozwolili rywalowi wbiec w pole karne. Tam został podcięty i sędzia bez zawahania wskazał na „11” i Tomasz Kowalczuk zdobył drugiego gola w meczu.

Pogoń II Szczecin w sezonie 2022/23 walczyła o awans, ale w końcówce sezonu pogubiła punkty i z promocji cieszyła się Olimpia Grudziądz. Latem klub pożegnał trenera i większość zawodników. Paweł Cretti ma zbudować nowy zespół. W sobotę Portowcy przegrali wyjazdowy mecz z Cartusią Kartuzy 1:2, a jedyną bramkę dla Pogoni uzyskał Hubert Turski. Napastnik ma ważną jesień przed sobą. Odbudowuje formę po kontuzji i z czasem powinien wrócić do pierwszego zespołu. Każda bramka go do tego przybliża.
Mocno rozczarowała Flota Świnoujście, która podejmowała Pogoń Nowe Skalmierzyce. Goście pokonali beniaminka 3:0 i to może być sygnał dla działaczy świnoujskiego klubu, że potrzebne są jeszcze 2-3 transfery do klubu.

Rozczarowanie też w Stargardzie, bo Błękitni pojechali na boisko Elany Toruń i przegrali 0:3.

Inne wyniki 1. kolejki: Gedania Gdańsk - Polonia Środa 2:3, Wikęd Luzino - Zawisza Bydgoszcz 1:7, Unia Solec Kujawski - Stolem Gniewino 2:3, Unia Swarzędz - KP Starogard 2:2.